Grupy na Facebooku – krok po kroku

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zostali w ostatnim czasie postawieni przed dużym wyzwaniem, jakim jest edukacja on-line. Jak już mogliśmy zauważyć, platformy e-learningowe czasem zawodzą. Nauczyciele wykazują się więc dużą kreatywnością w sposobie współpracy ze swoimi uczniami. Chcąc wspomóc pomysłowość nauczycieli, chcę zaproponować bardzo proste rozwiązanie. Zapraszam do lektury.

Jak usprawnić lekcje on-line

 

Dlaczego akurat proponuję grupy na Facebooku? Zacznę od sprawy według mnie najistotniejszej, czyli samego medium. Najprawdopodobniej każdy z uczniów ma już swoje konto na Facebooku, bo jest to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych. Tutaj młodzież rozmawia ze sobą, dzieli się treściami, relacjonuje swoje aktywności. Dzięki temu, że jest to tak powszechny portal, odpada problem tworzenia nowych kont na innych witrynach czy aplikacjach.

Kolejnym atutem korzystania z Facebooka jest to, że nie musimy mieć żadnych uprawnień, czy osobnego konta do stworzenia takiej grupy. Wystarczy nasz prywatny profil i uczniowie w gronie znajomych.

Mnogość opcji, jaką daje grupa na Facebooku, to następna zaleta. Możesz tworzyć zwykłe posty, dodawać zdjęcia czy filmy, tworzyć ankiety ewaluacyjne, zamieszczać materiały z innych źródeł, przesyłać linki do tekstów i pliki, a nawet prowadzić wykład czy pogadankę na żywo. Każda Twoja aktywność będzie mogła być komentowana przez uczniów pod postami, na żywo lub kiedy będą mieli taką możliwość.

Samo stworzenie grupy na jest naprawdę bardzo proste, dosłownie kilka kliknięć, ale warto też zadbać o garść kwestii dodatkowych, które usprawnią działanie i komunikację na grupie. Jest to na przykład regulamin grupy, w którym zawrzemy „kontrakt” z klasą, na przykład odnośnie punktualności, poufności grupy czy języka jakim się posługujemy. Można też zadbać o atrakcyjną oprawę wizualną poprzez na przykład zdjęcie w tle, które umili czas spędzony na grupie.

Poniżej przedstawiłam, jak krok po kroku stworzyć i zarządzać własną grupą na Facebooku.

Zaczynamy

Zaloguj się na swoim facebookowym profilu. Następnie na pasku na górze strony kliknij przycisk „Utwórz” i z listy wybierz opcję „grupa”.

tworzenie grupy na Facebooku

Prywatność

Otworzy się okno edycji grupy, w którym w pierwszej kolejności uzupełnij jej nazwę. Następnie możesz dodać kilka osób do grupy, ale nie musisz podawać wszystkich od razu. W gotowym panelu będziesz mieć możliwość dodawania nowych członków. Pod okienkiem z osobami opcjonalnie można dopisać jakąś informację, która wyświetli się zapraszanym osobom.

W dalszej kolejności ustaw prywatność grupy, tak aby posty Twoje i uczniów nie były widoczne dla szerszego grona znajomych.

ustawienia prywatności

Pod ustawieniami prywatności wybierz, czy grupa ma być ukryta czy widoczna. W przypadku tworzenia grupy przeznaczonej dla uczniów jednej klasy, lepszą opcją jest wybranie opcji ukrytej. Dzięki temu, unikniemy próśb o dołączenie niepożądanych osób.

ustawienia prywatności

Na samym dole okna możesz wybrać opcję „Przypnij do skrótów” i wtedy Twoja grupa pojawi się i zostanie przypięta do paska po lewej stronie na Twoim profilu.

prywatność grupy na Facebooku

Następnie kliknij przycisk „Utwórz” i gotowe!

Twoja strona – personalizacja

Witaj na swojej nowej grupie facebookowej. Teraz możesz przejść to dopieszczania szczegółów.

strona grupy

Możesz zacząć od personalizacji wizualnej. W górnym panelu możesz ustawić zdjęcie lub ilustrację, którą będą widzieć wszyscy członkowie grupy. Zrobisz to poprzez kliknięcie w przycisk „prześlij zdjęcie”.

