Qualcomm Snapdragon X Elite jeszcze przed premierą postrzegany był jako nowa nadzieja i powiew świeżości w laptopach do pracy biurowej i kreatywnej. Czy procesor ARM64 sprostał wygórowanym oczekiwaniom, czy może obawy co do wydajności nie były bezpodstawne? Jak wypadł w testach Qualcomm Snapdragon X Elite na tle największej konkurencji: AMD Ryzen 7, Apple M2 i M3 oraz Intel Core Ultra 7? Sprawdź porównanie wyników wydajności procesorów laptopowych w benchmarkach i grach oraz przekonaj się, czy rywale mają się czego obawiać.
Procesory w laptopach nie mogą być tylko wydajne. Powinny być także energooszczędne. W segmencie notebookowym jest jeszcze wiele do zrobienia i to się dzieje, może wolniej niż wielu by chciało, ale dzieje się. Do wyścigu – tym razem na poważnie – dołączył kolejny gracz.
Jest nim firma Qualcomm, która właśnie wyciągnęła prawdziwego asa z rękawa, czyli układy SoC z serii Snapdragon X (Elite i Plus), oparte na architekturze ARM64 i powstałe z myślą o laptopach z systemem Windows do pracy twórczej (np. grafika, wideo) i biurowej lub po prostu do codziennego użytku. Nie jest to sprzęt do gamingu i nie powinien być tak traktowany, choć według producenta do grania także się nadaje (okaże się!).
Procesory te od początku kreowane były na jednostki, które będą w stanie walczyć z najlepszymi pod kątem zarówno czystej wydajności, jak i efektywności energetycznej. Ale nie chodziło tylko o to, by dogonić czy nawet pokonać konkurencję tam, gdzie to oczywiste, ale także przenieść starcie na nowy poziom i wyprzedzić rywali tam, gdzie dopiero szykują się do poważniejszego przeskoku. Pewnie domyślasz się, o co chodzi. O sztuczną inteligencję, która odgrywa coraz ważniejszą rolę w świecie technologii.
Qualcomm Snapdragon X to nie tylko CPU i iGPU, ale także NPU, czyli układ akceleracji AI, który w cyferkach bije obecną konkurencję laptopową. Pytanie tylko, czy ten przedpremierowy hurraoptymizm nie był zbyt „hurra”, a w praktyce okazało się, że to z dużej chmury mały deszcz. Jak firma Qualcomm poradziła sobie z wyzwaniem?
Żeby było jasne: Snapdragon X Elite to nie są pierwsze notebookowe próby Qualcomma (patrz chociażby Snapdragon 7c Gen 2 i Snapdragon 8cx Gen 3). Ale hucznie zapowiadana seria Snapdragon X to pierwsze tak mocne uderzenie skierowane w stronę największych graczy: AMD, Apple’a i Intela. O tym, czy jest ono druzgoczące, które jest w stanie zagrozić pozycji rywali, czy może okazało się ledwie muśnięciem, przekonasz się w rozbudowanym teście Qualcomm Snapdragon X Elite.
Pamięć RAM naturalnie nie dotyczy procesora, lecz modelu laptopa. Zamieściliśmy tę informację tutaj dla ułatwienia.
Pod względem mocy NPU nie wszystkie porównywane procesory są równorzędne. Tak naprawdę konkurencja dopiero szykuje mocną odpowiedź w obliczeniach AI na Snapdragona X Elite. Mają to być procesory AMD Ryzen AI 300 (do 50 bilionów operacji na sekundę) oparte na architekturze Zen 5 oraz Intel Lunar Lake (do 48 bilionów operacji na sekundę). Pierwsze ukażą się jeszcze w lipcu, natomiast drugie – w trzecim kwartale (prawdopodobnie we wrześniu). Wtedy dopiero zaostrzy się starcie – ależ powinno być intrygująco!
Apple również wykonało swój ruch, ale układ M4 (do 38 bilionów operacji na sekundę) przeznaczony jest tylko do iPadów, więc trudno nazwać go bezpośrednim rywalem w segmencie laptopowym.
