Wszystko, co warto wiedzieć o Qualcomm Snapdragon X Elite. Czy to powiew świeżości, na jaki czekaliśmy w laptopach?

Qualcomm Snapdragon X Elite to najnowszy i najbardziej zaawansowany procesor ARM stworzony przez firmę Qualcomm, który przeznaczony jest do laptopów. Firma obiecała znaczącą poprawę w zakresie wydajności i efektywności energetycznej, stanowiąc poważną konkurencję dla obecnych liderów rynku. Czy AMD, Apple i Intel mają się czego obawiać? Przekonaj się, czy jest na co czekać.

Co to jest Qualcomm Snapdragon X Elite? Specyfikacja techniczna

Qualcomm Snapdragon X (Elite i Plus) to nowe procesory, które są oparte na architekturze ARM64 i stworzone z myślą o laptopach. Jeszcze na długo przed premierą wzbudziły wiele emocji i od początku zapowiadane były jako nowa jakość w notebookach. 

Szczególnie duży nacisk Qualcomm wraz z partnerami położył na AI – tutaj naprawdę producent nie ma się czego wstydzić nawet na tle najmocniejszej konkurencji.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to długo oczekiwany powiew świeżości na rynku notebooków. Ale czy był potrzebny i czy warto było czekać? Dowiedz się więcej o specyfikacji i możliwościach najnowszych procesorów Qualcomm Snapdragon X (Elite i Plus).

Sprawdź test:

Źródło: Qualcomm

Procesor (CPU)

Snapdragon X Elite wyposażony jest w 12-rdzeniowy procesor Qualcomm Oryon z zegarami pracującymi do 3,8 GHz (z opcją zwiększenia częstotliwości do 4,3 GHz w trybie boost dla maksymalnie dwóch rdzeni). Procesor powstał w 4-nanometrowym procesie technologicznym TSMC, co znacząco wpływa na jego wydajność i efektywność energetyczną (to z kolei także na długość działania na baterii, jakże kluczowy aspekt w laptopach).

Układ graficzny (GPU)

Procesor uzupełnia zintegrowany układ graficzny Qualcomm Adreno, który oferuje moc obliczeniową do 4,6 TFLOPS-ów w obliczeniach pojedynczej precyzji FP32 i obsługę najnowszych bibliotek (nie tylko DirectX 11 i DirectX 12, ale też Vulkan i OpenCL) i kodeków (H.264, HEVC, AV1). Gwarantuje on nawet 2-krotny skok wydajności względem układu poprzedniej generacji.

GPU jest w stanie obsłużyć maksymalnie wyświetlacz 4K przy 120 Hz i HDR10, trzy wyświetlacze 4K przy 60 GHz i HDR10 oraz dwa 5K przy 60 Hz.

qualcomm snapdragon x elite z adreno gpu
Źródło: Qualcomm

Układ akceleracji AI (NPU)

Dodatkowo Snapdragon X Elite zawiera NPU Qualcomm Hexagon od obliczeń AI. Układ ten służy do przyspieszenia procesów SI i jest zdolny do przeprowadzenia 45 bilionów operacji na sekundę (45 TOPS-ów) w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. To więcej niż nowo wydany procesor Apple M4 (do 38 TOPS-ów), choć, jak należy podkreślić, ten trafił wyłącznie do iPadów Pro, a nie laptopów, jak nowy Snapdragon.

Łączność

W zakresie łączności Snapdragon X Elite wspiera najnowsze technologie, takie jak Wi-Fi 7, Bluetooth LE 5.4 oraz modem 5G Snapdragon X65, który oferuje prędkości do 10 Gb/s. Te zaawansowane opcje łączności sprawiają, że procesor ten jest gotowy na nowoczesne rozwiązania.

Pamięć

Snapdragon X Elite obsługuje do 64 GB pamięci RAM LPDDR5x oraz różne opcje w kontekście magazynowania danych, w tym karty SD 3.0, NVMe przez PCIe Gen. 4 i UFS 4.0.

cechy procesora qualcomm snapdragon x elite
pełna specyfikacja qualcomm snapdragon x
Źródło: Qualcomm

Wydajność i benchmarki Qualcomm Snapdragon X Elite. Jak silna jest w nim moc?

Testy wydajności pokazały, że Snapdragon X Elite przewyższa niektóre z czołowych procesorów Intel i Apple w różnych scenariuszach. Na przykład w testach jednowątkowych Snapdragon X Elite osiąga lepsze wyniki niż Intel Core i9-13980HX, a jednocześnie zużywa do 70% mniej energii (30% w stosunku do Apple M2 Max).

