Qualcomm Snapdragon X Elite to najnowszy i najbardziej zaawansowany procesor ARM stworzony przez firmę Qualcomm, który przeznaczony jest do laptopów. Firma obiecała znaczącą poprawę w zakresie wydajności i efektywności energetycznej, stanowiąc poważną konkurencję dla obecnych liderów rynku. Czy AMD, Apple i Intel mają się czego obawiać? Przekonaj się, czy jest na co czekać.
Qualcomm Snapdragon X (Elite i Plus) to nowe procesory, które są oparte na architekturze ARM64 i stworzone z myślą o laptopach. Jeszcze na długo przed premierą wzbudziły wiele emocji i od początku zapowiadane były jako nowa jakość w notebookach.
Szczególnie duży nacisk Qualcomm wraz z partnerami położył na AI – tutaj naprawdę producent nie ma się czego wstydzić nawet na tle najmocniejszej konkurencji.
Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to długo oczekiwany powiew świeżości na rynku notebooków. Ale czy był potrzebny i czy warto było czekać? Dowiedz się więcej o specyfikacji i możliwościach najnowszych procesorów Qualcomm Snapdragon X (Elite i Plus).
Sprawdź test:
Snapdragon X Elite wyposażony jest w 12-rdzeniowy procesor Qualcomm Oryon z zegarami pracującymi do 3,8 GHz (z opcją zwiększenia częstotliwości do 4,3 GHz w trybie boost dla maksymalnie dwóch rdzeni). Procesor powstał w 4-nanometrowym procesie technologicznym TSMC, co znacząco wpływa na jego wydajność i efektywność energetyczną (to z kolei także na długość działania na baterii, jakże kluczowy aspekt w laptopach).
Procesor uzupełnia zintegrowany układ graficzny Qualcomm Adreno, który oferuje moc obliczeniową do 4,6 TFLOPS-ów w obliczeniach pojedynczej precyzji FP32 i obsługę najnowszych bibliotek (nie tylko DirectX 11 i DirectX 12, ale też Vulkan i OpenCL) i kodeków (H.264, HEVC, AV1). Gwarantuje on nawet 2-krotny skok wydajności względem układu poprzedniej generacji.
GPU jest w stanie obsłużyć maksymalnie wyświetlacz 4K przy 120 Hz i HDR10, trzy wyświetlacze 4K przy 60 GHz i HDR10 oraz dwa 5K przy 60 Hz.
Dodatkowo Snapdragon X Elite zawiera NPU Qualcomm Hexagon od obliczeń AI. Układ ten służy do przyspieszenia procesów SI i jest zdolny do przeprowadzenia 45 bilionów operacji na sekundę (45 TOPS-ów) w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. To więcej niż nowo wydany procesor Apple M4 (do 38 TOPS-ów), choć, jak należy podkreślić, ten trafił wyłącznie do iPadów Pro, a nie laptopów, jak nowy Snapdragon.
W zakresie łączności Snapdragon X Elite wspiera najnowsze technologie, takie jak Wi-Fi 7, Bluetooth LE 5.4 oraz modem 5G Snapdragon X65, który oferuje prędkości do 10 Gb/s. Te zaawansowane opcje łączności sprawiają, że procesor ten jest gotowy na nowoczesne rozwiązania.
Snapdragon X Elite obsługuje do 64 GB pamięci RAM LPDDR5x oraz różne opcje w kontekście magazynowania danych, w tym karty SD 3.0, NVMe przez PCIe Gen. 4 i UFS 4.0.
Testy wydajności pokazały, że Snapdragon X Elite przewyższa niektóre z czołowych procesorów Intel i Apple w różnych scenariuszach. Na przykład w testach jednowątkowych Snapdragon X Elite osiąga lepsze wyniki niż Intel Core i9-13980HX, a jednocześnie zużywa do 70% mniej energii (30% w stosunku do Apple M2 Max).
