Ranking fotelików samochodowych. Jaki model najlepiej wybrać?

Przepisy ruchu drogowego mówią, że dzieci do osiągnięcia 150 cm wzrostu muszą podróżować w odpowiednim foteliku. A kiedy w grę wchodzą zdrowie i życie maluchów, nie ma miejsca na kompromisy. Pociecha podczas podróży samochodem musi być przede wszystkim bezpieczna. Jaki więc fotelik samochodowy wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Poznaj kryteria i sprawdź ranking fotelików dla dzieci dostępnych w sklepie al.to.

Wybór fotelika – jak się do tego zabrać

Jeśli stoisz przed wyborem fotelika samochodowego i czujesz delikatne skołowanie, to wiedz, że nie jesteś jedynym rodzicem, który nie wie, od czego zacząć poszukiwania. Zastanawiasz się pewnie, czy Twojemu maluchowi będzie wygodnie w wybranym modelu i czy fotelik, na który się zdecydujesz, będzie bezpieczny. Ile czasu Twój brzdąc będzie w nim jeździł i czy łatwo Ci będzie wsadzać do niego pociechę. Każde z tych pytań i wątpliwości jest zasadne. Jeśli tylko pokierujesz się kryteriami doboru fotelika samochodowego dla dzieci, z pewnością kupisz odpowiedni model.

dziecko w foteliku

Kryteria doboru fotelika samochodowego

Wybierając fotelik samochodowy, nie można pominąć kilku kluczowych kwestii związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem malucha. Należą do nich:

  • właściwe dobranie do wagi i wzrostu dziecka
  • normy bezpieczeństwa
  • pozycja montażu fotelika
  • obecność lub brak isofix w samochodzie
  • montaż pasów bezpieczeństwa

Przy wyborze fotelika samochodowego dodatkowo można wziąć pod uwagę kwestie, które pomogą poprawić wygodę malucha i usprawnią komfort użytkowania przez rodziców. Można też zwrócić uwagę na:

  • możliwość regulacji siedziska i zagłówka w foteliku
  • obecność bocznych zagłówków i podłokietników
  • łatwa w czyszczeniu tapicerka fotelika

Wielkości fotelików według wagi dziecka

To pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika. Rozpoczynając poszukiwania, musisz wiedzieć, ile kilogramów waży Twój maluch i ile ma wzrostu – te parametry pozwolą Ci już ograniczyć zakres, w którym masz się poruszać, wybierając fotelik. Po drugie zastanów się, w jakim tempie Twoja pociecha przybiera na wadze i jak szybko rośnie. Ta ogólna ocena pozwoli tak dobrać fotelik samochodowy, żeby służył jak najdłużej.

Foteliki samochodowe 0 kg-13 kg i 0 kg-18 kg

Jeśli szukasz pierwszego fotelika dla swojego dziecka, takiego, w którym przewieziesz noworodka ze szpitala do domu, to swoje poszukiwania musisz rozpocząć w kategorii 0 kg – 13 kg lub 0 kg – 18 kg. Te modele charakteryzują się specjalnym wyprofilowaniem i dbają o dobre podparcie kręgosłupa malucha. Wiele z nich ma też specjalne wkładki, które najpierw dbają o odpowiednią postawę niemowlaka, a potem, po ich stopniowym usuwaniu, „skorupka” rośnie razem z maluchem.

Ważne jednak, by dziecko było przypięte dość ciasno i by jego główka miała podparcie. Zbyt duże przestrzenie mogą stwarzać zagrożenie podczas ewentualnych kolizji. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy nawet mimo braku wkładki maluchowi zrobi się zbyt ciasno.

Kiedy więc wiadomo, że fotelik 0 kg – 13 kg lub 0 kg – 18 kg jest za mały dla dziecka? Przede wszystkim wciąż należy kierować się wagą malucha. Jeśli dziecko jest już na górnej granicy wagi lub ją przekracza, to pora na zmianę fotelika do przewożenia. Jeśli pociecha wagowo wciąż mieści się w przedziale, ale jego główka zaczyna wystawać ponad górną krawędź „nosidełka”, to również sygnał, że czas zmienić fotelik.

Foteliki samochodowe 9 kg – 18 kg, 9 kg – 25 kg oraz 9 kg – 36 kg

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kolejnego fotelika, bo pociecha etap niemowlęcy ma już za sobą lub wyrosła z pierwszego „nosidełka”, to przed Tobą nowa kategoria fotelików. Foteliki 9 kg -18 kg, 9 kg – 25 kg oraz 9 kg – 36 kg. Te modele wyróżniają się dużą liczbą funkcji i szerokimi możliwościami regulacji, dlatego nadają się dla maluchów, które na przykład jeszcze nie siedzą. Wraz z nabywaniem tej umiejętności przez dziecko fotelik zmienia swoją pozycję i nachylenie. 

Regulowany zagłówek będzie towarzyszył w przyroście centymetrów malucha i dawał odpowiednie podparcie dla jego głowy. Możliwość poszerzania siedziska zapewni dziecku komfort podczas dalszych podróży. Niektóre foteliki mają też funkcję odchylania, która przyda się, gdy maluch lubi spać w samochodzie. Dzięki nim nie musisz wymieniać fotelika nawet przez kilka lat.  

Foteliki samochodowe 15 kg – 36 kg

Modele w tym przedziale wagowym przeznaczone są dla starszaków i należy w nich przewozić dzieci do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Jest to najbezpieczniejsza forma podróży dla starszych dzieci. Jest też komfortowa, bo często foteliki w tym przedziale wyposażone są w boczne podłokietniki lub podnóżki.

fotelik samochodowy

Normy bezpieczeństwa – testy zderzeniowe ADAC, atesty i certyfikaty

Prawo reguluje tylko sam fakt przewożenia dziecka w foteliku. W kwestii testów i certyfikatów zostawia rodzicom i opiekunom wolną rękę. Jeśli przy wyborze fotelika dla dziecka stawiasz na maksymalne bezpieczeństwo malucha, to wybierz model, który bezpieczeństwo ma potwierdzone dobrymi ocenami w testach zderzeniowych (ADAC, AA, EAMTC, NHTSA) i certyfikatami bezpieczeństwa. Pamiętaj, że homologacje ECE R44-03, ECE R44-0 to tylko dopuszczenie modeli do sprzedaży i nie gwarantują bezpieczeństwa.

Montaż fotelika w samochodzie i obecność isofix

Na nic zdadzą się potwierdzone testy zderzeniowe i certyfikaty, jeżeli fotelik będzie źle zamontowany w samochodzie. Obecność standardu isofix minimalizuje prawie do zera nieprawidłowy montaż fotelika w samochodzie. Jeśli jednak Twój samochód nie jest w niego wyposażony, to prawidłowe mocowanie za pomocą pasów również jest odpowiednim zabezpieczeniem. Foteliki samochodowe mogą posiadać zespolony z siedziskiem zaczep isofix lub posiadać w komplecie bazę wyposażoną w ten standard.

Isofix to jeszcze nie wszystko, o co można zadbać w kwestii montażu fotelika w samochodzie. Coraz bardziej popularne są foteliki RWF (rear way facing), czyli montowane tyłem do kierunku jazdy. Od kiedy i jak długo dziecko powinno jeździć w ten sposób? Na pewno od urodzenia do przynajmniej pierwszego roku życia. Najlepiej jednak, aby jeździło tak jak najdłużej. Dlaczego? Dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy jest bardziej narażone na urazy szyi i kręgosłupa podczas wypadku. 

Sprawdź ranking fotelików samochodowych dostępnych w sklepie al.to.