Ranking mat edukacyjnych – jaką matę najlepiej wybrać dla dziecka?

Poznaj nasz ranking najlepszych mat edukacyjnych i pomóż swojemu dziecku rozwijać wyobraźnię już od pierwszych miesięcy życia. Wybierz najlepszą spośród wielu modeli. To od Ciebie zależy, czego już dziś nauczy się Twoja pociecha. Wiszące pluszaki z pewnością dotrzymają Wam towarzystwa, a podłoże pozwoli na naukę kolorów. Sprawdź, jaka jest najlepsza mata edukacyjna.

Od kiedy kłaść dziecko na macie edukacyjnej?

Przez pierwsze trzy miesiące życia maluszek potrzebuje bliskości rodziców. Kiedy ukończy trzeci lub czwarty miesiąc, możesz zacząć powoli przenosić się z pociechą na matę edukacyjną. Na początku wspólnie przeglądajcie na niej książki lub poznajcie dołączone zabawki. Z takim przygotowaniem niedługo dziecko samo zacznie interesować się tym, co znajduje się na macie.

Trzeci miesiąc życia to też czas, gdy dziecko zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym światem. To idealny moment na to, aby poprzez zabawki opowiadać o tym, co otacza  pociechę. Mata edukacyjna to nie tylko miejsce, gdzie dziecko może odpocząć, ale też centrum dowodzenia. Możesz przypiąć do niej dowolne pluszaki (na przykład na rzepy) lub dopasować inne elementy, które rozkręcą codzienną zabawę.

Jaka jest najlepsza mata edukacyjna?

Aby zapewnić dziecku ekscytującą zabawę na długi czas, wybierz matę, która będzie przede wszystkim wytrzymała. Powinna być odporna na rozciąganie i odrywanie elementów. Sprawdź również to, czy dobrze będzie trzymała się podłogi. Bezpieczeństwo to podstawowy aspekt, który koniecznie trzeba wziąć uwagę podczas kupowania maty edukacyjnej. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej maty edukacyjnej?

Dopasowanie do wieku

Najlepsza mata edukacyjna dla dziecka to taka, która jest dopasowana do wieku, a przede wszystkim wzrostu dziecka. Powinna być na tyle duża, aby pociecha mogła swobodnie się po niej poruszać. Jeśli nie ma na górze pałąka, może nawet zastępować dywanik w dziecięcym pokoju. Dzięki dużej swobodzie z pewnością chętniej spędzi na niej czas w otoczeniu ulubionych zabawek.

Dopasowanie do wieku to ważny aspekt wyboru maty edukacyjnej. Te, które są przeznaczone dla niemowlaków, różnią się od tych, z których korzystają nieco starsze dzieci. Zbyt trudne lub za bardzo wymagające zabawki mogą szybko znudzić dziecko, a przecież chcesz, aby bawiło się jak najdłużej.  

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejsze, na co powinno się zwrócić uwagę. Pamiętaj, że na macie będzie bawiło się Twoje małe dziecko. Koniecznie zadbaj o to, aby podczas korzystania z niej, maluszkowi nie stało się nic złego. Bezpieczeństwo to nie kwestia wyłącznie małych elementów, które dziecko może połknąć (choć i o tym trzeba pamiętać). Żadna część maty edukacyjnej nie powinna być wykonana z substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia. Unikaj produktów, które mają w składzie oznaczenia takie jak BPA czy PVC.

Kolejnym ważnym aspektem jest również grubość maty. To przecież właśnie ona chroni dziecko przed zetknięciem z twardą podłogą. Postaw się na miejscu swojej pociechy. Nawet kilkuminutowe siedzenie na zimnej i niewygodnej powierzchni jest nieprzyjemne, ciepła mata pozwoli na zabawę trwającą nawet godzinami.

dziecko na macie

Wykonanie z materiałów o wysokiej jakości

Wiesz już, że materiał, z jakiego wykonane są maty, powinien być wolny od BPA. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania maty edukacyjnej dla dzieci? Sprawdź, czy będzie możliwe wypranie poszczególnych elementów oraz samej maty w pralce lub czy można czyścić ją na mokro. Pamiętaj również o tym, że ciemniejsze barwy są dużo prostsze do wyczyszczenia niż jasne odcienie. Takie praktyczne podejście sprawi, że dziecko będzie cieszyło się zabawą przez długi czas.

Jeśli wybierzesz matę edukacyjną, która jest wykonana z materiałów o wysokiej jakości, będzie Ci służyła przez lata. Odporność na rozciągnięcia i urywanie poszczególnych elementów to ogromna zaleta najlepszych mat edukacyjnych.

Interesujące dla dziecka

Sama lub sam najlepiej wiesz, jakie gry i zabawki najbardziej interesują Twoją pociechę. Nie może ich zabraknąć również na macie edukacyjnej. Dla małego dziecka nawet chwila spędzona bez ukochanego misia może okazać się męką. Zadbaj o to, aby mata oferowała szereg dodatkowych atrakcji. Najlepiej sprawdzają się maty wyposażone w między innymi gryzaki, grzechotki oraz inne zabawki, które wydają dźwięk lub efektownie się świecą.

Jaka mata edukacyjna dla niemowlaka?

Mata edukacyjna dla niemowląt powinna być przede wszystkim prosta w zabawie i łatwa do wyczyszczenia. W ten sposób dzieci skorzystają ze wspaniałej rozrywki, a rodzice nie będą się trudzili z utrzymaniem czystości.

Maty dla najmłodszych powinny się też wyróżniać kolorami. Dla niemowląt polecane są zabawki kontrastowe lub sensoryczne, które pozwolą na rozwijanie wyobraźni. Dzięki temu, że możesz wybrać spośród naprawdę wielu modeli, z pewnością odnajdziesz zabawkę, która zainteresuje pociechę, a dodatkowo idealnie wkomponuje się w wystrój wnętrza.

Jaka mata edukacyjna dla dzieci?

Z maty edukacyjnej mogą korzystać również starsze dzieci. Niektóre modele mogą posłużyć jako dywanik w pokoju nawet do drugiego lub trzeciego roku życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby siedząc na macie, układać klocki lub bawić się lalkami. Miękkie i ciepłe podłoże jest gwarancją wspaniałej zabawy.

Starsze dzieci wymagają od zabawek zupełnie innych wrażeń niż niemowlaki. Na pewno dobrym pomysłem będzie wybranie maty, która oferuje różnorodne zabawy. Może znajdziesz taki model, który można rozbudowywać o kolejne elementy?

Najlepsze maty edukacyjne. Ranking 2022:


Najlepsza mata edukacyjna jest dopasowana indywidualnie do każdego dziecka. To Ty najlepiej wiesz, czym interesuje się Twoja pociecha i co zainteresuje ją na dłużej. Zadbaj o to, aby mata była bezpieczna i interesująca dla dziecka, a z pewnością spędzicie na niej długie godziny.

Wszystko zależy od tego, jak szybko rozwija się dziecko. Zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia dziecko najchętniej poznaje tajemnice otaczającego świata. To dobry moment na to, aby położyć pociechę na macie edukacyjnej i rozpocząć wspólną zabawę. Jeśli dodatkowo dołączyć do maty ulubione zabawki, pociecha nie będzie chciała kończyć relaksu na swojej macie.