Co ważne, w testowanym notebooku ASUS Vivobook S15 nie mamy do czynienia z najmocniejszym wariantem procesora Snapdragon X Elite, a wręcz przeciwnie – jego najsłabszym (X1E-78-100). Słabszy jest tylko model X Plus. CPU Qualcomm Oryon w tym wydaniu ma obniżone taktowania (maksymalnie 3,4 GHz, czyli prawie o 1 GHz mniej od topowej wersji) oraz brak trybu boost (przyspieszenia głównych rdzeni). Ma to kluczowe znaczenie w kontekście wydajności, zwłaszcza w zastosowaniach, które lubią szybki zegar w procesorze (dotyczy to zarówno aplikacji, jak i gier).
Przeczytaj więcej o specyfikacji i możliwościach Qualcomm Snapdragon X Elite:
Do testów wybraliśmy popularne benchmarki, które sprawdzają osiągi przede wszystkim procesora (CPU) i układu graficznego (GPU) . Ubolewamy jednak nad tym, że nie udało się sprawdzić wszystkiego w kontekście zarówno wydajności, jak i efektywności energetycznej procesora Qualcomm Snapdragon X Elite ze względu na ograniczenia, na które nie mieliśmy wpływu.
Boli szczególnie brak porównania wydajności NPU, ale do tego tematu postaramy się wrócić w przyszłości w osobnym teście, być może już z nowymi jednostkami konkurencji.
Co ważne, testy laptopów były wykonywane na domyślnych ustawieniach w trybie standardowej wydajności. Zapoznaj się z kompletem wyników wydajności.
To benchmark, który mierzy wydajność w zadaniach powiązanych ze sztuczną inteligencją (AI). W tym przypadku oceniana jest moc procesora (CPU). Qualcomm Snapdragon X Elite poradził sobie w tym teście najsłabiej ze wszystkich testowanych jednostek. Tutaj wynik byłby korzystniejszy na topowym modelu z tej serii ze względu na różnice w taktowaniach, które są niższe w wariancie X1E-78-100.
Test mierzy możliwości układu graficznego w obliczeniach związanych z SI i tutaj Adreno X1 odstaje od konkurencji (ponad) 2-krotnie! A w porównaniu do iGPU w Apple M3 prawie 3-krotnie – jest to kolosalna różnica.
Ostatni test Geekbench ML AI ocenia moc układu przeznaczonego stricte do (przyspieszenia) obliczeń SI, czyli NPU (układu akceleracji AI). Niestety, w tym teście uwzględniliśmy jedynie wyniki z Macbooków z Apple M2 i M3. Nie dało się sprawdzić wydajności NPU w pozostałych procesorach ze względu na niedostępną opcję na układach x86 i ARM.
Geekbench 6 to popularna aplikacja do pomiaru osiągów procesora, w tym przypadku mocy jednego rdzenia. Qualcomm Snapdragon X Elite spisał się dobrze i godnie walczy z konkurencją. Najlepiej wypadł procesor Apple M3, który ma mocniejszy rdzeń od pozostałych CPU.
W teście Geekbench 6 CPU Multi-Core mierzona jest wydajność wielu wątków procesora i tutaj… miłe zaskoczenie, bo Qualcomm Snapdragon X Elite wyszedł na zdecydowane prowadzenie! Tak się stało, mimo mniejszej liczby rdzeni i wątków niż w takim Intel Core Ultra 7. Reszta wyników jest analogiczna do specyfikacji poszczególnych CPU.
W ostatnim z testów Geekbench 6 sprawdzana są możliwości układu graficznego, który obsługuje biblioteki OpenCL. No i tutaj, podobnie jak w teście Geekbench ML AI, iGPU w Snapdragonie poradziło sobie najsłabiej. Różnica jest duża – z wyjątkiem Apple M2, które też zostawiło w tyle Adreno X1, ale nie w aż tak bardzo jak reszta zestawianych iGPU.
