Jak zrobić czarny Instargram? Wyjaśniamy krok po kroku

Instagram to jedna z czołowych aplikacji świata social mediów, pozwalająca na błyskawiczne udostępnianie zdjęć i filmów, między innymi poprzez tzw. instastories. Ze względu na ogromne zainteresowanie programem na smartfony i tablety, jego twórcy postanowili udoskonalić go o zyskujący coraz większą popularność ciemny motyw – tak, aby nawet długie korzystanie z płynących z niego dobrodziejstw było wygodne i bezpieczne dla wzroku. Jak więc włączyć czarny Instagram?

Ciemny motyw na Instagramie – czy warto?

Czarne tło w aplikacjach nie jest nowością. Mieliśmy z nim do czynienia m.in. w najpopularniejszym komunikatorze naszych czasów, czyli Messengerze, a od końcówki 2019 roku możemy z niego korzystać również w Instargramie. Zamiennie nazywane jest również trybem nocnym lub ciemnym motywem (ang. dark mode). Co faktycznie daje taka możliwość?

Czarny Instagram to przede wszystkim gwarancja lepszej ochrony naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego, szczególnie w porach wieczornych i nocnych. Szerzej opisuje ten temat w artykule Jak ograniczyć światło niebieskie na komputerze i smartfonie?, do którego Was odsyłam. Niemniej mnóstwo osób, korzystających z czarnego Instagrama przyznaje, że użytkowanie aplikacji w trybie dark mode jest o wiele bardziej komfortowe i nie męczy oczu tak szybko, jak ma to miejsce w tradycyjnej jasnej wersji programu.

Trzeba też przyznać, że korzystanie z ciemnego motywu na Instargramie wpływa korzystanie nie tylko na nasz wzrok, ale i na baterię w smartfonie, która przy wykorzystaniu czarnego motywu wystarcza na o wiele dłużej.

Czarne tło stało się popularne również przez wzgląd na jego obecność na profilach influencerów i ludzi świata show biznesu, którzy od razu podchwycili prozdrowotny potencjał tej opcji. Ten z kolei, jak wiadomo, w dzisiejszych czasach jest jednym z mainstreamowych nurtów budowania modnego stylu życia. 

Jak zrobić czarny Instagram?

Czarny motyw na Instargramie uruchamia się bardzo prosto i dosłownie w kilka chwil. Najpierw radzę się jednak upewnić, że korzystamy z nowej wersji oprogramowania systemowego, tj. Android 10 lub iOS 13. Warto też zaktualizować samą aplikację do jej najnowszego wydania.

Następnie uruchamiamy Instagram i wykonujemy niniejsze kroki:

  1. Wchodzimy w swój profil, klikając ikonkę z miniaturką swojego zdjęcia w lewym dolnym rogu.
  2. Rozwijamy listę komend, klikając w ikonkę trzech pasków znajdującą się w prawym, górnym rogu.
  3. Wybieramy kolejno: „Ustawienia” -> „Motyw”.
  4. Zaznaczamy opcję „Ciemny” lub „Domyślne ustawienia systemowe”.

Zostawiam też graficzną ściągawkę:

Jak widzicie, możecie z marszu wybrać ciemny motyw, ale macie również możliwość zaznaczenia opcji „Domyślne ustawienia systemowe”. Pamiętajcie jednak, że to drugie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku, jeśli dla całego systemu smartfona macie włączone czarne tło.