W testach PCMark10 Snapdragon X Elite osiągnął wyniki powyżej 13 000 punktów, co czyni go jednym z najszybszych procesorów mobilnych na rynku. Również w testach 3DMark WildLife procesor ten pokazał swoją moc graficzną, osiągając świetne rezultaty. Ciekawie prezentują się też wyniki w takich benchmarkach, jak Cinebench 2024 oraz Geekbench 6, w porównaniu do tak mocnych procesorów, jak AMD Ryzen 9 7945HX3D i 7940HS czy Intel Core i9-13900H.
To, co szczególnie zwraca uwagę, to jednak nie wydajność sama w sobie, lecz to jak wypada ona na tle poboru mocy (w dwóch konfiguracjach: TDP 80 W i 23 W).
A jak wypadają nowe Snapdragony w porównaniu do Apple M3 Pro i Intel Ultra 7 155H (Meteor Lake)? Według przecieków z Geekbench 6 wygląda to następująco:
Jednak tam, gdzie brylują nowe Snapdragony, to testy związane z AI – przynajmniej tak wynika z wstępnych, nieoficjalnych testów. Na więcej konkretów i potwierdzenie tych wyników w niezależnych serwisach trzeba poczekać przynajmniej do premiery.
A jak w grach? Wydajnością przypomina procesory AMD Ryzen ze zintegrowanym układem graficznym Radeon 780M, a więc jak na integrę, jest to naprawdę bardzo dobra wydajność, która pozwala na np. granie w Baldur’s Gate 3 w 30 klatkach czy Control nawet średnio w 50 klatkach (co ważne przy wersji z TDP 23 W!) w niskich ustawieniach grafiki w rozdzielczości 1080p.
A przecież mowa o procesorze, którego przeznaczeniem nie jest gaming. Układ jest w stanie generować lepsze wyniki wydajności od Apple M2, ale z drugiej także wyraźnie gorsze od znacznie mocniejszego Apple M2 Max.
Qualcomm Snapdragon X Elite jest dostępny w trzech wersjach procesorów, które różnią się przede wszystkim maksymalną częstotliwością taktowania oraz możliwościami w trybie boost. Oto szczegóły dotyczące każdej z wersji (w kolejności od najmocniejszej do najsłabszej):
Główne różnice między trzema wersjami Snapdragon X Elite dotyczą częstotliwości taktowania CPU oraz możliwości boostu. Wersja X1E-84-100 jest najbardziej zaawansowana, oferując najwyższe zegary oraz pełne możliwości w trybie przyspieszenia. Wersje X1E-80-100 i X1E-78-100 mają niższe maksymalne częstotliwości oraz ograniczenia boostu (albo wręcz brak tej funkcji), co wpływa na ich ogólną wydajność w konkretnych zastosowaniach, zwłaszcza w tych, które lubią wysokie zegary.
Każda z tych wersji oferuje jednak równie rozbudowane możliwości w zakresie grafiki, AI oraz łączności, co czyni je atrakcyjnymi opcjami dla różnych zastosowań. Wybór odpowiedniej wersji zależy od specyficznych potrzeb użytkownika i wymagań aplikacji pod kątem mocy CPU.
Qualcomm wydało tak naprawdę jeszcze jeden, najskromniejszy z omawianych, wariant procesora Snapdragon X – z dopiskiem Plus. To nadal bardzo wydajny procesor, ale cechuje się on mniejszą liczbą rdzeni niż mocniejsze odpowiedniki Elite.
Oto specyfikacja Snapdragon X Plus (X1P-64-100):
Wbrew pozorom Snapdragon X Plus nie wypada dużo gorzej – różnica sprowadza się głównie do dawki rdzeni, więc ten model spisze się tylko nieco gorzej w najbardziej wymagających pod kątem wielowątkowości aplikacjach.
Procesory Snapdragon X są nie tylko dostosowane do pracy w różnego rodzaju aplikacjach (do np. zastosowań profesjonalnych), ale także do gier. Nowa platforma, oparta na architekturze ARM64, zrodziła już od samej zapowiedzi szereg pytań związanych z kompatybilnością (słusznie zresztą), szczególnie w odniesieniu do gamingu.
