Fitbit Charge 5 z EKG i codziennym wynikiem gotowości stał się faktem. Co jeszcze przyniosła ostatnia aktualizacja?

Mimo że najbardziej zaawansowana opaska fitness spod szyldu amerykańskiego producenta debiutowała w sierpniu 2021, to dopiero ostatnia aktualizacja przyniosła zmiany, na które czekała większość jej entuzjastów. Od teraz możemy korzystać z pełnego spectrum funkcjonalności Fitbit Charge 5, w tym z wyczekiwanego EKG i codziennych raportów gotowości organizmu do pracy i wysiłku. Sprawdźcie, jak wygląda to w praktyce.

Opaska Fitbit Charge 5

Najnowszy smartband z linii Fitbit Charge to niezwykle atrakcyjny sprzęt, który budził zainteresowanie fanów gadżetów wearables jeszcze na długo przed premierą. Opaska amerykańskiego producenta przynosi wiele. Mamy tu m.in. piękną i dopracowaną konstrukcję, która skrywa rozbudowane opcje fitness, komunikacyjne i najpotrzebniejsze moduły, w typ GPS czy NFC.

Przede wszystkim jednak wraz z Fitbit Charge 5 otrzymujemy bardzo holistyczne nastawienie do tematu zdrowia i aktywności, ukierunkowane na kontrolę tętna, stresu, snu i innych kluczowych dla naszego funkcjonowania parametrów. Odpowiadają za nią zaimplementowane w urządzeniu czujniki, w tym np. pulsoksymetr. 

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj:

EKG i raport o codziennej gotowości

Jak mierzyć EKG za pomocą Fitbit Charge 5?

Od momentu wypuszczenia nowej opaski sportowej, Fitbit zapowiadał, że po raz pierwszy posiada ona również innowacyjny czujnik EKG do pomiaru parametrów pracy serca. Niestety początkowo nie można było z niego korzystać. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą ostatniej aktualizacji urządzenia. Od teraz opcja ta jest dostępna dla wszystkich użytkowników Charge 5.

W praktyce wygląda to tak, że oprogramowanie układowe w wersji 1.49.11 w Fitbit Charge 5 pozwala ocenić pracę serca użytkowania sprzętu pod kątem migotania przedsionków (AFib) — nieregularności rytmu serca.

Cały proces odbywa się z poziomu trackera, który współpracuje z dedykowaną aplikacją Fitbit. Trzeba jedynie otworzyć aplikację EKG na urządzeniu Charge 5 i położyć palce na panelach bocznych opaski, pokrytych stalą nierdzewną – to tu znajduje się czujnik EKG. Po 30 sekundach wszystkie dane na temat pracy serca odnajdziemy w kafelku „Ocena rytmu serca” w sekcji „Ocena stanu zdrowia i raporty” w dedykowanej aplikacji Fitbit na smartfonie.

fitbit aktywność sense versa 3 inspire 2

Ocena dziennej gotowości – co daje?

Drugą zmianą, którą przyniosła aktualizacja oprogramowania Charge 5 jest Daily Readiness Score, czyli raport codziennej gotowości, pozwalający określić, czy organizm przeszedł odpowiednią rekonwalescencję i jest gotowy do ćwiczeń, czy jednak powinien się jeszcze nieco zregenerować. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie poziomu aktywności, snu i zmienności tętna.

Ta opcja jest jednak dodatkowo płatna i dostępna wyłącznie w pakiecie Fitbit Premium. Pamiętajmy jednak, że przy zakupie Charge 5 otrzymujemy ją w pakiecie na pół roku za darmo. Później możemy sami zdecydować, czy chcemy z niej dalej korzystać, czy jednak nie.

Sprawdź szczegóły:


Inne zmiany w rodzinie opasek i smartwatchy Fitbit

Powyższe nowości nie są jedynymi, jakie pojawiły się ostatnio w sprzęcie wearables od Fitbit. Okazuje się, że na kolejne rynki udostępniono też funkcję śledzenia glukozy w aplikacji Fitbit. Wprowadzono ją  m.in. do Australii, Kanady, Niemiec, Hongkongu, Francji, Indii, Hiszpanii, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Kto wie, może lada moment zawita do Polski? Jeśli tak będzie, z pewnością Was o tym poinformuję.

Najlepsze urządzenia ubieralne Fitbit znajdziesz w sklepie x-kom 

Koniecznie przeczytaj też:

Źródła: xda-developers.com