W testach PCMark10 Snapdragon X Elite osiągnął wyniki powyżej 13 000 punktów, co czyni go jednym z najszybszych procesorów mobilnych na rynku. Również w testach 3DMark WildLife procesor ten pokazał swoją moc graficzną, osiągając świetne rezultaty. Ciekawie prezentują się też wyniki w takich benchmarkach, jak Cinebench 2024 oraz Geekbench 6, w porównaniu do tak mocnych procesorów, jak AMD Ryzen 9 7945HX3D i 7940HS czy Intel Core i9-13900H.

To, co szczególnie zwraca uwagę, to jednak nie wydajność sama w sobie, lecz to jak wypada ona na tle poboru mocy (w dwóch konfiguracjach: TDP 80 W i 23 W).

A jak wypadają nowe Snapdragony w porównaniu do Apple M3 Pro i Intel Ultra 7 155H (Meteor Lake)? Według przecieków z Geekbench 6 wygląda to następująco:

  • Snapdragon X Elite X1E-80: 2790 (jeden rdzeń) and 14309 (wiele rdzeni)
  • Snapdragon X Elite X1E-78: 2418 (jeden rdzeń) and 14077 (wiele rdzeni)
  • Snapdragon X Plus X1P-64: 2419 (jeden rdzeń) and 13139 (wiele rdzeni)
  • Intel Ultra 7 155H: 2300 (jeden rdzeń) and 13000 (wiele rdzeni)
  • Apple M3 Pro: 3200 (jeden rdzeń) and 16000 (wiele rdzeni)

Jednak tam, gdzie brylują nowe Snapdragony, to testy związane z AI – przynajmniej tak wynika z wstępnych, nieoficjalnych testów. Na więcej konkretów i potwierdzenie tych wyników w niezależnych serwisach trzeba poczekać przynajmniej do premiery.

Wydajność w grach na Snapdragonie X Elite

A jak w grach? Wydajnością przypomina procesory AMD Ryzen ze zintegrowanym układem graficznym Radeon 780M, a więc jak na integrę, jest to naprawdę bardzo dobra wydajność, która pozwala na np. granie w Baldur’s Gate 3 w 30 klatkach czy Control nawet średnio w 50 klatkach (co ważne przy wersji z TDP 23 W!) w niskich ustawieniach grafiki w rozdzielczości 1080p.

A przecież mowa o procesorze, którego przeznaczeniem nie jest gaming. Układ jest w stanie generować lepsze wyniki wydajności od Apple M2, ale z drugiej także wyraźnie gorsze od znacznie mocniejszego Apple M2 Max.

Qualcomm Snapdragon X Elite w trzech odsłonach. Porównanie wersji

Qualcomm Snapdragon X Elite jest dostępny w trzech wersjach procesorów, które różnią się przede wszystkim maksymalną częstotliwością taktowania oraz możliwościami w trybie boost. Oto szczegóły dotyczące każdej z wersji (w kolejności od najmocniejszej do najsłabszej):

Snapdragon X Elite (X1E-84-100)

  • CPU: Qualcomm Oryon, 12 rdzeni, taktowanie do 3,8 GHz (boost maksymalnie dwóch rdzeni do 4,2-4,3 GHz) i cache 42 MB
  • GPU: Qualcomm Adreno o mocy obliczeniowej do 4,6 TFLOPS-ów
  • NPU: Qualcomm Hexagon o mocy obliczeniowej do 45 TOPS-ów
  • Pamięć: LPDDR5x do 64 GB, prędkość transferu 8448 MT/s i przepustowość 136 GB/s

Snapdragon X Elite (X1E-80-100)

  • CPU: Qualcomm Oryon, 12 rdzeni, taktowanie do 3,4 GHz (boost maksymalnie dwóch rdzeni do 4,0 GHz) i cache 42 MB
  • GPU: Qualcomm Adreno o mocy obliczeniowej do 3,8 TFLOPS-ów
  • NPU: Qualcomm Hexagon o mocy obliczeniowej do 45 TOPS-ów
  • Pamięć: LPDDR5x do 64 GB, prędkość transferu 8448 MT/s i przepustowość 136 GB/s

Snapdragon X Elite (X1E-78-100)

  • CPU: Qualcomm Oryon, 12 rdzeni, taktowanie do 3,4 GHz (brak trybu boost) i cache 42 MB
  • GPU: Qualcomm Adreno o mocy obliczeniowej do 3,8 TFLOPS-ów
  • NPU: Qualcomm Hexagon o mocy obliczeniowej do 45 TOPS-ów
  • Pamięć: LPDDR5x do 64 GB, prędkość transferu 8448 MT/s i przepustowość 136 GB/s