Producent stwierdził, że gry na laptopach ze Snapdragonami Elite można uruchomić na kilka sposobów:
Według przedstawicieli firmy Qualcomm „większość gier na systemy Windows powinna działać” bez potrzeby portowania (jakaś skromna część z nich jest już lub będzie przystosowana do pracy z procesorem ARM). Nie padły jednak żadne konkrety ani nawet liczba przetestowanych tytułów, ale Qualcomm miał sprawdzać te „najważniejsze” z platformy Steam. Wśród przykładów padły takie produkcje, jak Baldur’s Gate 3 (jest port na Maka) i Control.
Warto w tym miejscu dodać, że na laptopach ze Snapdragonami nie pograsz w gry z systemem antycheaterskim, który działa na poziomie jądra systemu (kernel). Mowa więc o tak popularnych tytułach sieciowych, jak chociażby Valorant, Fortnite, Fall Guys, Apex Legends, PUGB czy Rainbow Six Siege.
Sterowniki układu graficznego Adreno są przygotowane pod API DirectX 11 i 12, Vulkan i OpenCL z możliwą obsługą bibliotek DirectX 9 oraz OpenGL (do wersji 4.6). Jednak w przypadku starszych API nie jest to natywne wsparcie, lecz obejście poprzez warstwy mapowania.
Wszystkie laptopy z procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus działają pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11, wzbogaconego o nowe, inteligentne funkcje Copilot+ PC. Korzystaj wygodnie z nowoczesnych rozwiązań w notebookach z Copilot+ opartych na AI, takich jak:
To tylko skromna część rozwiązań, które wykorzystują możliwości AI w laptopach z procesorem Snapdragon Elite X i systemem operacyjnym Windows 11.
Co ważne, siłą laptopów ze Snapdragonem X i Windowsem 11 są nie tylko rozbudowane funkcje AI, ale przede wszystkim moc układu NPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Laptopy z układami Snapdragon X optymalizowane są pod kątem profesjonalnych aplikacji kreatywnych, by mogły one wykorzystać w pełni moc, która drzemie w specjalizującym się w tego typu zadaniach procesorze NPU.
Pracę przyspieszysz lub usprawnisz w takim oprogramowaniu, jak Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere Pro), DaVinci Resolve, CapCut, Cephable lub djay Pro.
Qualcomm Snapdragon X Elite to znaczący krok naprzód w dziedzinie procesorów ARM dla laptopów. Jego wysoka wydajność, zaawansowane możliwości AI oraz efektywność energetyczna czynią go poważnym graczem na rynku.
Czy Qualcomm znacząco wpłynie na rynek laptopów? To się dopiero okaże, ale nowe procesory zapowiadają się atrakcyjnie i rywalizują nie tylko z wydanymi już Intel Meteor Lake i Apple M, ale także powalczą z planowanymi na ten rok procesorami Intel Lunar Lake i AMD Strix Point. Szykuje się arcyciekawe starcie, nie tylko w kontekście zadań AI.
Laptopy z najnowszym procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite i X Plus są już dostępne w x-komie w ramach przedsprzedaży. Premiera sklepowa odbędzie się 18 czerwca 2024 roku. Ceny laptopów z nowymi Snapdragonami zaczynają się obecnie od 5399 zł, a w ofercie x-komu znajdziesz modele od Microsoftu (Surface Laptop i Surface Pro), ale także ASUS-a (Vivobook), Della (XPS i Inspiron) i Lenovo (Yoga). Wkrótce spodziewaj się laptopów kolejnych producentów (takich jak Samsung, HP czy Acer) – śledź ofertę x-komu na bieżąco.
Źródło: Qualcomm, Windows Central, Tom’s Guide, Tom’s Hardware, opracowanie własne
Dzień dobry
Jak taki laptop ausa z procesorem snam x1 elitę będzie radził sobie z programami CAD? AutoCAD bricscad ? Oraz programami do kosztorysowania typu norma ?