Najlepsze powerbanki. Ranking przenośnych banków energii

Powerbank to urządzenie, które pozwoli Ci pożegnać się z trybem energooszczędnym w swoich ulubionych urządzeniach na dobre. Jeśli w swoim zasięgu masz przenośny bank energii, nie musisz martwić się o niski poziom energii w urządzeniach mobilnych. To właśnie dzięki niemu szybko naładujesz smartfon, tablet i każdy inny sprzęt – bez względu na to, gdzie się znajdujesz. Zobacz topowe modele i wybierz wariant najlepszy dla siebie.

Przenośny magazyn energii na każdą sytuację

Powerbank dostarcza energię zawsze wtedy, kiedy nie masz dostępu do prądu. Weź go zatem pod uwagę, szczególnie jeśli wybierasz się w miejsca, gdzie uzupełnienie energii w tradycyjny sposób będzie niemożliwe, np. w podróż, służbowy wyjazd, na piknik czy na wycieczkę do lasu. Tym bardziej że przenośny bank energii bez problemów wejdzie do aktówki, torebki czy plecaka. Niektóre modele są tak niewielkie, że zmieścisz je nawet w kieszeni.

Co w praktyce daje powerbank?

Mówiąc najprościej powerbank to nic innego jak zapasowy akumulator, który możesz wziąć ze sobą dosłownie wszędzie. Zanim jednak naładuje inne urządzenia,  najpierw musisz naładować jego baterię. Konkretne modele różnią się od siebie pojemnością akumulatora oraz jego rodzajem. Spotkasz się też z różnymi technologiami ładowania, odmienną budową poszczególnych modeli oraz rozmaitymi funkcjami dodatkowymi, które będą miały wpływ na użytkowanie tego elektronicznego gadżetu w praktyce.

Na co zwrócić uwagę kupując powerbank?

Pojemność

Możesz wybierać spośród powerbanków o mniejszej i większej pojemności – od 4000 do nawet ponad 20 000 mAh. Modele o największej pojemności, w zależności od urządzenia, pozwalają nawet na jego kilkukrotne zasilenie. Dla lepszego zobrazowania, aby naładować smartfon dwukrotnie do pełna, musisz mieć w swoim zasięgu powerbank o pojemności minimum około 6000 mAh.

Ładowanie urządzeń

Bank energii naładuje urządzenia tradycyjnie, za pomocą kabla, lub indukcyjnie. Modele premium pozwalają również na ładowanie nawet dwóch urządzeń jednocześnie, ale pamiętaj, że wydłuża to czas ładowania. W takim przypadku również energia, którą powerbank oferuje do wykorzystania, rozdzielana jest po połowie. 

Topowe modele ładujące indukcyjne zostały wyposażone również w funkcje szybkiego ładowania znane ze smartfonów, np. Fast Charge/Quick Charge. Warunkiem skorzystania z niej jest to, aby urządzenie, które chcemy naładować w ten sposón, również obsługiwało ten sposób ładowania. 

Natężenie prądu i wydajność

Wybierając powerbank dla siebie, zwróć uwagę, że natężenie prądu w zależności od modelu sięga od 1 do 3A. Najlepszym sposobem wyboru odpowiedniego powerbanku dla Twoich urządzeń będzie zweryfikowanie dopuszczalnego napięcia w sprzętach, które potencjalnie możesz nim wspierać. Pamiętaj również, że zgodnie z prawami fizyki i ubytkiem energetycznym, wydajność banku energii będzie zawsze około 10-20% niższa od podanych parametrów. 

Funkcje dodatkowe powerbanków

Innymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę, przed zakupem powerbanka dla siebie są m.in. rodzaje zastosowanych zabezpieczeń, np. antyprzepięciowe lub termiczne. Warto także zainteresować się, czy wybrany model posiada wskaźnik poziomu naładowania – zwykle jest to dioda LED/LCD umieszczona w obudowie sprzęt. Przydatny może okazać się również uniwersalny uchwyt, umożliwiający przypięcie powerbanka, np. do plecaka. Niektóre modele oferują również wbudowane dodatki, np. przewód do ładowania lub latarkę. 

Więcej na temat wyboru odpowiedniego powerbanka dla siebie, dowiesz się z naszego poradnika: Jaki powerbank wybrać do smartfona i tabletu?

Producenci powerbanków. Co oferują?

Kupując powerbank, należy wyzbyć się skrupułów cenowych. Owszem, dużo modeli krzyczy imponującymi pojemnościami przy niskiej cenie, ale nie zapominaj, że oprócz pojemności liczy się również wydajność urządzenia. A ta zapewniana jest przede wszystkim przez topowe marki.

Oznacza to, że czasem warto nieco więcej zainwestować na początku, by cieszyć się kupionym sprzętem jak najdłużej. Tym bardziej że renomowane marki, które uwzględnione są w poniższym zestawieniu, jak np. Xiaomi, ADATA, Samsung, Fresh N Rebel, Anker, TP-Link czy Sillicon, proponują urządzenia w przystępnych cenach i bardzo dobrych parametrach.

Polecane modele powerbanków