Co oferuje Netguard, czyli najlepszy firewall na Androida
Z dokładnymi szczegółami możliwość aplikacji można się zapoznać na stronie domowej projektu lub na Github. Nie ma sensu, by je tutaj przepisywać. Uważamy, że lepiej napisać, jak to wygląda od strony praktycznej, czyli z czym się tak naprawdę je firewall na Androida.
Po instalacji aplikacja przeprowadzi nas przez podstawowe ustawienia, które musimy wykonać w opcjach Androida. Gdy będziemy mieli to już za sobą, system zacznie działać. W swych ustawieniach domyślnych mamy możliwość blokowania i filtrowania ruchu dla aplikacji instalowanych przez użytkownika. Mamy do wyboru białą lub czarną listę. Możemy dać aplikacjom dostęp do sieci przez połączenie Wi-Fi, komórkowe, oba na raz albo wcale.
Tryb „lockdown” na niepokorne aplikacje
W wersji pro możemy przydzielić lub zablokować dostęp do konkretnych połączeń w obrębie danej aplikacji. Do dyspozycji mamy też tryb „lockdown” (źle się to nam kojarzy prawda?) i wtedy mamy pełną kontrolę nad tym, co robią nasze ukochane apki. W tym trybie mysz się nie prześliźnie (tak przynajmniej to wygląda).
Cała zabawa zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy włączymy obsługę aplikacji wbudowanych. Wtedy możemy filtrować połączenia klawiatury i innych aplikacji systemowych i Netguard może nam pomóc w przejęciu przynajmniej częściowej kontroli nad tym, z kim i po co kontaktuje się nasz telefon bez naszej wiedzy.
Mamy też opcję filtrowania poprzez listę blokującą działającą na podobnej zasadzie jak w przypadku wtyczki uBlock Origin. Można nawet założyć, że po części Netguard może nam pomóc w walce z takim zjawiskiem jak spoofing. Jeśli fałszywa domena będzie na liście złośliwych, to zostanie zablokowana. Listy możemy też tworzyć sami więc tutaj mamy szerokie pole do popisu.
Własne DNS i socks5
Netguard jako firewall na Androida pozwala nam również ustawić inne serwery DNS. O systemie DNS pisaliśmy już wcześniej. Dzięki wbudowanym opcjom Netguard pozwala nam wybrać prywatny DNS. Wisienką na torcie jest opcja zastosowania protokołu socks5, co pozwala nam łączyć się z siecią z innego IP. Wielu dostawców usług VPN oferuje połączenie przez socks5, więc Netguard może idealnie wykorzystać taką opcję. Jeśli to Was nie przekonuje, to my już nie wiemy, co by mogło…
Na koniec wypada napisać, że aplikację kupiliśmy za własne pieniądze, zanim zaczęliśmy pracę w obecnej firmie, nie czerpiemy żadnych zysków z jej polecania i jedynym naszym celem w przypadku tego wpisu jest poszerzanie świadomości użytkowników Internetu.
To tyle, jeśli chodzi o skrótowy opis firewalla na Androida. Jeśli macie jakieś pytania, coś jest niejasne lub gdzieś popełniliśmy kardynalnego byka, to piszcie w komentarzach.
Wszystko cacy, tylko autor zapomniał napisać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Aplikacja NetGuard tworzy lokalnie tunel VPN. Jeśli więc korzystamy z innych aplikacji VPN (w moim przypadku Surfshark), stajemy przed wyborem: NetGuard blokujący dostęp do Internetu wybranym aplikacjom czy bezpieczne surfowanie po Internecie z wykorzystaniem innej aplikacji VPN – niestety w systemie Android nie da się uruchomić dwóch aplikacji VPN jednocześnie (a przynajmniej ja takiej możliwości nie znam). W takim przypadku aplikacja NetGuard staje się bezużyteczna. A szkoda.
Poświęciłem tej kwestii cały rozdział zatytułowany:
„Jak działa firewall na Androida bez uprawnień root?”.
Zastanawiam się zatem, czy Pana komentarz to nie reklama konkretnego dostawcy usługi VPN. Nomen omen niezbyt znanego.
Dla spokojności ducha założę jednak, że to niedopatrzenie z Pana strony, więc zachęcam do doczytania wspomnianego rozdziału.
W innym miejscu przytaczam również, co można zrobić, by wzmocnić swoją prywatność, podając opcję z zastosowaniem socks5.
używałem dość długo, ale jednak to ivizible pro jednak został u mnie na dobre
Uzywam pcapdroid full na androidzie.Nie ma tam, albo ja jestem niekumaty opcji blokowania poszczegolnych portow poszczegolnym aplikacjom. Jest albo wszystko albo nic tzn blokuje caly ruch danej aplikacji. Ta odpytuje tylko dns. Ja chce zalozmy zablokowac port 80 przegladarce to lipa. Czy ta apka ma taka mozliwosc? Na windowsa moge polecic privatefirewall 7 od xp do win7, a od win 8.1 simplewall. Ufam tylko takim programom pisanym przez 1 czy 2 osoby. OSArmor od novirusthanks w wersji darmowej tez polecam bardzo. Jeszcze by sie przydala implementacja dns over https, wyciecie ruchu nieszyfrowanego. I bez vpn mozemy sie obyc w 99% przypadkach. Zreszta jak ktos jest niekumaty i korzysta z vpn to dopiero bedzie przeswietlony… Nie mowie juz o uzyszkodnikach w sieci tor. To jest proszenie sie o klopoty. Spreparowany obrazek w formacie webp dla ip wychodzacych przez tor i vpn to same s@%% z gugla mogly podeslac. Co tam opowiadac duzo. Wszystkiego dobrego ludziom dobrej woli.Z Bogiem.
To żart ?? Jak się da odpalić dwóch vpn w systemie. Klasyk przykład odpalam proton VPN do którego władza nie sięgnie po dane w porównaniu z innymi VPN na luzie można poczytać o tym, podobnie ma nord VPN też bardziej prywatny ale wolę ten pierwszy i lecimy dalej podbieram operę przeglądarkę i uwaga na włączanym proton VPN i operze z VPN mam podwójne tunelowanie. Jak chcę napisać że ktoś to idiota w sieci już się nie martwię. Ale korzystam od czasu do czasu bo używam aplikacji które z VPN nie działają i nie chcę by wszystko latało przez tunel bo to wtedy podejrzane. Albo też fajnie siebie odpalić nlprotov VPN i do tego tor projekt wtedy też czuje się bezpiecznie i nikt mnie nie podsłucha ale nie każda strona zadziała. Wniosek, czasem warto coś ukryć ale nie można wpadać w paranoję i tak podwójne tunelowanie drodzy panowie istnieje. Testowałem setki VPN i jest dużo fajnych artykułów w sieci które VPN chronią nasze dane a ktore i tak sprzedają dane służbom i to nie wyłącznie moja opinia
@Krzysztof Kuska @Slan ma racje mialem ten firewall juz dawno ale z racji ze wylaczal vpn musialem go odinstalowac
A czy nie wystarczy zainstalować darmową aplikację Cloudflare Warp i w jej ustawieniach zaawansowanych: w opcje połączenia: ustawienia DNS wybrać opcję: „Blokuj złośliwe oprogramowanie” ?