Jak drukować pliki z telefonu? Wszystkie możliwości krok po kroku

Obecnie większość drukarek wyposażonych jest w moduły transmisji bezprzewodowej, które pozwalają na swobodne przesyłanie danych i późniejszy wydruk. Można do tego użyć Internetu, NFC, czy kabla USB. Nie zapominajmy też o starej dobrej metodzie wysłania sobie czegoś na maila. W tym artykule drukowanie plików z telefonu omawiamy krok po kroku.

Druk bezpośrednio z urządzenia mobilnego

Bezprzewodowe drukowanie z telefonu jest możliwe dzięki specjalnie stworzonym modułom, które znajdują się w obu sprzętach – drukarce i smartfonie. Dzięki temu nie będzie potrzeba podpinania kabla i ściągania sterowników. Jeżeli jednak twoja drukarka nie ma modułu bezprzewodowego, to poradzimy sobie bez niego.

Wybierając nową drukarkę warto jednak wybrać taką, która umożliwia bezprzewodową transmisję plików. Dzięki temu szybszą i wygodniejszą obsługę drukarki masz na wyciągnięcie ręki. 

druk mobilny ze smartfona geex
NFC daje możliwość niemal natychmiastowego drukowania plików

Czy drukowanie dokumentów z telefonu zapewnia dobrą jakość?

Wydrukowanie zdjęcia, czy dokumentu z telefonu zapewnia identyczną jakość jak zrobienie tego z komputera. Nie musisz więc martwić się o jakość efektu, bo ten będzie taki, jak oczekujesz. Jakość druku nie zależy bowiem od tego, czy plik przesyłany do drukarki jest z komputera, czy telefonu. Jakość efektu uzależniona jest w tym momencie od jakości dokumentu. Jeżeli zdjęcie, które zamierzasz wydrukować jest nieostre, to jego kopia również wyjdzie rozmazana. Drukarka przecież odwzorowuje plik, a nie go upiększa.

Co można wydrukować za pomocą telefonu?

Ze smartfonu można wydrukować to samo, co z komputera. Zdjęcia, różne dokumenty, plakaty, a nawet ten artykuł (śmiało możesz wypróbować drukowanie z telefonu na tym artykule). Pliki mogą być kolorowe, czarnobiałe – do wyboru do koloru. Dla drukarki to nieistotne. Dla niej liczy się jedynie plik, a nie źródło jego pochodzenia.

Jak zadbać o jakość pliku?

Im bardziej czytelny plik, tym lepsza jego kopia. Jak więc zadbać o najlepszą jakość wydruku? Jeżeli chcemy wydrukować zdjęcie ze smartfonu, upewnijmy się, że jest ono ostre, czytelne i dobrej jakości. Jeżeli ciekawi cię temat jakości zdjęć i zmiany ich rozdzielczości, przeczytaj nasz artykuł o tym jak zmienić rozdzielczość zdjęcia. Z tego wpisu dowiesz się również tego, jak manipulować rozdzielczością zdjęcia na smartfonie, więc komputer w zasadzie w ogóle nie będzie potrzebny. Jeżeli zdjęcie wykonał ktoś inny i chce ci je przesłać, zdecydujcie się na dostarczenie pliku mailem. Komunikatory Internetowe i SMS-y obniżają jakość przesyłanych plików w celu zachowania jak najmniejszej ilości danych. Plik wysłany mailem jest najmniej podatny na obniżenie jakości.

Istotnym aspektem jest również jakość papieru, na którym drukujemy. Do form tekstowych może nie jest to kluczowe (chociaż do ważnych dokumentów warto użyć lepszego papieru), tak do zdjęć odgrywa to niezwykle istotną rolę. Zalecamy drukować zdjęcia na papierze fotograficznym – błyszczącym, matowym lub jedwabistym.  

Ostatnim punktem na liście jest tusz. Tanie zamienniki oryginalnych tuszy mogą nie sprawdzić się tak dobrze, jak wysokiej jakości oryginały. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Jak zadbać o bezpieczeństwo drukowanego pliku ze smartfonu?

Czy plik drukowany z urządzenia mobilnego jest tak samo bezpieczny jak ten drukowany z komputera? Jak najbardziej. Jeżeli przestrzegasz kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, twój plik nie wpadnie w niepowołane ręce. By zapewnić sobie bezpieczeństwo:

 • łącz się z drukarką używając zaufanych sieci Wi-Fi
 • nie odbieraj plików do druku z podejrzanych źródeł
 • upewnij się, że połączenie dotyczy wybranej przez ciebie drukarki, a nie tej należącej sąsiada spod piątki

Czego mi potrzeba do drukowania plików ze smartfonu?

Potrzebny ci będzie smartfon i drukarka. Dobra, koniec drętwych żartów. Pomimo, że w zasadzie to prawda, rozwiniemy tę myśl.

Zawsze warto upewnić się, że zdjęcie przeznaczone do druku jest dobrej jakości

Jak połączyć smartfona z drukarką?

Drukarka posiada dostęp Wi-Fi

Telefon musi mieć dostęp do sieci Wi-Fi (do tej samej do której podłączona jest drukarka). Ponadto przyda się aplikacja do drukowania. Może być to aplikacja specjalnie do tego stworzona przez producenta drukarki, dostępna w Sklepie Play lub App Store, aplikacja Google Cloud Print (ta działa tylko ze smartfonami z Androidem) lub inna aplikacja do drukowania dostępna w sklepie z aplikacjami. Najlepszym wyborem mogą być jednak dwie pierwsze opcje.

Jeżeli masz w miarę nowy smartfon, możesz spróbować wydrukować plik bez żadnych dodatkowych aplikacji. W menu udostępniania pliku powinna być opcja drukuj. Jeżeli jej ma, będzie potrzebna dodatkowa aplikacja.

