iOS 17.2 już jest: ostatnia duża aktualizacja iPhone’a w tym roku jest naprawdę dobra

Jabłuszkowe serca zabiły mocniej, bo firma Apple udostępniła do pobrania ostateczną wersję systemu iOS 17.2. To powinno m.in. rozwiązać problemy z Wi-Fi, z którymi borykają się niektórzy użytkownicy iPhone’a od czasu wprowadzenia iOS 17. Oprócz tego pojawiła się także wyczekiwana aplikacja Journal (Dziennik). Jakie jeszcze nowości przyniosła najnowsza aktualizacja?

Aplikacja Journal (Dziennik) w iOS 17.2

Jedną z głównych atrakcji aktualizacji iOS 17.2 jest aplikacja Journal, która została ogłoszona na WWDC 2023. Jest to w zasadzie cyfrowy pamiętnik, dzięki któremu użytkownicy mogą rejestrować swoje codzienne czynności.

Aby zainspirować do wpisu w dzienniku, Apple udostępnia spersonalizowane sugestie stworzone na podstawie ostatnich działań. Mogą to być zdjęcia, ludzie, lokalizacje, treningi i nie tylko. Zaplanowane powiadomienia mogą sprawić, że prowadzenie Dziennika stanie się nawykiem. Apple zadbał też tutaj o bezpieczeństwo. Dzięki funkcji blokowania aplikacji, przetwarzaniu na urządzeniu i kompleksowemu szyfrowaniu Journal chroni prywatność użytkownika i zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do jego wpisów.

aplikacja Apple Journal
Źródło: Apple

Qi2 dla starszych iPhone’ów

Jak widać z dziennika zmian, Apple rozszerza obsługę nowego standardu ładowania Qi2 na inne iPhone’y. Na razie tylko nowe modele iPhone’a 15 mają tę funkcję, ale wraz z iOS 17.2 nowy standard Qi będzie dostępny także w iPhone’ach 13 i 14.

Dzięki Qi2 iPhone’y można ładować mocą 15 W przy użyciu odpowiednich ładowarek, nawet jeśli nie posiadają certyfikatu Magsafe od Apple. Dzieje się tak, ponieważ Apple aktywnie zaangażowało się w nowy standard Qi2, a pierścień magnetyczny standardu Magsafe będzie częścią Qi2.

Funkcja tłumaczenia Apple staje się coraz wygodniejsza

iOS 17.2 zawiera także nową opcję stworzoną specjalnie dla serii iPhone 15 Pro. Użytkownicy telefonów mogą teraz używać przycisku Akcji z boku nowych iPhone’ów do innego przydatnego zadania. W systemie iOS 17.2 dodano tam opcję „Tłumacz”. Użytkownicy mogą go używać do tłumaczenia tekstów w dowolnym języku bez konieczności otwierania aplikacji do tłumaczenia w oprogramowaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć przycisk akcji.

Aby określić, jakie zadanie ma wykonywać Przycisk Akcji, należy przejść do Ustawień, wybrać opcję „Przycisk Akcji” i wybrać ikonę żądanej akcji.

Zmiany w Apple Music

Zmiany czekają także słuchaczy Apple Music. Jedną z najważniejszych funkcji są wspólne listy odtwarzania, do których wiele osób może dodawać swoje utwory. Aby utworzyć wspólną playlistę, musisz zaprosić innych za pomocą linku lub kodu QR.

Oprócz tego powstała nowa lista odtwarzania „Ulubione”, co ma ułatwić dostęp do ulubionych utworów i pozwoli na szybkie tworzenie spersonalizowanej kolekcji muzyki.

Dostępny jest także nowy filtr Fokus dla Historii słuchania Apple Music, który wyłącza Historię słuchania. Dzięki temu, utwory odtwarzane przez użytkownika lub inną osobę na jego koncie nie zostaną zapisane w Historii Słuchania. To funkcja szczególnie przydatna dla osób, które dzielą swoje konta Apple Music z innymi, a także dla tych, którzy chcą mieć większą kontrolę nad rekomendowanymi utworami.

Ekosystem iPhone i Apple Watch

Funkcja rejestrowania wideo przestrzennego na iPhonie 15 Pro

Kolejnym znaczącym ulepszeniem, jakie niesie ze sobą iOS 17.2, jest obsługa nagrywania przestrzennego wideo na iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Dzięki tej funkcji, możliwe jest uchwycenie obrazów w trójwymiarowym formacie, co zwiększa immersyjność i pozwala użytkownikom doświadczać swoich wspomnień w bardziej realistyczny sposób.