Dodawanie wpisów

To, co masz przed sobą, to główna tablica Twojej grupy. To tutaj będą pojawiały się wszystkie posty, zarówno Twoje jak i innych członków grupy. Jest to najszybsza forma komunikacji w Twojej grupie. Napisz, o której odbędzie się lekcja, albo załącz wiersz do interpretacji. 

posty

Tematy

Teraz możesz przejść do takich czynności, jak usystematyzowanie treści, które chcesz na grupie udostępniać.

Zrobisz to przechodząc w zakładkę „podziel posty na kategorie” po prawej stronie.

tematy

Dodając tematy za pomocą przycisku „utwórz temat”, pomożesz uczniom w wyszukiwaniu treści, a dla Ciebie będzie to ułatwienie w kategoryzowaniu postów, jakie chcesz im przekazywać. Możesz dodać temat na przykład: „zadania domowe”, gdzie zlecisz wykonanie pracy we własnym zakresie. Może to być także kategoria „twórczość własna”, w której uczniowie będą mogli wykazywać swoją aktywność poprzez udostępnianie kreatywnych pomysłów, albo jakakolwiek bardziej przyziemna kategoria typu „dyktanda” lub „ćwiczenia”.

tematy

Dodawanie członków

Jeśli w pierwszym kroku nie udało Ci się dodać wszystkich członków, możesz zrobić to w dowolnym momencie. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „członkowie”, która znajduje się w panelu po lewej stronie. Po kliknięciu, po prawej stronie pojawi się okno, w którym możesz wpisać imię i nazwisko osoby lub wybrać z proponowanych.

członkowie grupy na Facebooku

Wydarzenia

Jedną z możliwości usprawnienia komunikacji wewnątrz grupy jest dodawanie wydarzeń. Wybierz tę opcję w panelu po lewej stronie, a następnie kliknij przycisk „utwórz wydarzenie”.

utwórz

Dodaj nazwę wydarzenia, na przykład „Dyktando”, dodaj krótki opis i zaznacz godzinę i termin. Poprzez zaznaczenie na dole okna „Zaproś wszystkich członków grupy…”, będziesz mieć pewność, że każdy, kto znajduje się w tej grupie, otrzyma powiadomienie o dyktandzie.

jak zrobić wydarzenie na Facebooku

Transmisja na żywo

Funkcja tworzenia transmisji na żywo umożliwi przeprowadzenie lekcji lub dyktanda przez Facebooka w czasie rzeczywistym. Uczniowie będą mogli na bieżąco komentować na czacie transmisji to, o czym mówisz, i wysyłać reakcje przez emoji. Jest to idealny sposób na aktywizację młodzieży, i to w dodatku taki, jaki jest im bliski.

Na głównej tablicy wybierz w oknie tworzenia treści „transmisja na żywo”.

transmisja

W opcjach wybierz opcję transmisji „camera”. A następnie w lewym dolnym rogu kliknij „rozpocznij transmisję na żywo”.

transmisja
rozpocznij

Prowadź wykład lub dyktuj uczniom tekst dyktanda w czasie rzeczywistym. Potem poproś o przesłanie zdjęć napisanych dyktand w wiadomości prywatnej. Bez problemu sprawdzisz prace uczniów na zdjęciach i wystawisz ocenę.

Ogromne możliwości

Stworzenie własnej grupy daje Ci szansę wykazania się dużą kreatywnością. Sytuacja, której teraz doświadczamy, jest niecodzienna, ale już od Ciebie zależy, czy sposób komunikacji z uczniami będzie tradycyjny i oficjalny, czy trochę bardziej na luzie, ale wyzwalający więcej fantazji. Tworzenie takiej społeczności to też świetna okazja do integracji grupy między sobą oraz zacieśniania więzi nauczyciel – uczeń. Bawmy się, ucząc, i nie dajmy zniechęcić trudnościom i przeciwnościom.

Dołączcie do naszej grupy na Facebooku dla nauczycieli lub dla rodziców i uczniów.