Dominacja AMD w superkomputerach
Frontier to nie jest niejedyny superkomputer w ścisłej stawce, który jest wyposażony w układy AMD. Na trzecim miejscu uplasował się bowiem LUMI o mocy 152 petaflopsów i efektywności energetycznej 51,63 gigaflopsów na wat. O jego sile również świadczą komponenty AMD: EPYC i Instinct.
Ogólnie z AMD korzysta 5 superkomputerów z pierwszej dziesiątki w zestawieniu Top500 oraz aż osiem w pierwszej dziesiątce rankingu Green500.
Frontier to dopiero początek ery eksaskalarnej
Wyścig na szczycie będzie niezwykle zacięty w najbliższych latach. Mimo długiej obecności japońskiego Fugaku na pierwszym miejscu najwydajniejszych superkomputerów, czas ustąpić nowocześniejszym następcom. Pierwszy z nich znacznie przewyższa możliwościami dotychczasowego króla. Należący do SoftBanku Fugaku osiąga „zaledwie” 442,01 petaflopsów przy nieco mniejszej, ale wciąż imponującej liczbie rdzeni (przeszło 7,6 mln). Wypada zatem dość skromnie w porównaniu do Frontiera.
Ponadto na początku 2023 roku ma wystartować amerykański superkomputer El Capitan, który również zasilą układy CPU i GPU od AMD. Jego wydajność ma przekroczyć nawet 2 eksaflopsy. Konkurencja także nie śpi. NVIDIA pracuje nad superkomputerami Earth-2, który przewidzi przyszłość, oraz Eos, którego wydajność – napędzana akceleratorami H100 – może sięgnąć imponujących 18 eksaflopsów w obliczeniach AI. Facebook Meta też szykuje superkomputer – AI RSC (ang. AI Research SuperCluster), który wykorzysta do m.in. Metawersum (ang. Metaverse).