Assassin’s Creed Shadows przeniesie graczy do feudalnej Japonii i zmieni serię nie do poznania. Kiedy premiera?

Assassin’s Creed Red zamienia się w Assassin’s Creed Shadows – tak właśnie zatytułowana jest kolejna odsłona serii o Asasynach od Ubisoftu. To będzie pierwsza, pełnoprawna część, która powstawała wyłącznie z myślą o konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Jej oficjalna zapowiedź już nastąpiła, a wraz z nią pojawił się pierwszy zwiastun. Znamy również datę premiery Assassin’s Creed Shadows.

Oficjalna prezentacja Assassin’s Creed Shadows. Oglądaj pokaz gry Ubisoftu

Assassin’s Creed Red (nazwa kodowa) przeistoczyła się oficjalnie w Assassin’s Creed Shadows. Zapowiedź, na której udostępniono filmowy zwiastun (CGI), nastąpił 15 maja o godz. 18:00 czasu polskiego

Kiedy gameplay z Assassin’s Creed Shadows?

Gameplayu Assassin’s Creed Shadows (albo zwiastuna z fragmentami rozgrywki) spodziewaj się na prezentacji Ubisoft Forward 10 czerwca 2024 roku. Możliwe, że po zakończeniu głównego pokazu firma zrobi osobny poświęcony tylko temu tytułowi. W końcu to największa, obok Star Wars Outlaws, premiera Ubisoftu na 2024 rok.

Kiedy premiera Assassin’s Creed Shadows?

Nawet nie musieliśmy czekać do pełnoprawnej zapowiedzi Assassin’s Creed Shadows, by poznać datę premiery. Gra zadebiutuje 15 listopada 2024 roku. Jej oficjalne potwierdzenie nastąpiło na zapowiedzianym pokazie.

Na jakie platformy sprzętowe trafi Assassin’s Creed Shadows? Ubisoft zamierza wydać grę tylko na PC oraz konsole PS5 i Xbox Series X/S. Będzie więc to pierwszy tytuł z tej serii, które ominie starą generację. Można więc spodziewać się większego skoku jakościowego (nie tylko w grafice), analogicznie do tego, co w swoim czasie przyniosło Unity. A przynajmniej takie są oczekiwania.

ac logo

Gdzie przeniesie się akcja Assassin’s Creed Shadows? Co wiemy o grze?

Akcja gry Assassin’s Creed Shadows przeniesie się do oczekiwanej przez wielu graczy feudalnej Japonii. Konkretnie do roku 1579, czyli ery Azuchi-Momoyama. 

W grze wcielisz się w dwie postacie: kobietę shinobi Naoe i pierwszego czarnoskórego samuraja Yasuke o afrykańskim pochodzeniu (bazuje on na historycznym samuraju). Obie będą  różnić się stylem rozgrywki i drzewkiem umiejętności (dla każdej będzie osobne). Pierwsza ma stawiać na skradanie, a druga na bezpośrednią walkę i przypominać ostatnie odsłony Asasynów (np. Valhallę).

Co więcej, w Shadows ma pojawić się więcej istniejących w rzeczywistości postaci, np. Akechi Mitsuhide czy Ashikaga Yoshiaki.

Gra ma kłaść silny nacisk na skradanie – będzie ono znacznie bardziej rozbudowane. Padają nawet porównania do serii Splinter Cell (gaszenie pochodni, wiszenie do góry nogami i wreszcie system chowania się w cieniu rodem z serii Thief).

Ponadto świat ma być duży i otwarty jak w Origins z elementami RPG, charakterystycznymi dla ostatnich odsłon cyklu (z wyjątkiem Mirage, który był powrotem do korzeni). Co ważne, gra ma nie zasypywać znacznikami i podzielona będzie na trzy wielkie obszary (Arima, Iga oraz Omi).

Walka ma być krwawa i brutalna – przywodzić ma na myśl Valhallę. I więcej elementów otoczenia ma być zniszczalna. 

Gra powstaje na autorskim silniku AnvilNext, ale mocno przebudowanym pod obecną generację konsol. Zmiany mają być szerokie (fundamenty stworzone są podobno niemal od zera) i obejmować nie tylko grafikę, ale też sztuczną inteligencję oraz systemy animacji, parkouru i dynamicznej pogody.

Ogromną zmianą ma być także system pór roku. W grze będą wszystkie cztery i mają one wpływać na gameplay. Na przykład zimą zamrożone miejsca zablokują niektóre ścieżki, a wiosną łatwiej schowasz się w bujnej roślinności.

Pojawić się może nawet obsługa ray tracingu, a wraz z nią zapewne i technik skalowania obrazu, takich jak FSR i DLSS.

główni bohaterowie ac shadows

Za Assassin’s Creed Shadows odpowiada studio Ubisoft Quebec (AC: Odyssey), które jest wspomagane przez inne zespoły firmy. Przez wielu graczy to właśnie Odyseja pozostaje najlepszą częścią wśród odsłon serii, które skręciły w bardziej RPG-ową stronę. AC Shadows będzie pierwszą dużą częścią cyklu od wydanej w 2020 roku Valhalli.

Pierwsze screeny z Assassin’s Creed Shadows

Zobacz pierwsze screeny udostępnione przez Ubisoft po majowym pokazie. Skok graficzny jest zauważalny, choć trudno to określić, przynajmniej na podstawie samych grafik, nową jakością godną obecnej generacji.

Assassin’s Creed Shadows już w przedsprzedaży. W jakiej cenie?

Ubisoft uruchomił przedsprzedaż AC Shadows na wszystkich platformach sprzętowych. Gra jest dostępna w trzech edycjach:

  • Podstawowa (bez przepustki sezonowej) – 289,90 zł
  • Gold Edition (z przepustką sezonową) – 439,90 zł
  • Ultimate Edition (z przepustką sezonową i dodatkową zawartością) – 539,90 zł

Możesz także sięgnąć po Ubisoft+ i ograć grę w ramach abonamentu Ubisoft+ za 74,90 miesięcznie. Droższe edycje, podobnie jak usługa Ubisoft+ Premium, gwarantuje szybszy dostęp do gry (3 dni przed premierą). W wersji pudełkowej dostępna jest też edycja kolekcjonerska z albumem z grafikami koncepcyjnymi, 40-centrymetrową figurką głównych postaci czy mapą świata.

Źródło: Ubisoft

Przeczytaj również:

Zobacz także:

Odkryj najlepsze gry w x-komie