Drukarka łączy się za pomocą NFC lub Bluetooth

Jeżeli powyższa opcja nie wchodzą w grę, możliwe jest również połączenie telefonu i drukarki za pomocą NFC i Bluetooth. Zależy to od rodzaju twoich urządzeń – ładowarki i telefonu. Jeżeli oba posiadają którąś z opcji połączenia, to właśnie takiej należy użyć.

Drukarka nie łączy się bezprzewodowo

Jeżeli drukarka nie ma możliwości połączenia się z telefonem bezprzewodowo, potrzebny będzie ci kabel USB. Z jednej strony wejście drukarki, z drugiej do telefonu – takie samo jak do ładowarki.

Nie mogę połączyć telefonu i drukarki

Jeżeli nie ma możliwości połączenia urządzeń, nie ma co się załamywać. Trzeba skorzystać ze starej, dobrej metody. Wyślij sobie plik, który chcesz wydrukować na maila. Odbierz go z poziomu komputera i na nim wydrukuj. Jeszcze raz uczulam – nie wysyłaj plików do drukowania komunikatorami internetowymi. One obniżają jakość załączników.

Jak wydrukować pliki za pomocą smartfonu z Androidem?

Kiedy ustalony został rodzaj połączenia z drukarką, to jesteś już prawie u celu. Teraz wystarczy rzeczywiście połączyć drukarkę i smartfon.

Drukarka łączy się przez sieć

 • zaloguj się do tej samej sieci, do której połączona jest drukarka
 • otwórz zainstalowaną aplikację do drukowania
 • wybierz plik, który chcesz wydrukować
 • ustal wszystkie parametry drukowania
 • wybierz odpowiednią drukarkę
 • potwierdź drukowanie

Jeżeli twój smartfon posiada możliwość drukowania bez dodatkowej aplikacji, po prostu kliknij drukuj w opcjach udostępniania i wybierz urządzenie drukujące. Tutaj parametry drukowania będą uboższe niż w aplikacji.

Drukarka łączy się przez Bluetooth i NFC

Jeżeli drukarka posiada Bluetooth:

 • połącz oba urządzenia modułem Bluetooth ( włącz Bluetooth na telefonie, wybierz drukarkę z listy i zaakceptuj połączenie)
 • prześlij plik do wydruku. Jeżeli nie masz w telefonie opcji drukuj, niezbędna będzie aplikacja obsługująca drukowanie na urządzeniu mobilnym.

Jeżeli drukarka łączy się dzięki NFC:

 • zainstaluj aplikację do drukowania (np. producencką)
 • wybierz plik do wydrukowania
 • zbliż telefon do emblematu NFC na drukarce – pamiętaj, by włączyć NFC w obu urządzeniach

Drukarka nie łączy się bezprzewodowo

Jeżeli nie ma możliwości obejścia się bez kabla to czas, by sięgnąć po stare, ale jare rozwiązania. Najpierw pobierz sterowniki do drukarki – większość producentów umieściło je w formie aplikacji w Sklepie Google. Podłącz kablem oba urządzenia. Na telefonie zaakceptuj wykryte połączenia. Wybierz plik, który chcesz wydrukować i… wydrukuj go.

Nie zalecamy drukowania fotek z wakacji w biurze ale... Istnieje taka możliwość dzięki bezprzewodowemu połączeniu

Jak wydrukować pliki za pomocą smartfonu Apple?

Tutaj sytuacja jest prostsza o tyle, że urządzenia Apple mają wbudowaną funkcję AirPrint. Przy odrobinie szczęścia (czyli odpowiedniej drukarce) nie trzeba nic innego instalować. Po prostu:

 • połącz oba urządzenia z tą samą siecią Wi-Fi
 • wybierz plik, który chcesz wydrukować i skorzystaj z opcji drukuj
 • kliknij odpowiednią drukarkę obsługującą funkcję AirPrint

Jeżeli wybrana drukarka nie obsługuje powyższej funkcji – pobierz aplikację Printer Pro z App Store. Ta działa podobnie do tych z Androida i umożliwia połączenie większości modeli drukarek z Twoim telefonem.

Przenośne drukarki – drukuj pliki ze smartfonu gdziekolwiek jesteś

Jeżeli domowa, duża drukarka nie sprawdza się w twoim przypadku, to zdecyduj się na mniejszą, przenośną drukarkę. Takie sprytne urządzonka to ogromny komfort w pracy biurowo-domowej, szkolnej i podróżniczej. Wszystko zawczasu wydrukowane. Ale czy na pewno?

Przenośne drukarki nie musza służyć tylko do pracy. To też fajna forma rozrywki, szybkiego drukowania zdjęć z wakacji dla nowopoznanych znajomych, czy sposób na stworzenie własnoręcznej pocztówki na miarę XXI wieku. Drukarki takie z łatwością nawiązują połączenie ze smartfonami i zawsze są gotowe do działania.

Fotki z wakacji w 5 minut? Do albumu, czy na tablice korkową?

Kup mobilną drukarkę i ciesz się zdjęciami gdziekolwiek jesteś


Drukowanie z telefonu – szybko i sprawnie

Drukowanie mobilne może odbywać się za pomocą kabla albo bezprzewodowo. Jeżeli masz możliwość drukowania plików z telefonu bezprzewodowo, to warto z tej możliwości skorzystać. Jeżeli jednak trzeba kabel podłączyć – to też jest wyjście. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Po prostu kupując swoją nową drukarkę zwróć uwagę na to, by móc wygodnie drukować bliki przez Wi-Fi, Bluetooth lub NFC.