Jak usprawnić lekcje on-line
Dlaczego akurat proponuję grupy na Facebooku? Zacznę od sprawy według mnie najistotniejszej, czyli samego medium. Najprawdopodobniej każdy z uczniów ma już swoje konto na Facebooku, bo jest to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych. Tutaj młodzież rozmawia ze sobą, dzieli się treściami, relacjonuje swoje aktywności. Dzięki temu, że jest to tak powszechny portal, odpada problem tworzenia nowych kont na innych witrynach czy aplikacjach.
Kolejnym atutem korzystania z Facebooka jest to, że nie musimy mieć żadnych uprawnień, czy osobnego konta do stworzenia takiej grupy. Wystarczy nasz prywatny profil i uczniowie w gronie znajomych.
Mnogość opcji, jaką daje grupa na Facebooku, to następna zaleta. Możesz tworzyć zwykłe posty, dodawać zdjęcia czy filmy, tworzyć ankiety ewaluacyjne, zamieszczać materiały z innych źródeł, przesyłać linki do tekstów i pliki, a nawet prowadzić wykład czy pogadankę na żywo. Każda Twoja aktywność będzie mogła być komentowana przez uczniów pod postami, na żywo lub kiedy będą mieli taką możliwość.
Samo stworzenie grupy na jest naprawdę bardzo proste, dosłownie kilka kliknięć, ale warto też zadbać o garść kwestii dodatkowych, które usprawnią działanie i komunikację na grupie. Jest to na przykład regulamin grupy, w którym zawrzemy „kontrakt” z klasą, na przykład odnośnie punktualności, poufności grupy czy języka jakim się posługujemy. Można też zadbać o atrakcyjną oprawę wizualną poprzez na przykład zdjęcie w tle, które umili czas spędzony na grupie.
Poniżej przedstawiłam, jak krok po kroku stworzyć i zarządzać własną grupą na Facebooku.