To uwspółcześniona wersja benchmarku Cinebench do renderowania scen. Opiera się ona na nowym silniku Redshift i jest doskonałym sprawdzianem dla możliwości procesora. W teście Single-Core badana jest wydajność pojedynczego, głównego rdzenia i w nim wysuwają się na prowadzenie układy Apple M. Reszta prezentuje podobny poziom wydajności.
W teście Cinebench 2024 Multi-Core badana jest wydajność wielowątkowa procesora podczas renderowania złożonej sceny. I tutaj, jak w innym teście wielordzeniowym, Qualcomm Snapdragon X Elite wysunął się na pierwszą lokatę, w dodatku z wyraźną przewagą (w porównaniu do Apple M2 jest ona niemal dwukrotna!).
W Cinebench 2024 doszedł dodatkowy test – przeznaczony stricte dla układów graficznych. Niestety, ta opcja była niedostępna dla procesorów AMD, Intela i Qualcomm, więc na wykresie zamieściliśmy tylko wyniki układów Apple M2 i M3. Ale można śmiało założyć na podstawie wcześniejszych benchmarków, że Adreno X1 w Snapdragonie X Elite wypadłby najmniej korzystnie.
GFX Benchmark stworzony z myślą o testach układów graficznych obsługujący różne API. W przypadku procesorów x86 i ARM było to DirectX 12, natomiast w przypadku Apple było to naturalnie Metal. Wybraliśmy scenę Aztec, która powstała z myślą o niskopoziomowych API, takich jak właśnie wspomniane DX 12, Metal czy Vulkan.
Qualcomm Snapdragon X Elite spisał się na (złoty) medal, pokonując bez problemu Intel Core Ultra 7 z Intel ARC i AMD Ryzen 7 z Radeonem 780M. Apple M3 walczyło dzielniej, ale ostatecznie poniosło porażkę (wyznawcy Apple’a, spokojnie, nie była ona sromotna).
Na koniec zostawiliśmy testy praktyczne w popularnej aplikacji do obróbki wideo. Na potrzeby artykułu użyliśmy najnowszej wersji beta DaVinci Resolve 19, która została już zoptymalizowana pod procesory Qualcomm Snapdragon X, dzięki czemu mogą one działać natywnie z pełną mocą.
Za materiał do eksportu filmu posłużył zwiastun Assassin’s Creed Shadows w rozdzielczości 4K. W ustawieniach wybraliśmy preset 4K YouTube MP4 H.265 30 FPS.
W tym teście Qualcomm Snapdragon X Elite wypadł znacznie poniżej oczekiwań. Z ciekawości sprawdziliśmy, jak poradził sobie przy wyborze innego kodeka (H.264), ale generalnie wyniki, a co za tym idzie – różnice między porównywanymi procesorami okazały się zbliżone. Miej jednak na uwadze, że to dopiero pierwsza wersja programu DaVinci Resolve stworzona z myślą o nowych jednostkach ARM, w dodatku w wersji beta.
Najlepiej w teście praktycznym wypadły procesory Apple’a, uzyskując wyraźną przewagę nad konkurencją, a wręcz miażdżącą względem Qualcomma. Różnice w czasie będą jeszcze mocniej wyczuwalne w przypadku wielkich plików, które wymagają znacznie dłuższego renderingu.
Baldur’s Gate 3 to największy hit z 2023 roku i gra, która działa natywnie na wszystkich popularnych platformach. Tak, także na systemach macOS i Windowsie z procesorami ARM. Grę uruchomiliśmy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i w niskich ustawieniach graficznych bez technik skalowania obrazu.
Na każdym z testowanych procesorów BG3 było grywalne, uzyskując średnio ponad 30 fps. Najsłabiej wypadł Qualcomm Snapdragon X Elite z układem graficznym Adreno X1, osiągając wyniki zbliżone najbardziej do Intel Ultra 7 155H z Intel ARC i odstając dość wyraźnie od Ryzena 7 8845HS z Radeonem 780M, z którym miał toczyć zacięty bój. Najmocniej wyróżniało się, zgodnie z oczekiwaniami, Apple M3, które zostawiło konkurencyjne układy daleko w tyle, osiągając świetne 87 fps.