Wideo przestrzenne nagrane na tych urządzeniach jest dedykowane do odtwarzania za pomocą gogli Apple Vision Pro. Te zaawansowane okulary rzeczywistości wirtualnej mają trafić na rynek w pierwszej połowie 2024 roku, co zwiastuje nową erę wizualnych doświadczeń.

Apple zaznacza, że nagrywanie przestrzenne na iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max otwiera nowe perspektywy dla tworzenia wideo, pozwalając użytkownikom zanurzyć się w swoich wspomnieniach z niespotykaną dotąd głębią i realizmem. To znaczący postęp w dziedzinie filmowania, pozwalający miłośnikom wideo na ponowne przeżywanie ważnych momentów w sposób, który wiernie odwzorowuje rzeczywistość.

Apple wideo przestrzenne
Źródło: Apple

iOS 17.2 – lista nowości

Dziennik

 • Pozwala na zapisywanie myśli i wydarzeń, wspierając refleksję i dobry nastrój.
 • Proponuje tematy do zapisu, wykorzystując dane z aktywności, zdjęć i innych.
 • Umożliwia szybkie wyszukiwanie wpisów za pomocą filtrów, np. ze zdjęciami czy zakładkami.
 • Regularne powiadomienia zachęcają do częstszego zapisywania wspomnień.
 • Zabezpieczenie dostępu do dziennika poprzez Touch ID lub Face ID.
 • Bezpieczeństwo danych dzięki synchronizacji i szyfrowaniu w iCloud.

Przycisk czynności

 • Przypisanie opcji tłumaczenia do przycisku czynności iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max pozwala szybko tłumaczyć frazy lub rozmawiać z kimś w innym języku.

Aparat

 • Nagrywanie wideo przestrzennego na iPhone 15 Pro/Pro Max, oferujące trójwymiarowe wspomnienia na Apple Vision Pro.
 • Szybsze ustawianie ostrości teleobiektywu dla małych, oddalonych obiektów na iPhone 15 Pro/Pro Max.

Wiadomości

 • Ułatwione dostęp do nieprzeczytanych wiadomości poprzez ikonę strzałki.
 • Możliwość dodawania naklejek bezpośrednio w dymkach rozmowy.
 • Nowa opcja dostosowania sylwetki Memoji.
 • System weryfikacji kluczy kontaktów dla zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego. Dzięki nim osoby będące celem nadzwyczajnych zagrożeń cyfrowych mogą sprawdzać, czy ich rozmówcy są tymi, za kogo się podają.

Pogoda

 • Szczegółowe informacje o opadach na najbliższe 10 dni.
 • Nowe widżety prezentujące codzienne prognozy i bieżące warunki atmosferyczne.
 • Migawka mapy wiatru z 24-godzinną prognozą.
 • Interaktywny kalendarz księżycowy z wizualizacją faz księżyca.

Pozostałe ulepszenia i poprawki błędów

 • Ulepszenia Siri: Możliwość korzystania z Siri do prywatnego dostępu i zapisywania danych w aplikacji Zdrowie.
 • Rozwój funkcji AirDrop: Rozszerzenie możliwości udostępniania kontaktów i opcja bezpośredniego dzielenia się biletami, np. kinowymi, poprzez zbliżenie dwóch iPhone’ów.
 • Apple Music – Lista ulubionych utworów: Szybszy dostęp do ulubionych piosenek.
 • Opcja wyłączenia Historii słuchania w Apple Music w trybie Fokus: Umożliwia uniknięcie rejestrowania odsłuchiwanych utworów i ich wpływu na rekomendacje.
 • Nowy widget zegara cyfrowego: Szybkie sprawdzanie czasu na ekranie głównym i w trybie gotowości.
 • Ulepszone automatyczne wypełnianie: Lepsze rozpoznawanie pól w plikach PDF i formularzach, umożliwiające wypełnianie danymi z kontaktów.
 • Nowe układy klawiatury: Wsparcie dla 8 języków lapońskich.
 • Ostrzeżenie o wrażliwej treści w naklejkach Wiadomości: Zapobieganie niespodziewanemu pojawieniu się naklejek z treściami dla dorosłych.
 • Wsparcie dla ładowarek Qi2: Dla iPhone’ów 13 i 14.
 • Rozwiązanie problemu z ładowaniem bezprzewodowym: Naprawa potencjalnego problemu z ładowaniem w niektórych pojazdach.

Część funkcji może nie być dostępna we wszystkich regionach lub na wszystkich urządzeniach Apple.

Źródła: www.macrumors.com, www.apple.com, www.9to5mac.com

Sprawdź także: