Huawei Mate 30 Pro | Mate 30 powoli zmierzają do Europy

Stało się to, na co wielu czekało – smartfony Huawei Mate 30 oraz Mate 30 Pro trafiają na europejski rynek. Na razie na jeden z mniejszych, bo do Rumunii, jednak pierwszy krok został wykonany. To ile trzeba zapłacić za Mate 30 w Europie?

Mate 30 nieśmiało wychodzi poza Chiny

Premiera serii Mate 30 odbyła się w cieniu konfliktu z USA i pomimo wszystkich wspaniałości aparatu wiadomo było, że smartfony Mate 30 i Mate 30 Pro zostaną bez certyfikacji Google. Innymi słowy, nie będą mieć dostępu do sklepu Google Play z jego olbrzymią zawartością. 

Nie będzie więc takich sztandarowych aplikacji jak YouTube, Gmail, Mapy Google, Facebook, Instagram, ale i aplikacji bankowych. W rezultacie firma Huawei podjęła decyzję o rezygnacji z rynku północnoamerykańskiego oraz europejskiego. Przy czym dla Starego Kontynentu przewidziano cichą klauzulę – być może ukaże się w Europie, w wybranych krajach, o szczegółach będziemy informować na bieżąco.

I stało się. Informację mamy. Wprawdzie nie od samego Huaweia, ale z jednego z rumuńskich sklepów. Jak dotąd, Mate 30 i Mate 30 Pro zawitały poza Chinami jedynie do Malezji. Teraz można je zamawiać w sklepie Quickmobile. Dlaczego wybór padł akurat na Rumunię? Trudno powiedzieć. Na większą ekspansję raczej się nie zanosi, bo Rumunia jest stosunkowo niewielkim rynkiem. 

Być może Huawei stara się wysondować zainteresowanie flagowcami bez usług Google i jeśli okaże się wysokie, wprowadzi Mate 30 na inne europejskie rynki.

Europejska cena Mate 30 i Mate 30 Pro

 • Za Huawei Mate 30 6/128 GB w Rumunii trzeba zapłacić 3599 lejów – co daje około 3280 zł
 • Mate 30 w pamięcią 8/128 GB jest w cenie 3799 lejów, około 3465 zł.
 • Model Mate 30 Pro 8/128 GB kosztuje 4999 lejów, czyli mniej więcej 4560 zł
 • Mate 30 Pro 8/256 GB został wyceniony na 5499 lejów (około 5015 zł). 

Cen nie należy rzecz jasna przekładać 1:1, bo na finalną kwotę składa się wiele czynników, w tym lokalne podatki. Jedno jest pewne – seria Mate 30 swoje kosztuje, tylko czy znajdą się chętni do płacenia za smartfon bez usług Google?

Na dostawę zamówionego modelu w rumuńskim sklepie czeka się 7 dni.

Ceny Huawei Mate 30 w Rumunii
Źródło: quickmobile.ro

Premiera, która ucieszyła nielicznych

W  moich oczach Huawei Mate 30 Pro uchodzi za ideał flagowego smartfona. Producent pokusił się o zmianę designu, rozwiewając nim wszelkie wątpliwości co do przeznaczenia sprzętu. Szczegółowo mówiłem o tym w Podcaście x-perci: Porównujemy nowe Huawei Mate z iPhonami.

Teraz nadmienię tylko, że wizualnie Mate 30 i Mate 30 Pro mają w założeniach przypominać klasyczny aparat fotograficzny. Nieprzypadkowo z resztą, bo fotografia w wydaniu serii Mate 30 reprezentuje najwyższy poziom, co jest efektem kilkuletniej już kooperacji z firmą Leica. Wysokiej klasy optykę Huawei uzupełnia swoimi algorytmami AI, dzięki czemu potrzeba znajomości profesjonalnych ustawień aparatu, schodzi na plan dalszy.

Wszystko sprowadza się do kilku czynności. Wyjęcia smartfona z kieszeni, aktywacji aparatu, skierowania obiektywu na interesujący obiekt, osobę albo krajobraz i wciśnięcia migawki. Intuicyjność obsługi – ten aspekt bezsprzecznie króluje w aplikacji aparatu. Reszta jest dla użytkownika nieważna, oferując parametry opisane przy okazji premiery serii Mate 30. Użytkownik (czyli ja i Wy) chce mieć świetne fotki teraz. Od ręki. Mate 30 Pro i Mate 30 zapewniają takie zdjęcia.

Aparat Mate 30 Pro

Aparat Mate 30 Pro

 • 40 Mpix (jasność f/1.6, sensor RYYB 1/1.7”) z systemem optycznej stabilizacji obrazu OIS;
 • 40 Mpix (jasność f/1.8, sensor RGGB 1/1.54″) będący obiektywem szerokokątnym;
 • 8 Mpix (jasność f/2.4) będący teleobiektywem;
 • sensor 3D Depth;

Aktywując tryb kamery, możecie filmować w jakości 4K z szybkością 60 klatek na sekundę. Nad ostrością czuwa hybrydowy system Huawei o nazwie AIS. Uruchamiając Ultra-slow-motion, zarejestrujecie wideo z szybkością 7680 klatek na sekundę. I jeszcze jedno – real-time cinematic bokeh, czyli filmowanie z efektem rozmytego tła uzyskane natychmiast, bez procesu postprodukcji.

Nie mniej efektywnie prezentuje się fotografia Super Macro. Zdjęcia zrobicie już z odległości 2,5 cm od obiektu.

Aparat Mate 30

 • 40 Mpix (jasność f/1.8, sensor RYYB 1/1.7″) z systemem optycznej stabilizacji obrazu OIS
 • 16 Mpix (jasność f/2.2) i jest to obiektyw szerokokątny
 • 8 Mpix (jasność f/2.4) i jest to teleobiektyw wzbogacony o optyczną stabilizację obrazu OIS, 3-ktorny zoom optycznym oraz 30-krotny zoom cyfrowy.

W obydwu smartfonach moc dostarcza 8-rdzeniowy procesor Kirin 990.

Źródło: gsmarena.com, quickmobile.ro