Jak drukować prosto ze smartfona i innych urządzeń mobilnych?

Jak z pewnością wiecie, obecnie większość drukarek wyposażonych jest w moduły transmisji bezprzewodowej, które pozwalają na swobodne przesyłanie danych i późniejszy wydruk, bez konieczności podpinania kabli. Jak faktycznie działa połączenie bezprzewodowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki, aby móc cieszyć się tą funkcjonalnością?

Druk bezpośrednio z urządzenia mobilnego

Bezprzewodowe drukowanie z urządzeń mobilnych jest możliwe dzięki specjalnie stworzonym modułom, które znajdują się w sprzęcie. Jego najważniejszą funkcją jest to, że pozwala szybko i łatwo przesłać do drukarki informację, unikając zbędnego okablowania.

Warto zatem zwrócić uwagę, czy sprzęt, który kupujecie, jest w nią wyposażony. Dzięki temu szybszą i wygodniejszą obsługę drukarki macie na wyciągnięcie ręki, np. z poziomu smartfona czy tabletu. Moim zdaniem, główną zaletą tego rozwiązania jest to, że dzięki brakowi okablowania pozwala ono na ustawienie urządzenia drukującego, gdziekolwiek chcecie, niekoniecznie w pobliżu routera czy urządzenia, z którego wydruk ma się odbyć.  

druk mobilny ze smartfona geex

Rodzaje połączeń bezprzewodowych w drukarkach

Poniżej zostawiam Wam najczęściej spotykane w drukarkach technologie druku bezprzewodowego. Chcąc z niego korzystać, upewnijcie się, że wybrany sprzęt posiada chociaż jedną z nich:

  • Wi-Fi – przesyłanie i drukowanie plików odbywa się w ramach urządzeń funkcjonujących w tej samej sieci – wiele przydatnych aplikacji dedykowanych systemowi Android możecie pobrać w sklepie Google Play.
  • Bluetooth – jeden z najpopularniejszych interfejsów umożliwiających drukowanie z pozycji smartfona, tabletu i każdego innego, obsługującego go urządzenia;
  • Pictbridge – technologia, która pozwala na drukowanie dokumentów i zdjęć bezpośrednio z poziomu aparatu cyfrowego oraz smartfona;
  • AirPrint – funkcja wymyślona przez Apple, pozwalająca na drukowanie plików, bez dodatkowego oprogramowania, bezpośrednio z komputera Mac, iPhone’a, iPada czy iPoda;
  • NFC – moduł ułatwiający drukowanie zbliżeniowe. Z reguły sprzęty posiadające tę funkcjonalność są oznaczone logiem NFC i wystarczy jedynie przyłożyć do nich tablet czy smartfon, aby wydrukować znajdujący się na nich dokument.

Zobaczcie wszystkie drukarki w sklepie x-kom