Kolejni użytkownicy otrzymali EKG i powiadomienia o arytmii. Zobacz, co jeszcze przynosi aktualizacja watchOS 7.6

Najnowsza aktualizacja systemu watchOS 7.6 gwarantuje dostęp do rozbudowanych możliwości monitorowania serca, w tym pomiaru EKG, dla kolejnych 30 państw i obszarów świata. Którzy użytkownicy będą mogli cieszyć się jedną z najważniejszych funkcjonalności zegarków Apple Watch? Dlaczego warto z niej korzystać? Dowiedz się więcej.

Co daje EKG i monitorowanie serca w Apple Watch?

Weryfikacja pracy serca to jedna z najważniejszych funkcjonalności najnowszych zegarków Apple Watch. System watchOS 7, na którym działają najnowsze zegarki producenta z logiem jabłka, dzięki specjalistycznym czujnikom, pozwala na stałą kontrolę tętna. Na tej podstawie umożliwia też korzystanie z powiadomień o jego przyspieszeniu lub spowolnieniu.

O co dokładnie chodzi? Otóż, jeżeli tętno pozostaje za szybkie lub za wolne, a użytkownik przez 10 minut wykazuje brak aktywności, to zegarek amerykańskiego producenta może go o tym powiadomić (opcję tę trzeba wcześniej uruchomić w ustawieniach aplikacji Tętno), ostrzegając przed ewentualnymi konsekwencjami zdrowotnymi. O tym, jak bardzo może okazać się to ważne, przekonała się jedna z użytkowniczek Apple Watch. Pisałam o niej w artykule:

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli Apple Watch przeanalizuje zebrane dane i wykryje arytmię/migotanie przedsionków. 

Ponadto zegarki spod szyldu Apple z systemem watchOS 7 są także zdolne do mierzenia EKG w czasie rzeczywistym. Zapis EKG rejestruje tętno i rytm serca za pomocą elektrycznego czujnika tętna dostępnego w poszczególnych modelach Apple Watch, a następnie sprawdza uzyskany zapis pod kątem migotania przedsionków.

Badanie można wykonać w dowolnym momencie za pośrednictwem specjalnej aplikacji do EKG dedykowanej Apple Watch. Warto mieć to na uwadze, szczególnie wtedy, gdy następuje  gwałtowne lub spowolnione tętno i inne ogólne obawy dotyczące stanu zdrowia serca albo np. w razie otrzymania powiadomienia o arytmii.

Które Apple Watch sprawdzą i powiadomią o pracy serca?

Funkcje monitorowania serca i możliwość wykonania badania EKG są dostępne wyłącznie w określonych regionach oraz w wybranych zegarkach Apple Watch. Dokładniej wygląda to tak:

  • powiadomienia o arytmii dostępne są w zegarkach Apple z systemem watchOS 5.1.2 i nowszych. Można z nich korzystać wyłącznie w określonych krajach i regionach. Trzeba je włączyć z poziomu aplikacji.
  • powiadomienia o spowolnionym lub za szybkim tętnie są dostępne dla zegarków Apple Watch Series 1 i nowszych. Trzeba je włączyć z poziomu aplikacji.
  • aplikacja EKG jest dostępna wyłącznie w wybranych krajach i regionach. Co ważne, nie jest obsługiwana na zegarku Apple Watch SE. Wbudowany czujnik, niezbędny do pomiaru EKG oferują modele Apple Watch: serii 4, serii 5 oraz serii 6.

Dostępność w Polsce i innych krajach

Przy ostatniej aktualizacji opcję powiadomień o przyspieszonym lub spowolnionym biciu serca i aplikację EKG udostępniono aż 30 kolejnym obszarom. Ich pełną listę znajdziecie na stronie producenta

A jak sytuacja ma sie w Polsce? Obecnie na terenie naszego kraju możemy skorzystać ze wszystkich wymienionych wyżej funkcjonalności, jeśli tylko nasz model Apple Watch zalicza się do modeli, które je oferują.

Chcesz być na bieżącą z nowinkami na temat Apple Watch? W takim razie przeczytaj też:

Sięgnij również po szeroką ofertę Apple Watch i dedykowanych im akcesoriów. Znajdziesz je w sklepie x-kom. 

Źródło: Apple, appleinsider.com