Apple M4 stawia na AI – (nie tak) mały krok dla serii M, ale wielki skok dla iPadów Pro

Firma Apple zasypała nas sporą porcją tabletowych nowości. Najatrakcyjniejszym kąskiem okazały się naturalnie najmocniejsze modele z serii iPad Pro, których sercem są nowe procesory M4. Czy zmiany są na tyle duże, by nowy układ zasługiwał na miano kolejnej generacji? Jak można było przewidzieć, w nowych procesorach z serii Apple M największy nacisk padł na AI. Poznaj specyfikację i nowości, jakie cechują Apple M4, i przekonaj się, jak wypada nowy układ w porównaniu do poprzednich generacji.

Apple M4 zapowiedziane. Nowe, szybciej bijące serce nowych iPadów Pro

Głównym motywem tegorocznej wiosennej konferencji Apple’a okazały się tablety (iPad Pro i iPad Air) i powiązane z nimi akcesoria (np. Apple Pencil Pro), ale nie da się  ukryć, że u niektórych najwięcej emocji wzbudzają „bebechy”. I tym razem było się czym pochwalić, bo nowe iPady Pro to doskonała okazja do przedstawienia światu nowych procesorów Apple M4. Jeszcze szybszych, jeszcze seksowniejszych i jeszcze bardziej AI-owych niż dotychczas.

Sprawdź strefę Apple w x-komie

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, więc podążanie za trendami było czymś spodziewanym, a właśnie w tym aspekcie Apple dokonało największego postępu w układach M. Choć nie tylko w tym, bo nowości jest więcej. Przekonaj się sam.

Dowiedz się przy okazji więcej o tabletowych nowościach Apple’a:

apple m4 cechy i nowości
Źródło: Apple

Specyfikacja i wydajność M4. Apple stawia przede wszystkim na SI

Podzespoły wiążą się ze sporą dawką technicznych danych, których nie sposób uniknąć. Jednak czysto „bebechowe” przemeblowania nie są tak duże, jak może się (na pierwszy rzut oka) wydawać. Zmianie przede wszystkim uległa konfiguracja rdzeni procesora (CPU), bo przybyło rdzeni energooszczędnych o całe dwa (liczba rdzeni P jest zależna od wersji pojemnościowych; 256 GB i 512 GB mają „tylko” trzy zamiast czterech). Niestety, nie poznaliśmy oficjalnego taktowania, ale do premiery wszystko powinno się wyjaśnić.

Zmiany parametrów przekładają się nawet o 50% wyższą wydajność CPU względem M2. W porównaniu do M3 różnica ta się skurczy do około 30% w zależności od rodzaju zadania i wykorzystania rdzeni (pojedynczego czy wielu).

Skok w procesie technologicznym nie jest tak odczuwalny jak pomiędzy generacjami M3 (N3B, czyli zwykłe N3) a M2 (N5P), ale mimo wszystko ta 3-nanometrowa litografia została usprawniona. A te usprawnienia dotykają nie tylko wzrostu wydajności (3-8%), ale także obniżenia poboru energii (2-7%). Różnica w efektywności energetycznej nie jest jednak duża, ale przy okazji udaje się tym obniżyć także koszty produkcji.

Neural Engine do obliczeń AI z największym skokiem

Układ NPU w czipach Apple M ma od lat tę samą liczbę rdzeni, ale to nie znaczy, że się nic nie zmieniło. Bo zmieniło się dużo. Ten w Apple M4 oferuje wydajność w obliczeniach AI na poziomie 38 TOPS-ów. W tym właśnie aspekcie doszło do największego skoku, bo w M3 było to zaledwie… 18 TOPS-ów.

Nic Ci to nie mówi? TOPS odnosi się do liczby operacji, które procesor AI jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. W tym przypadku: jest to aż 38 bilionów takich operacji SI, co przekłada się istotnie na wzrost efektywności i produktywności w działaniach powiązanych z AI. To nawet 60-krotnie lepsze osiągi od tych, które oferował czip w A11 z 2017 roku. A przecież już względem M2 różnica jest duża, bo Apple pochwaliło się, że np. w aplikacji Octane do renderingu można przyspieszyć pracę nawet 4-krotnie.

Zapowiada się więc arcyciekawe starcie z zaplanowanymi na lato procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite, których wydajność silnika NPU ma sięgać nawet 45 TOPS-ów, czyli jeszcze wyżej niż nowo zapowiedzianego Apple’a M4.

Nowe funkcje GPU po raz pierwszy w iPadach. To zasługa M4

Apple przeskoczyło w tabletach z procesora M2 na M4, pomijając zupełnie obecne w komputerach (laptopach) M3. Nowy układ GPU ma tę samą liczbę rdzeni, ale wprowadzi szereg nowości, które pojawiły się niespełna rok temu, ale na innego rodzaju urządzeniach. Przyniosą one korzyści zarówno w grach, jak i aplikacjach. Mowa naturalnie o:

  • sprzętowym ray tracingu (obsługa śledzenia promieni z przyspieszeniem sprzętowym w obsługiwanych aplikacjach i grach, poprawiając jakość wizualnej strony o chociażby lepsze cienie i odbicia);
  • sprzętowym mesh shadingu (większe możliwości przy tworzeniu bardziej złożonych graficznie scen i wyższa wydajność przy przetwarzaniu geometrycznym);
  • dynamic cachingu (efektywniejsze wykorzystanie mocy GPU poprzez optymalne rozdzielanie w locie pamięci lokalnej pomiędzy zasoby sprzętowe).
octane rendering na apple m4

AV1 w końcu także w iPadach

Silnik multimedialny w układzie Apple M4 też przeszedł delikatną metamorfozę. W nowych iPadach Pro dołączy do zestawu popularnych kodeków wideo (jak H.264, HEVC i ProRES) także wsparcie AV1. Ten kodek pozytywnie przekłada się na jakość odtwarzanych filmów w wysokiej rozdzielczości z serwisów streamingowych przy jednoczesnym obniżeniu poboru energii.

Wszystkie te zmiany nie są rewolucją, chociaż przeskok w silniku AI może przynieść spore korzyści w walce z największą konkurencją, która też kładzie coraz mocniejszy nacisk na ten aspekt.

apple m4 display engine
Tablety iPad Pro to także ekran Tandem OLED z ProMotion z odświeżaniem do 120 Hz. Źródło: Apple

Porównanie Apple M4 vs M3 vs M2

Apple na swojej prezentacji pochwaliło się liczbami w odniesieniu do procesora M2, względem którego nowy układ przyspieszył nawet o dobre 50%. Jak wypada na tle wydanego niespełna rok temu M3? Zobacz porównanie specyfikacji:

apple m4 rdzenie cpu
Nowy procesor M to również m.in. ulepszone akceleratory uczenia maszynowego (ML). Źródło: Apple

Premiera Apple M4. Kiedy pierwsze urządzenia z nowym procesorem?

Prezentacja procesorów M4 to zapowiedź premiery, która odbędzie się 15 maja 2024 roku. To właśnie na dzień zaplanowano debiut iPadów Pro z układami nowej generacji. Możesz jednak zamawiać je już teraz w x-komie w różnych wariantach (inne przekątne, 8 GB vs 16 GB, różne pojemności wbudowanej pamięci czy różne kolory) w cenie od 5299 zł.

Źródło: Apple, AnandTech

Przeczytaj również: