AMD Ryzen AI 300 w szczegółach. Laptopy przyspieszają (nie tylko) w SI – Qualcomm Snapdragon X Elite może się schować?

Zapowiedziane podczas targów Computex 2024 procesory laptopowe AMD Ryzen AI 300 stawiają, jak sama nazwa wskazuje, na obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. W AI idą teraz dosłownie wszyscy. Ofensywa Qualcomm Snapdragon X Elite nie potrwała długo, bo układy NPU do akceleracji zadań SI w Ryzenach AI 300 wyglądają jeszcze lepiej. I AMD tym ruchem (ponownie) wyprzedziło Intela i jego procesory Lunar Lake. Oto, co warto wiedzieć o Ryzenach AI 300.

Wszyscy stawiają na AI, stawia i AMD

Sztuczna inteligencja rozwija się gwałtownie – narzędzia AI wyrastają jak grzyby po deszczu, a ich możliwości robią coraz większe wrażenie. I to nie tak, że to nowość, która wcześniej w świecie technologii nie była obecna. Była – po prostu teraz w związku z przełomem SI angażują się w nią wszyscy czołowi gracze.

Nowa nazwa, nowe możliwości AMD Strix Point

Laptopów nie sprzedaje się już jako sprzęt do biura, do gamingu czy do tworzenia kreatywnych treści. Pominięcie AI przez marketing to teraz strzał w stopę. Trzeba działać wręcz przeciwnie i reklamować produkt jako ten wręcz stworzony do obliczeń SI. AMD nawet poszło o krok dalej i zamieściło AI w samej… nazwie mobilnych procesorów. Te nie mają typowego dla wcześniejszych serii nazewnictwa, lecz przemianowano je na… AMD Ryzen AI 300. I będą one konkurować z wydanymi już procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite oraz nadchodzącymi Intel Lunar Lake w segmencie laptopowym.


amd strix point

Premiera procesorów Qualcomm Snapdragon X Elite wywołała mieszane opinie, a najmocniejszy punkt, czyli układ NPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją o mocy 45 TOPS-ów, nie mógł długo szczycić się swoimi możliwościami w obliczeniach AI. Nowe procesory AMD Ryzen AI 300 przewyższają osiągami topowego Snapdragona X Elite. I co więcej, AI to tylko jeden z wielu atutów nowych mobilnych CPU od „czerwonych”. Sprawdź, co musisz wiedzieć o jednostkach Ryzen AI 300 do laptopów.

Specyfikacja Ryzenów AI 300. Potężne NPU do obliczeń SI, ale i nie tylko

AMD zapowiedziało na razie tylko dwa modele Ryzenów AI 300, tj.

  • AMD Ryzen AI 9 HX 370
  • AMD Ryzen AI 9 365

Różnice między nimi dotyczą tylko CPU (liczba rdzeni i wątków, taktowanie boost oraz pamięć cache) oraz iGPU (liczba jednostek obliczeniowych). NPU w obu przypadkach jest tak samo mocne – analogicznie jak w konkurencyjnych Snapdragonach X Elite.

Specyfikacja AMD Ryzen AI 9 HX 370

  • Architektura: Zen 5 (CPU) + RDNA 3.5 (iGPU) + XDNA (NPU)
  • Liczba rdzeni i wątków: 12 rdzeni i 24 wątki (4x Zen 5 i 8x Zen 5c)
  • Taktowanie bazowe: 2 GHz
  • Taktowanie boost: do 5,1 GHz
  • Pamięć podręczna: 36 MB (12 MB cache L2 + 24 MB cache L3)
  • Układ graficzny (iGPU): AMD Radeon 890M (16 CU i taktowanie do 2,9 GHz)
  • AMD Ryzen AI: tak (moc do 50 TOPS-ów)
  • TDP: 28 W (15-54 W)
  • Certyfikat Copilot+ PC: tak

Specyfikacja AMD Ryzen AI 9 365

  • Architektura: Zen 5 + Zen 5c (CPU) + RDNA 3.5 (iGPU) + XDNA (NPU)
  • Liczba rdzeni i wątków: 10 rdzeni i 20 wątków (4x Zen 5 i 6x Zen 5c)
  • Taktowanie bazowe: 2 GHz
  • Taktowanie boost: do 5,0 GHz
  • Pamięć podręczna: 32 MB (10 MB cache L2 + 24 MB cache L3)
  • Układ graficzny (iGPU): AMD Radeon 880M (12 CU i taktowanie do 2,9 GHz)
  • AMD Ryzen AI: tak (moc do 50 TOPS-ów)
  • TDP: 28 W (15-54 W)
  • Certyfikat Copilot+ PC: tak
nowe nazewnictwo amd ryzen ai 300
Źródło: AMD


Wydajność AMD Ryzen AI 300. Wielka moc w małym układzie

Procesory AMD Ryzen AI 300 przeznaczone są do szerokich zastosowań – pracy biurowej i profesjonalnej, ale także do obliczeń AI i gamingu. W większość przedstawionych przez AMD testach wypadają one lepiej od konkurencji (Intel Core Ultra 9 185H i Snapdragon X Elite X1E-84-100), często ze znaczną przewagą i niezależnie od programu czy gry. 

W tych drugich różnicach potrafią sięgnąć nawet (ponad) 30% do aż 65% (Cyberpunk 2077)To już trochę jak bicie leżącego, chociaż oczywiście nie zabraknie aplikacji, w których to Ryzeny AI 300 mogą nieco odstawać, ale to dopiero okaże się po testów niezależnych serwisów.

Zwykle nie jest to jednak żaden pogrom, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Qualcomm Snapdragon X Elite w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją to nadal jedna z topowych jednostek i nie jest to wydajność, której należy się wstydzić. Nie w każdych programach Ryzen AI 300 też poradził sobie lepiej, co widać chociażby po wynikach w Cinebench 2024 (test jednego rdzenia).

