Ranking gier dla małych dzieci. Podpowiadamy, jakie gry kupić, aby rozwijać umiejętności poprzez zabawę

Maluchy szybko się nudzą i szukają nowych okazji do zabawy. Pomóż im, zapraszając do wypróbowania różnych zestawów. Jakie gry dla małych dzieci wybrać: planszowe, zręcznościowe czy karciane? Sprawdź ranking TOP gier dla małych dzieci, wybierz ulubioną i przetestuj z pociechą już dziś.

Ranking topowych gier dla małych dzieci – jakie gry wybrać?

W ofercie al.to znajdziesz gry dla małych dzieci o różnorodnej tematyce. Oprócz klasycznych wersji najpopularniejszych zestawów, z łatwością odszukasz gry związane z kreskówkami, bajkami oraz filmami. To świetne rozwiązanie, jeśli masz dzieci w różnym wieku. Najmłodsze podszkolą mówienie i pisanie, a starsze będą mogły wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Sprawdź, w jakie gry zagrasz z całą rodziną. 

ranking dziecko

Planszowe

Gry planszowe dla dzieci to idealne rozwiązanie na spędzenie wspólnego popołudnia. Planszówki pomagają pociechom rozwijać intelekt, a także umiejętności społeczne. Współpraca, radzenie sobie z porażką oraz chęć dzielenia się z innymi to tylko część pozytywów, jakie niesie ze sobą granie w gry planszowe z dziećmi.  

Zręcznościowe

Gry zręcznościowe pomagają rozwijać kreatywność. Dzieci mogą rozmyślać nad odpowiednim rozwiązaniem zagadki, co w przyszłości pomoże im rozwijać pojawiające się problemy. Taka rozgrywka testuje też szybkość reakcji. Niektóre wymagają refleksu i pełnej koncentracji nad wykonywanymi działaniami. Najmłodsze dzieci początkowo mogą potrzebować pomocy rodziców, jednak z czasem staną się bardziej samodzielne w zabawie.

Karciane

Gry, które wykorzystują do zabawy karty, świetnie sprawdzają się w nauce nowych słów. W świecie dorosłych istnieje odpowiednik tego rodzaju gier – to fiszki. Przypomnij sobie czasy szkolne, kiedy wyrazów w obcym języku uczyło się poprzez pisanie go po polsku na jednej stronie kartki, a w obcym na drugiej stronie. Zestawy dla dzieci zawierają obrazki dotyczące np. kolorów, zwierząt i kształtów. Kiedy pociecha opanuje polskie słowa, wypróbuj karty z językiem angielskim.

Gry dla dzieci – jak wybierać?

Wypróbuj gry, które pomagają najmłodszym graczom uczyć się poprzez zabawę. Rozpoznawanie kolorów i kształtów, zapamiętywanie obrazków czy zabawa z figurkami i konstrukcjami mechanicznymi to idealny sposób na zainteresowanie nawet najbardziej wymagających maluchów. Sprawdź, jakie informacje będą Ci potrzebne, aby wybrać najlepszą grę dla małego dziecka.

ranking gry

Przedział wiekowy

Jeżeli zastanawiasz się, jakie gry dla dzieci są teraz na topie, przejrzysz nasz ranking najlepszych zestawów. Znajdziesz w nim gry przeznaczone dla dzieci, które ukończyły co najmniej trzeci rok życia. Takie zestawy mogą zawierać małe elementy, którymi młodsze dzieci mogą zrobić sobie krzywdę.

Jaka gra dla 3-latka? Dla młodszych dzieci świetnie sprawdzą się gry rozwijające myślenie, kreatywność oraz koordynację ruchową. Wybierz zestawy, które wymagają łączenia ze sobą podobnych elementów, zawierają plastelinę lub polegają na budowaniu różnych kształtów z klocków. Każde dziecko jest inne, a Ty znasz pociechę najlepiej.

Jaka gra dla 8-latka? Nieco starsze dzieci wymagają od zabawek i gier zupełnie innych rzeczy. Doskonale sprawdzą się zestawy, które stanowią dla nich wyzwanie związane z pisaniem, czytaniem lub opowiadaniem. Wypróbuj klasyczne gry w wersjach stworzonych specjalnie dla dzieci. Kiedy dorosną, wspólnie będziecie mogli lub mogły przetestować umiejętności w tradycyjnej wersji.

Dodatkowe elementy w zestawie

To, z czego składa się zestaw, ma duży wpływa na to, jak długo Twoje dziecko będzie się nim interesowało. Dwustronne plansze i karty z obrazkami pozwalają na kreatywną zabawę. Jeśli dziecko znudzi się podczas zabawy na planszy, obróć ją, aby zapoznać malucha z zupełnie nowym tematem rozgrywki. Dużą zaletą zestawów jest obecność dodatkowych figurek, pluszaków lub innych konstrukcji, które pochłoną dzieci na kolejne kilka minut. Może wtedy uda Ci się wziąć łyka kawy?

Liczba graczy

Gry dla małych dzieci zazwyczaj są przeznaczone dla dwóch do czterech osób. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zaprosić do gry więcej uczestników. Z pewnością nie będą się nudzić. Wybierz grę, która pozwala rozwijać myślenie i stwórz własny scenariusz. Jeżeli masz dzieci w różnym wieku, dopasuj do nich rozgrywkę. Trudniejsze partie zostaw starszym dzieciom, a rozpoznawanie kolorów i kształtów ćwicz z najmłodszymi pociechami. Wspólne granie w gry to świetny sposób na spędzenie deszczowego popołudnia.

Typ gry

  • Planszowa
  • Zręcznościowa
  • Logiczna
  • Słowna / liczbowa
  • Edukacyjna
  • Karciana
  • Strategiczna
  • Pamięciowa

Tematyka

  • Rodzinna
  • Edukacyjna
  • Losowa
  • Towarzyska
  • Przygodowa
  • Podróżna
  • Kooperacyjna
  • Ekonomiczna
  • Fantasy / science fiction