Ranking krzesełek do karmienia. Podpowiadamy, jak wybrać idealne dla Twojego dziecka

Rozszerzanie diety malucha to ważny czas. Dziecko może poznać smaki, a rodzice w końcu mogą zacząć przygotowywać „normalne” posiłki. Jak zorganizować miejsce, w którym dziecko może w spokoju poznawać nowe pyszności? Z pomocą przychodzi ranking TOP krzesełek do karmienia. Sprawdź, czym warto kierować się przy wyborze krzesełka do karmienia.

Ranking TOP krzesełek do karmienia – od kiedy dziecko może w nim siedzieć?

Zazwyczaj kiedy dziecko rozpocznie szósty miesiąc życia, zaczyna się poszerzać jego dietę. To właśnie wtedy może poznać nowe smaki, spróbować wielu produktów, a także powoli uczyć się je rozróżniać. W tym czasie możesz też zacząć eksperymentować ze strukturą jedzenia. Świetnie sprawdzą się zarówno płynne musy owocowe, jak i pokarmy stałe.

Najbezpieczniej będzie karmić dziecko w pozycji siedzącej. Masz wtedy pewność, że maluch nie zakrztusi się przełykanym kawałkiem jedzenia. Krzesełko do karmienia będzie więc przydatne, gdy dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć. Zazwyczaj potrafią to robić między szóstym a dziewiątym miesiącem życia.

Jeśli posadzisz w krzesełku dziecko, które nie umie siedzieć, możesz wywołać dysfunkcje, a w przyszłości również problemy z siedzeniem. Nie pomoże też wykładanie siedzenia poduszkami. Możesz tym doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawów malucha.

krzesełko do karmienia

Ranking TOP krzesełek do karmienia – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania krzesełka do karmienia. Jeżeli produkt ma być bezpieczny, musi być odpowiednio dopasowany do wzrostu dziecka. Sprawdź też, z jakiego materiału jest wykonane oparcie i stolik. Niektóre rodzaje powierzchni mogą się okazać niemożliwe do wyczyszczenia. Zobacz, co warto sprawdzić przed zakupem.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Bezpieczeństwo to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślisz o jakimkolwiek meblu dla dziecka. Nie decyduj się na zakup, jeśli dany produkt może narazić pociechę na nawet najmniejsze zagrożenie. Przed zakupem sprawdź stabilność nóżek, kółek (o ile krzesełko je ma), a także stolika. W ten sposób zabezpieczysz się przed upadkiem mebla.

Materiał wykonania i utrzymanie czystości

Krzesełko do karmienia powinno być wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Mimo że to maluch będzie spędzał w nim sporo czasu, to opiekunowie będą je czyścić i naprawiać ewentualne usterki. Wybierz więc takie, które jedynie Ci to ułatwi.

Powierzchnia krzesełka powinna być wykonana z tworzywa, na którym nie osadzają się plamy lub jest łatwe do wyczyszczenia. Niech nie zwiedzie Cię pomysł, że zawsze możesz zdjąć obicie krzesełka i je wyprać – taka czynność może być konieczna nawet kilka razy w tygodniu. Lepiej sobie to oszczędzić.

Jeżeli chcesz wybrać drewniany model krzesełka, upewnij się, że lakier lub farba, które są na wierzchu, nie sprzyjają wchłanianiu soczków, wody lub innych kolorowych płynów.

ranking krzesełek

Podparcie stóp

Zwróć uwagę również na to, aby krzesełko do karmienia miało podparcie stóp. Do czego się to przyda? Dzięki temu elementowi, nogi dziecka nie będą bezwiednie zwisać. Zdecydowanie przełoży się to na komfort podczas jedzenia. Możliwe, że wtedy dziecko wytrzyma w krzesełku cały posiłek.

Ważne jest również to, żeby takie podparcie dla stóp było regulowane. Maluchy bardzo szybko rosną, a dzięki temu możesz dopasować całą konstrukcję do szybko zmieniającego się wzrostu dziecka.

Siedzisko

Najważniejsze jest to, aby siedzenie było szerokie. Wtedy bez problemu poprawnie umieścisz na nim swoją pociechę. Nie musi być miękkie, ale powinno być wygodne, aby dziecko wytrzymało w nim cały posiłek. Zwróć też uwagę na to, aby miało regulowane oparcie. Taka funkcja da Ci możliwość dopasowania wysokości krzesełka do wzrostu dziecka.

Świetnie sprawdzą się zwłaszcza takie siedziska, które z łatwością wyczyścisz. Oparcie obite dodatkowym materiałem nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Kółka

Jeżeli wybierzesz krzesełko, które ma kółka, zyskasz mobilny mebel. Bez problemu możesz odsuwać lub przysuwać krzesełko do wspólnego stołu. Możesz też przesunąć je gdzieś dalej, gdy dziecko skończy jeść i krzesełko nie będzie już potrzebne.

Gdy zdecydujesz się na model z kółkami, koniecznie upewnij się, że ma możliwość zablokowania mobilności. W przeciwnym razie każdy gwałtowniejszy ruch siedzącego wewnątrz dziecka sprawi, że krzesełko zmieni swoje położenie. To bardzo niebezpieczne.

krzeselko do karmienia ranking

Ranking TOP krzesełek do karmienia – jakie dodatkowe funkcje są przydatne?

Krzesełko do karmienia nie jest zwykłym meblem. Umieszczasz w nim swoją pociechę, więc zadbaj o to, aby był to najlepszy produkt, jaki możesz mieć. Jakie dodatkowe funkcje pozwolą Ci to osiągnąć?

5-punktowe pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa to obowiązkowy element wyposażenia krzesełka do karmienia. Zapewniają stabilność i stanowią świetnie zabezpieczenie dla Twojej pociechy. Optymalne rozwiązanie to pasy 5-punktowe. Dlaczego? Kiedy dziecko wykona gwałtowny ruch, nie wypadnie z siedziska. Ciężar utrzymania malucha w odpowiedniej pozycji jest rozłożony na pięć punktów: dwa na ramiona, dwa na biodra i jeden na podbrzusze. Takie same rozwiązanie stosuje się w przypadku pasów w fotelikach dziecięcych.

Odpinana tacka

Jaki powinien być blat w krzesełku do karmienia? Przede wszystkim duży. Bez problemu powinien zmieścić się na nim talerz oraz kubek z napojem. Dobrze, aby miał też podwyższane brzegi. Dzięki temu nawet jeśli coś się wyleje lub wysypie, zostanie na krzesełku, a nie będzie dodatkowo zabrudzać podłogi czy dywanu.

Tacka powinna być też odpinana lub zdejmowana. Dzięki temu z łatwością ją wyczyścisz, na przykład w zlewie lub w zmywarce (w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana).

Dieta malucha

Regulacja oparcia

W krzesełkach do karmienia istotny jest każdy element. Wiesz już, że warto zadbać o odpowiednie siedzisko, stolik, a także podparcie dla nóg. Zwróć też uwagę na to, aby oparcie było regulowane. Jeśli wybierzesz odpowiednie krzesełko, plecy dziecka będą miały właściwe wsparcie na wysokości łopatek. W ten sposób dbasz o postawę dziecka już od jego najmłodszych lat.

Takie ułożenie pozwala też na swobodne ruchy górnej części ciała malucha. Dziecko będzie mogło dowolnie machać rękami, dzięki czemu wytrzyma zdecydowanie dłużej w samym siedzisku. To pozwoli mu zjeść cały posiłek w odpowiedniej pozycji.

Regulacja wysokości

Ważna jest również możliwość regulowania wysokości całego krzesełka. Dzięki temu bez problemu dopasujesz poziom, na którym siedzi dziecko do wysokości stołu, który masz w kuchni. Wspólne zjedzenie obiadu, nawet z najmłodszym maluchem, jest możliwe szybciej niż myślisz.

Możliwość składania

Składane krzesełko do karmienia nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Po skończonym śniadaniu, możesz je z łatwością schować w szafie. Uzyskaną przestrzeń przeznacz na zabawę. Gdy w trakcie układania wieży z klocków, maluch zgłodnieje, w zasadzie w kilka sekund możesz ponownie rozłożyć krzesełko. Brzmi zachęcająco?