W przypadku Intela to też nie jest bezpośrednia konkurencja, bo nią będą nowe jednostki z rodziny Intel Lunar Lake i te powinny już podjąć z Ryzenami AI 300 bardziej bezpośrednią walkę (to się oczywiście jeszcze okaże).

Radeon 800M (iGPU) i XDNA 2 (NPU) w pigułce

Jak wypadają w nowej generacji mobilnych procesorów zintegrowane układy graficzne i NPU? Poznaj szczegóły.

RDNA 3.5 – co nowego w iGPU?

APU Strix Point mają wbudowane układy graficzne oparte na architekturze AMD RDNA 3.5. Model iGPU jednak zależy od modelu CPU. Różnice między nimi nie są jednak drastyczne. Różnią się jedynie liczbą bloków obliczeniowych (CU), których jest o 4 więcej w Radeonie 890M (w Ryzenie AI 9 HX 370). To z kolei przekłada się na liczbę procesorów strumieniowych (1024 vs 896), które mają kluczowy wpływ na wydajność układu. Pozostałe parametry (taktowanie) jest takie same w obu iGPU.

O żadnym przełomie nie ma mowy, ale różnica w osiągach powinna być odczuwalna. Według oficjalnych porównań AMD Strix Point (15 W) wypada o odpowiednio 19 i 32% lepiej w benchmarkach 3DMark Timespy i Night Raid. Przy czym dotyczy ono Radeona 890M i Radeona 780M. W przypadku Radeona 880M, jak wynika z danych podanych przez ASUS-a, oferuje o 15% wyższą wydajność niż Radeon 780M. Wzrosty rzędu 20% (+/- 5%) to bardzo solidne wartości.

Źródło: AMD

Oczywiście benchmarki benchmarkami – pozostaje czekać na więcej testów (nie tylko syntetycznych), ale jeśli się one potwierdzą, to możemy mówić o solidnej poprawie wydajności w zintegrowanym  układzie graficznym.

XDNA 2 – co nowego w NPU?

Ciekawiej prezentuje się za to układ NPU do obliczeń AI, który również jest, podobnie jak iGPU, zintegrowany z procesorem. Tutaj AMD ma się czym chwalić. To już trzecia generacja układów AI w mobilnych procesorach Ryzen i zdecydowanie najpotężniejsza. Nowa architektura XDNA 2 przeszła sporo usprawnień, w tym powiększyła liczbę rdzeni AI, który jest teraz 32 (zamiast 20). Zmiany przekładają się na nawet 2-krotnie wyższą efektywność energetyczną (względem serii Ryzen 7040), ulepszoną wielozadaniowość i ostatecznie także siłą rzeczy – wyższą wydajność.

Przeskok względem poprzedniej generacji robi wrażenie – w końcu mowa o nawet 50 TOPS-ach (bilionach operacji na sekundę) zamiast ledwie 16 TOPS-ach (a właśnie tyle oferują procesory z serii Ryzen 8040).


amd ryzen ai 300 npu moc w topsach
Źródło: AMD

NPU w procesorach Intel Lunar Lake ma mieć moc obliczeniową w zadaniach AI na poziomie maksymalnie 48 TOPS-ów. Jest to nieco więcej niż u Snapdragona X Elite, ale też odrobinę mniej od Ryzenów AI 300. Rywalizacja między procesorami notebookowymi mocno się zaostrzy z korzyścią dla konsumentów, ale jak na razie AMD wysuwa się na prowadzenie, dosłownie kilka tygodni po wydaniu układów Qualcomma i przynajmniej kilka tygodni przed Intel Lunar Lake.

To mi się podoba – AMD nie dość, że nie zwleka z premierą swoich procesorów, to jeszcze wcale nie odstaje od konkurencji, tylko ją przewyższa. Oby tak dalej!

rozwój serii ryzen ai
Źródło: AMD

Premiera laptopów z procesorami Ryzen AI 300

Sprzedaż pierwszych laptopów z procesorami AMD Ryzen AI 300 ruszyła w lipcu 2024 roku. Wśród partnerów „czerwonych” są tacy producenci, jak Acer, ASUS, HP, Lenovo czy MSI. Wybrane modele są już dostępne w x-komie, np.

Więcej laptopów różnych producentów, w tym z niższą jednostką Ryzen AI 300 i Radeonem 880M, pojawi się w ofercie już wkrótce. AMD może mocno namieszać nowymi procesorami, bo właściwie pod każdym względem wypadają one atrakcyjnie, a jak bardzo atrakcyjnie – to już też będzie zależeć od modelu notebooka oraz jego konstrukcji i wyceny.

laptopy z amd ryzen ai 300
Źródło: AMD

Teraz Snapdragonowi X Elite jeszcze trudniej będzie wywalczyć swój kawałek w tym hardware’owym torcie – tym bardziej że AMD oferuje pełną kompatybilność z aplikacjami i grami. Jeśli „czerwoni” mają się czego obawiać, to Intela i jego procesorów mobilnych Lunar Lake. Te jednak wyjdą najwcześniej we wrześniu 2024 roku (raczej pod koniec). Do tego czasu AMD będzie już kusić i kusić nie byle czym. A to „nie byle co” to nie tylko AI, ale o wiele więcej. Intel łatwo w każdym razie mieć nie będzie – i świetnie, bo zdrowa rywalizacja powinna wyjść tylko na dobre i na której zyskają ostatecznie konsumenci.

Źródło: AMD, AnandTech

Przeczytaj również:

Sprawdź laptopy z AMD Ryzen AI 9 HX 370 oraz wszystkie notebooki z procesorami AMD w x-komie