GTA V to ciągle jedna z najpopularniejszych gier na rynku, mimo wielu lat na karku. Jest to tytuł, który świetnie skaluje się ze sprzętem i można w niego sensownie pograć także na słabszych procesorach i kartach graficznych. Jest to więc ciekawy sprawdzian dla Snapdragona X Elite. Mieliśmy obawy co do kompatybilności, ale gra uruchomiła się bez żadnych kombinacji i podobnie jak w BG3 układ Qualcomma osiąga wartości porównywalne z układem Intel ARC w Intel Ultra 7 155H.
Z czego wynikają mocno przeciętne wyniki na MacBookach, znacznie odstające od konkurencyjnych układów? GTA 5 nie działa natywnie na sprzęcie Apple’a – do testu użyliśmy emulatora CrossOver, który wymagał wiele zachodu, by gra w ogóle ruszyła. W trakcie testów łapała kilkusekundowe „freezy” (tzw. zamrożenia obrazu), przez co rozgrywka nie była komfortowa.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wydajności Snapdragona X Elite? Sprawdź wideotest w wykonaniu Liptona:
Jako że nie liczy się tylko sama wydajność, sprawdziliśmy dodatkowo podczas testów kulturę pracy porównywanych laptopów. Niestety, nie byliśmy w stanie odnotować wszystkich pomiarów, zwłaszcza w laptopie ASUS Vivobook ze Snapdragonem X Elite ze względu na brak czujników temperatury na CPU i GPU. Nie znamy też poboru energii.
Pod względem temperatur najlepiej wypadł Acer Swift Go 14 z procesorem AMD Ryzen 7 8845HS, co niespecjalnie dziwi, biorąc pod uwagę, jak dobrze AMD radzi sobie na tym polu w laptopach. W kontekście poboru mocy to Apple wiedzie prym, chociaż niestety nie mamy odniesienia do głównego bohatera testu, czyli Qualcomm Snapdragon X Elite. Co do wyników, to są maksymalne odczyty z HWiNFO.
Wszystkie laptopy generowały podobną głośność – różnice nie były szczególnie znaczące, chociaż pod tym względem pozytywnie wyróżniają się MacBooki, zwłaszcza model 13 Air z pasywnym chłodzeniem. Szum (tła w przypadku 13 Air) był słyszalny podczas obciążenia na każdym notebooku, ale na MacBooku 14 Pro był on cichszy. Również Acer Swift Go 14 z procesorem AMD, mimo wyższej wartości na wykresie, pracował ciszej przy typowym obciążeniu (przeglądarka, aplikacje) od odpowiednika z jednostką konkurencji. Dodatkowo na modelu z Intelem Ultra 7 155H pojawiało się jeszcze piszczenie podczas lżejszego obciążenia i mniejsza responsywność.
Jak to bywa w laptopach, problemem był throttling – ten występował prawie w każdym notebooku:
Na laptopie ASUS Vivobook S15 ze Snapdragonem X Elite mieliśmy również problemy z responsywnością systemu i ogólnym działaniem, które było zaburzone przez pojawiające się przycinki (także na pulpicie). Podczas kopiowania plików zdarzały się nam poważne „zwiechy”, które wręcz uniemożliwiały wykonanie prostych czynności w tym samym czasie. Co gorsza, nawet podczas nicnierobienia działy się istne cuda na kiju i nawet taki menadżer zadań przestawał odpowiadać z niewiadomego nam powodu.
Problem tkwi jednak nie w samym laptopie, lecz w systemie Windows 11, który nie do końca został (jeszcze) przystosowany do pracy z Qualcomm Snapdragon X Elite.