Główne różnice między trzema wersjami Snapdragon X Elite dotyczą częstotliwości taktowania CPU oraz możliwości boostu. Wersja X1E-84-100 jest najbardziej zaawansowana, oferując najwyższe zegary oraz pełne możliwości w trybie przyspieszenia. Wersje X1E-80-100 i X1E-78-100 mają niższe maksymalne częstotliwości oraz ograniczenia boostu (albo wręcz brak tej funkcji), co wpływa na ich ogólną wydajność w konkretnych zastosowaniach, zwłaszcza w tych, które lubią wysokie zegary.

Źródło: Qualcomm
snapdragon x elite w ul procyon ai
Źródło: Qualcomm

Każda z tych wersji oferuje jednak równie rozbudowane możliwości w zakresie grafiki, AI oraz łączności, co czyni je atrakcyjnymi opcjami dla różnych zastosowań. Wybór odpowiedniej wersji zależy od specyficznych potrzeb użytkownika i wymagań aplikacji pod kątem mocy CPU.

Nie tylko Elite, ale także Snapdragon X Plus

Qualcomm wydało tak naprawdę jeszcze jeden, najskromniejszy z omawianych, wariant procesora Snapdragon X – z dopiskiem Plus. To nadal bardzo wydajny procesor, ale cechuje się on mniejszą liczbą rdzeni niż mocniejsze odpowiedniki Elite.

Oto specyfikacja Snapdragon X Plus (X1P-64-100):

  • CPU: Qualcomm Oryon, 10 rdzeni, taktowanie do 3,4 GHz (brak trybu boost) i cache 42 MB
  • GPU: Qualcomm Adreno o mocy obliczeniowej do 3,8 TFLOPS-ów
  • NPU: Qualcomm Hexagon o mocy obliczeniowej do 45 TOPS-ów
  • Pamięć: LPDDR5x do 64 GB, prędkość transferu 8448 MT/s i przepustowość 136 GB/s

Wbrew pozorom Snapdragon X Plus nie wypada dużo gorzej – różnica sprowadza się głównie do dawki rdzeni, więc ten model spisze się tylko nieco gorzej w najbardziej wymagających pod kątem wielowątkowości aplikacjach.

snapdragon x plus
Źródło: Qualcomm

Qualcomm Snapdragon X Elite a kompatybilność z grami i aplikacjami

Procesory Snapdragon X są nie tylko dostosowane do pracy w różnego rodzaju aplikacjach (do np. zastosowań profesjonalnych), ale także do gier. Nowa platforma, oparta na architekturze ARM64, zrodziła już od samej zapowiedzi szereg pytań związanych z kompatybilnością (słusznie zresztą), szczególnie w odniesieniu do gamingu.

Producent stwierdził, że gry na laptopach ze Snapdragonami Elite można uruchomić na kilka sposobów:

  • natywne uruchomienie gry (maksymalna wydajność; wymagany port pod architekturę ARM64)
  • emulacja architektury x86/x64 (niewielki spadek wydajności, ale to wciąż ma być prawie maksymalna szybkość).
  • aplikacja hybrydowa ARM64EC (system, biblioteki i sterowniki Qualcomma działają natywnie, ale reszta jest emulowana przy zachowaniu wydajności blisko natywnej).

Według przedstawicieli firmy Qualcomm „większość gier na systemy Windows powinna działać” bez potrzeby portowania (jakaś skromna część z nich jest już lub będzie przystosowana do pracy z procesorem ARM). Nie padły jednak żadne konkrety ani nawet liczba przetestowanych tytułów, ale Qualcomm miał sprawdzać te „najważniejsze” z platformy Steam. Wśród przykładów padły takie produkcje, jak Baldur’s Gate 3 (jest port na Maka) i Control.

snapdragon x npu
Źródło: Microsoft

Warto w tym miejscu dodać, że na laptopach ze Snapdragonami nie pograsz w gry z systemem antycheaterskim, który działa na poziomie jądra systemu (kernel). Mowa więc o tak popularnych tytułach sieciowych, jak chociażby Valorant, Fortnite, Fall Guys, Apex Legends, PUGB czy Rainbow Six Siege.

Sterowniki układu graficznego Adreno są przygotowane pod API DirectX 11 i 12, Vulkan i OpenCL z możliwą obsługą bibliotek DirectX 9 oraz OpenGL (do wersji 4.6). Jednak w przypadku starszych API nie jest to natywne wsparcie, lecz obejście poprzez warstwy mapowania.

