Ładowanie bezprzewodowe – to znaczy jakie? Czy jest potrzebne?

Powiedzmy sobie jasno – w dzisiejszych czasach bezprzewodowe uzupełnianie energii nie jest już czymś WOW, tylko pewnego rodzaju standardem. Na ładowanie indukcyjne stawia coraz większa ilość zarówno producentów, jak i konsumentów. Czym właściwie jest ładowanie bezprzewodowe? Czy warto postawić na urządzenia, które ładują się bez konieczności podpinania kabli?

Ładowanie bezprzewodowe, czyli indukcja

Ładowanie bezprzewodowe to uzupełnienie energii w urządzeniu bez konieczności podpinania do niego okablowania, działające przy tym na określoną odległość. Odbywa się w ramach procesu zwanego indukcją elektromagnetyczną. Dla tych, którzy z fizyki nie byli za dobrzy, śpieszę z odpowiednią dawką teorii.  

Kilka słów teorii

Najprościej ujmując, zarówno ładowarka, jak i sprzęt, który chcemy naładować, muszą posiadać tzw. cewkę indukcyjną. Na określonej odległości ich połączenie wytwarza pole elektromagnetyczne, poprzez które odbywa się transfer energii. Proces ten jest więc całkowicie bezprzewodowy.

Ale uwaga! Sprzęt, który wysyła energię, czyli w naszym wypadku ładowarka, musi być każdorazowo podpięty do źródła prądu. Innymi słowy, najpierw musi pobrać energię, aby później bezprzewodowo przekazać ją np. do smartfona.

Czym jest Qi?

Qi to główny i ujednolicony standard ładowania bezprzewodowego dostępny na rynku, opracowany przez Wireless Power Consortium. Spotkacie go u większości urządzeń producentów, którzy oferują tę opcję. Ma on za zadanie zapewnić kompatybilność na linii smartfon – ładowarka, nawet jeśli oba urządzenia są spod szyldu innych marek. W gwoli ścisłości należy jednak nadmienić, że na rynku istnieją również inne opcję, jak np. PMA. Miejcie jednak na uwadze, że są to mało rozpowszechnione rozwiązania i zostają daleko w tyle za wiodącym od początku prym standardem Qi.

Tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce?

ładowanie bezprzewodowe indukcyjne

Szybkość ładowania bezprzewodowego

Z reguły ładowanie indukcyjne jest wolniejsze od tradycyjnego. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysyłania energii poprzez wytworzone pole elektromagnetyczne, mogą nastąpić jej spadki.

Szybkość ładowania jest tutaj uzależniona m.in. od odległości i innych czynników zewnętrznych. Jeżeli dołożymy do tego fakt, że topowe modele smartfonów posiadają rozbudowane funkcje superszybkiego ładowania po kablu, odpowiedź w tym zakresie nasuwa się sama. Co prawda, producenci ładowarek indukcyjnych oferują coraz to nowe rozwiązania, zwiększając moc ładowania i gwarantując stabilne połączenia. Nadal jednak trzeba liczyć się z tym, że ładowanie w ten sposób może być nieco wolniejsze.

ładowanie bezprzewodowe indukcyjne

Ładowanie bezprzewodowe – lepsze czy jednak nie?

Popularność ładowania indukcyjnego stale rośnie. Głównie przez wzgląd na wygodę. Za każdym razem, gdy chcemy naładować nasz smartfon, nie musimy już podpinać do niego kabla – wystarczy, że położymy go na ładowarce, a energia zostanie uzupełniona bezprzewodowo. Takie rozwiązanie perfekcyjnie sprawdzi się w biurze, na nocnej półce, czy np. podczas jazdy samochodem, podnosząc jej bezpieczeństwo przez wzgląd na brak płatających się kabli.

I jeszcze jedna ważna rzecz – aby wszystko było jasne – ładowarką indukcyjną naładujecie każde urządzenie obsługujące ten standard ładowania. Oznacza to, że taka ładowarka przyda się zarówno do smartfona, jak i np. smartbanda posiadającego cewkę indukcyjną. 

Ładowanie bezprzewodowe ma oczywiście swoje plusy i minusy. Zebrałam je poniżej.

Minusy

  • ceny sprzętów obsługujących ładowanie indukcyjne są wyższe niż ma to miejsce w standardzie
  • ładowarka bezprzewodowa musi być stale podpięta do źródła prądu (nie jest powerbankiem)
  • położenie – pamiętajmy, że ładowarka indukcyjna naładuje sprzęt wyłącznie z określonej przez producenta odległości
  • ewentualne spadki energii podczas ładowania

Plusy

  • przede wszystkim wygoda – każdorazowo po odłożeniu telefonu w odpowiednie miejsce będzie się on ładował, bez konieczności nieustannego podpinania kabli i możliwości zepsucia lub uszkodzenia styku
  • ładowanie przebiega sprawnie – rozpoczyna się tuż po przyłożeniu urządzenia do ładowarki
  • bezpieczeństwo – sprawdzi się szczególnie, jeśli macie dzieci, które niespodziewanie wezmą telefon z miejsca ładowania – nie wyrwą kabla i nie uszkodzą styku, tylko sprzęt po prostu przestanie się ładować
  • pomysłowe wykonanie i przemyślana konstrukcja ładowarek pozwalają na korzystanie z telefonu pod kątem np. do oglądania filmu, bez przerywania ładowania
  • estetyka – o ile ładniej wygląda topowy smartfon bez kabla? Odpowiedzcie sobie sami
ładowanie bezprzewodowe indukcyjne

Czy warto wybrać ładowanie bezprzewodowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i stylu życia. Tradycyjną ładowarkę łatwo mieć zawsze pod ręką. Indukcyjna jest nieco większa i trudniejsza do przenoszenia, ale ładowanie poprzez nią jest z kolei o wiele wygodniejsze.  

Należy też pamiętać, że nie wszystkie urządzenia dostępne na rynku obsługują ładowanie indukcyjne, więc decydując się na ten model musicie mieć na uwadze fakt, że macie określone pole manewru do jego wykorzystania.

Z drugiej strony, czy nie powinniśmy robić wszystkiego, aby ułatwiać sobie życie i –  jeśli technologia daje taką możliwość – czy nie warto z niej skorzystać? Zostawiam Was z tą myślą.

Tutaj możecie porównać ładowarki dostępne w x-kom