Qualcomm Snapdragon X Elite nie przynosi wydajnościowej rewolucji. Choć mocny układ akceleracji AI (NPU) sprawia, że przyszłość stała się wielce oczekiwaną teraźniejszością. Wydajność w niektórych zastosowaniach nie rozczarowuje i procesor walczy dzielnie z konkurencją, by w innych mniej lub bardziej odstawać. Ogólnie rzecz biorąc, Qualcomm Snapdragon X Elite jest wydajny, choć jego wydajność bywa… nierówna.
To niekoniecznie jest efekt budowy układu, co bardziej kwestia optymalizacji oprogramowania pod niego. Te Qualcomm musi jeszcze wymusić na producentach. Z tym też niestety może być różnie i będzie to mocno zależne od popularności tego typu urządzeń. Na razie główny problem tkwi w tym, że system Microsoftu nie jest optymalnie przystosowany do pracy z procesorami ARM64. Zarządzanie rdzeniami w Windowsie 11 pozostawia wiele do życzenia, a całość działa niezbyt komfortowo.
Nie uchodzę uwadze, że Qualcomm i partnerzy biznesowi troszkę za bardzo pospieszyli się z premierą laptopów opartych na układach Snapdragon X. Trzeba poczekać do kolejnych aktualizacji Windowsa (bo jedna na pewno nie wystarczy), które mocniej dopracują system pod kątem współpracy z urządzeniami napędzanymi przez ARM. To się jednak nie wydarzy z dnia na dzień.
Przypomina nam to trochę premierę desktopowych kart graficznych Intel ARC. Wszelkie niedopracowania pozostawiają niesmak i sprawiają, że laptopy z Qualcomm Snapdragon X to na razie bardziej ciekawostka niż produkt, na który rzuci się całe stado spragnionych nowości użytkowników.
No ale chociaż w kontekście wydajności Qualcomm nie ma się w zasadzie czego wstydzić. Jak na pierwsze kroki, nie jest źle, ale nie jest to też wejście z przytupem. Zanim Qualcomm wyrośnie w tym segmencie na poważnego gracza, który stanie się zagrożeniem z prawdziwego zdarzenia dla Apple’a, AMD czy Intela, upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle. To kwestia dalszych poprawek, rozwoju architektury i usprawnień w kolejnych generacjach, które być może pozwolą w końcu wkroczyć laptopom z procesorami Snapdragon do mainstreamowego nurtu na całego.
Nie da się ukryć, że w procesorach Qualcomm drzemie spory potencjał, a w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, aż otrzyma odpowiednie skrzydła i je (w pełni) rozwinie. Swoistym Redbullem, który może dodać im tych skrzydeł, będą kolejne optymalizacje zarówno systemu, jak i aplikacji pod architekturę ARM. To dopiero początek drogi, więc powinno być tylko lepiej – tak pod względem działania i wydajności, jak i kompatybilności.
Artykuł powstał we współpracy z Rafałem Szostkiem, specjalistą z działu inżynierii, który wykonał wszystkie niezbędne testy.
Dziękuję za ten artykuł i uczciwe przedstawienie sprawy.
Jeśli mógłbym coś zasugerować, to w przypadku DaVinci warto zwrócić uwagę na płynność scrubowania. To trudno opisać liczbami, ale ma ogromny wpływ na komfort i wydajność pracy.
Dzięki za komentarz i sugestię, Mateuszu!
Mam Della x13s ma ARM windows.. do pracy jak ulał biurowej w terenie i zdalnej… Kibicuje windows arm od dawna. Ale dla mnie absurdem jest to, że nowe laptopy na Elite x nie mają modemu 5G jak starsze na snapie i windows 11 arm, praktycznie 90% ich miało i ma zajebisty czas pracy na baterii i modem LTE/5g.
A tu UJ, nie ma sensu taki laptop mobilny bez modemu 5g
Pawle, Qualcomm ujawnił na targach Computex 2024, że na rynek mają trafić pojedyncze laptopy z modemem 5G. Niestety, konkretów nie ma i to będą jedynie wyjątki. Niestety, większość modeli nie będzie w niego wyposażona.