Windows 11 z Copilot+ w laptopach ze Snapdragonem X

Wszystkie laptopy z procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus działają pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11, wzbogaconego o nowe, inteligentne funkcje Copilot+ PC. Korzystaj wygodnie z nowoczesnych rozwiązań w notebookach z Copilot+ opartych na AI, takich jak:

  • Cocreator – generuj i ulepszaj obrazy AI za pomocą prostych zapytań tekstowych lub graficznych.
  • Efekty Windows Studio – popraw jakość rozmów wideo za pomocą kreatywnych filtrów AI oraz ulepszeń (takich jak automatyczne kadrowanie, kontakt wzrokowy, rozmycie tła czy światło portretowe).
  • Natychmiastowe przypomnienie – wyszukuj zapomnianych dokumentów, wiadomości e-mail czy nawet strony internetowe, opisując jedynie sposób, w jaki je pamiętasz, by znaleźć upragnioną zawartość. Recall jest domyślnie wyłączony i działa lokalnie.
  • Asystent Copilot – wbudowany w system towarzysz AI, który służy Ci pomocą. Zadaj mu pytanie i otrzymaj błyskawicznie odpowiedź.

To tylko skromna część rozwiązań, które wykorzystują możliwości AI w laptopach z procesorem Snapdragon Elite X i systemem operacyjnym Windows 11.

Co ważne, siłą laptopów ze Snapdragonem X i Windowsem 11 są nie tylko rozbudowane funkcje AI, ale przede wszystkim moc układu NPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Laptopy z układami Snapdragon X optymalizowane są pod kątem profesjonalnych aplikacji kreatywnych, by mogły one wykorzystać w pełni moc, która drzemie w specjalizującym się w tego typu zadaniach procesorze NPU. 

Pracę przyspieszysz lub usprawnisz w takim oprogramowaniu, jak Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere Pro), DaVinci Resolve, CapCut, Cephable lub djay Pro.

Przykładowe laptopy ze Snapdragonem X i Windowsem 11

microsoft surface laptop copilot+ pc z snapdragon x plus
Microsoft Surface Laptop Copilot+ PC ze Snapdragonem X Plus i Windowsem 11
lenovo yoga slim 7-17 ze snapdragon x elite
Lenovo Yoga Slim 7-14 ze Snapdragonem X Elite i Windowsem 11
asus vivobook s15 snapdragon x
ASUS Vivobook S15 S5507QA ze Snapdragonem X Elite i Windowsem 11
dell xps 13 9345 ze snapdragon x elite
Dell XPS 13 9345 ze Snapdragonem X Elite i Windowsem 11
microsoft surface pro z qualcomm snapdragon x pluss i windows 11
Microsoft Surface Pro z Qualcomm Snapdragon X Plus i Windowsem 11

Laptopy ze Snapdragonem X Elite i Plus. Kiedy premiera pierwszych notebooków?

Qualcomm Snapdragon X Elite to znaczący krok naprzód w dziedzinie procesorów ARM dla laptopów. Jego wysoka wydajność, zaawansowane możliwości AI oraz efektywność energetyczna czynią go poważnym graczem na rynku.

Lenovo Yoga Slim z Qualcomm Snapdragon X Elite i Windowsem 11 z Copilot+ PC

Czy Qualcomm znacząco wpłynie na rynek laptopów? To się dopiero okaże, ale nowe procesory zapowiadają się atrakcyjnie i rywalizują nie tylko z wydanymi już Intel Meteor Lake i Apple M, ale także powalczą z planowanymi na ten rok procesorami Intel Lunar Lake i AMD Strix Point. Szykuje się arcyciekawe starcie, nie tylko w kontekście zadań AI.

Laptopy z najnowszym procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite i X Plus są już dostępne w x-komie w ramach przedsprzedaży. Premiera sklepowa odbędzie się 18 czerwca 2024 roku. Ceny laptopów z nowymi Snapdragonami zaczynają się obecnie od 5399 zł, a w ofercie x-komu znajdziesz modele od Microsoftu (Surface Laptop i Surface Pro), ale także ASUS-a (Vivobook), Della (XPS i Inspiron) i Lenovo (Yoga). Wkrótce spodziewaj się laptopów kolejnych producentów (takich jak Samsung, HP czy Acer) – śledź ofertę x-komu na bieżąco.

Źródło: Qualcomm, Windows Central, Tom’s Guide, Tom’s Hardware, opracowanie własne