Facebook oficjalnie zmienia nazwę. „Metawersum” powoli staje się (wirtualną) rzeczywistością

Nie masz konta na Facebooku, nie istniejesz. Takie hasło obowiązuje do dziś. Kiedy poznajesz nową osobę, od razu dodajesz ją do znajomych na portalu społecznościowym. A co jeśli wkrótce przestanie istnieć? To już oficjalne – spółka, do której należy Facebook zmienia swoją nazwę. Masz pomysł na nowe miano?

Facebook zmienia swoją nazwę? Wiemy, na jaką

Serwis The Verge poinformował, że Facebook zamierza zmienić nazwę. Trzeba przyznać, że jest to koniec pewnej ery, jednak każdy koniec jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. Możliwe, że rebranding przyniesie nowe funkcjonalności korzystne dla użytkowników. Co to za różnica, czy dodasz kogoś na „fejsie”, czy na portalu o innej nazwie?

Mark Zuckerberg ogłosił nową nazwę podczas konferencji Facebook Conect, która odbyła się w czwartek 28 października. Czego dotyczą zmiany? Przede wszystkim zmienia się nazwa spółki, do której należą między innymi Facebook, Instagram oraz WhatsApp. Od teraz będzie nosiła wdzięczną nazwę „Meta”. 

Nowa nazwa ma odnosić się oczywiście do „metaverse”.  „W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się […] zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był” – zapowiada szef Facebooka. 

Awaria Facebooka przyczyniła się do kryzysu portalu?

„To próba wyjścia z kryzysu wizerunkowego, który dotknął w ostatnim czasie Facebooka. Aplikacja Facebooka ma być jednym z produktów firmy, do której należą także Instagram, WhatsApp i inne marki” – podaje The Verge. Kryzys, o którym mowa, ma być związany z awarią portalu, o której było głośno jeszcze długo po naprawieniu działania serwisu.

Aplikacje zbierające informacje

Ostatnio o Facebooku było głośno nie tylko ze względu na awarię. Jedna z byłych pracownic zdradziła sekrety firmy, przyznając m.in. że serwis Instagram szkodzi młodzieży. „Przywódcy firmy wiedzą, jak uczynić Facebook i Instagram bezpieczniejszymi, ale nie zrobią koniecznych zmian, bo przedkładają swoje ogromne zyski ponad ludzi – opowiadała Frances Haugen.

Mimo że firma nie odniosła się do zarzutów wysuwanych przez pracownicę, użytkownicy portali z rodziny Facebooka wyrobili sobie własne zdanie na temat działania serwisów społecznościowych.

Nowa nazwa Facebooka częścią projektu „metaverse”

Projekt „metaverse” ma łączyć to, co najlepsze z rozszerzonej (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR). Póki co pomysł raczkuje, jednak wiadomo, że pracują nad nim sami giganci – nie tylko firma Zuckerberga.  W ramach projektu w Europie mają być utworzone dodatkowe miejsca pracy dla specjalistów z branży IT. „Metaverse” ma być przestrzenią do wspólnych rozmów i pracy, ale też do wydawania pieniędzy.

Zuckerberg zapowiedział, że „metawersum” umożliwi spotkania ze znajomymi, zakupy, a także pracę biurową w przestrzeni wirtualnej. Oczywiście, aby wykorzystać wszystkie możliwości oferowane przez spółkę, trzeba będzie mieć do tego odpowiednie narzędzia. Podczas konferencji zapowiedziano, że nowe urządzenia mają pojawić się w przyszłym roku.