Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, rozwijało się prawidłowo, ale także każdy czasem potrzebuje chwili spokoju np. podczas długiej jazdy samochodem. Często w takich chwilach sytuację ratuje tablet, ale wielu rodziców wzbrania się przed jego kupnem w obawie przed uzależnieniem dziecka od elektroniki. Jednak do tego sprzętów można podejść także jako do narzędzi wspierających rozwój intelektualny i motoryczny dzieci w różnych wieku. Sprawdź czym kierować się przy wyborze tabletu i poznaj ranking najlepszych modeli.
Tablet to urządzenie, które nadaje się nie tylko do zabawy, lecz także do nauki. Może być wsparciem podczas długiej podróży, pomocą w nauce liczenia czy języków obcych. Z drugiej strony jednak specjaliści przestrzegają przed nieodpowiedzialnym i zbyt wczesnym wprowadzaniem dzieci w świat nowoczesnych technologii. Jak w takim razie wybrać pierwszy tablet dla dziecka, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo, rozwój i świetną zabawę?
Wiele rodziców wzbrania się przed dawaniem tabletu swojemu dziecku. Jest to jednak sprawa, na którą należy spojrzeć z wielu stron i do której należy podejść racjonalnie, a nie bezrefleksyjnie. Kontakt z elektroniką jest nieunikniony, ważne jednak żeby potrafić dostosować prezentowane treści do wieku dziecka i limitować czas spędzony przed ekranem.
W codziennym życiu rodzice szukają rozwiązań, które będą wzmagały u dziecka ciekawość świata, rozwiną jego kreatywność i przede wszystkim będą bezpieczne. Tablet może okazać się tutaj pomocnym narzędziem.
W początkowych latach tablet dla dziecka służy zazwyczaj do wyświetlania bajek. I tutaj szczególną uwagę należy zwracać na treści dostosowane do wieku dziecka i czas, jaki może ono spędzać przed ekranem. Amerykańska Akademia Pediatryczna sugeruje, żeby nie puszczać dzieciom bajek przed 18 miesiącem życia. Potem do ukończenia przez dziecko 2 roku życia rodzic może powoli wprowadzać bajki. Jednak należy pamiętać, że muszą być to treści wyselekcjonowane, dopasowane do wieku dziecka, a rodzic powinien towarzyszyć podczas ich oglądania, by w razie czego móc zareagować i wytłumaczyć dziecku niezrozumiałe i nowe dla niego obrazy. W wieku 2-5 lat maksymalny czas oglądania bajek nie powinien przekraczać godziny dziennie.
Jeśli już jesteśmy świadomi tych ogólnych wytycznych i zdecydujemy się na zakup tabletu, który ma posłużyć najmłodszym, należy pamiętać, że jedną z najbardziej istotnych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest:
Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, gdyż w rękach małych dzieci tablet jest często narażony na wstrząsy, uderzenia i upadki. Aby zminimalizować to ryzyko, warto także wybrać sprzęt, który będzie lekki i poręczny, dzięki czemu nie będzie wymykał się z malutkich, dziecięcych rąk. Dlatego, jeśli chodzi o wyświetlacz, należy celować najlepiej w sprzęt posiadający 8-calowy ekran.
Patrząc na specyfikacje, jeśli myślimy o sprzęcie, który ma posłużyć głównie do oglądania bajek minimalne parametry, które wystarczą do niezakłóconego oglądania to 2 GB pamięci RAM i czterordzeniowy procesor. Jeśli jednak tablet ma posłużyć na dłużej i ma być używany także do gier, to takie parametry mogą okazać się niewystarczające.
W trosce o zdrowie maluszków warto również wybierać modele wyposażone w specjalne tryby ochrony oczu, które redukują szkodliwe niebieskie światło.
Z kolei z praktycznego punktu widzenia dobrym wyborem będą tablety z wbudowanym modemem 4G LTE lub 5G. To pozwoli na zdalny dostęp do filmów, nawet będąc gdzieś w trasie. Na ostatnim miejscu warto pomyśleć o wytrzymałej baterii, aby uniknąć przykrych niespodzianek i nagłego wyłączenia się bajki w najważniejszym jej momencie.
Jeśli myślimy o zakupie tabletu dla nieco starszego dziecko, trzeba wziąć pod uwagę, że wtedy nie będzie on służył tylko do odtwarzania bajek, ale również np. do gier, a także do nauki. Dlatego w tym wypadku wymagania sprzętowe są już dużo większe.
By sprzęt działał bez przeszkód podczas rozgrywki, zainwestuj w taki z większą ilością pamięci RAM – 4 GB to w tym wypadku absolutne minimum. Oprócz tego zwróć także uwagę na procesor i liczbę rdzeni, które posiada – sześciordzeniowy procesor sprawi, że unikniesz problemów z płynnością gier i aplikacji.
Kolejnym istotnym parametrem jest ilość pamięci wbudowanej. W przypadku starszych dzieci oprócz gier musi się znaleźć także miejsce na inne multimedia jak np. zdjęcia. 64 GB zapewni odpowiednią pojemność pamięci do instalacji wielu gier i innych treści.
Niektóre urządzenia posiadają również możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty micro SD. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli zależy Ci na sporej przestrzeni dyskowej np. jeśli chcesz pobierać filmy do oglądania podczas długich podróży. Jednak są też inne możliwości rozwiązania tego problemu, czyli możliwość przechowywania plików w tzw. chmurze, czyli poza urządzeniem, na serwerach usługodawcy.
Starsze dzieci mają już też większe wymagania, co do sprzętu, z którego korzystają. Ponieważ tablet zapewne będzie im służył do oglądania filmów i słuchania muzyki warto zadbać o dobre możliwości audio oraz wyświetlacz – ten o rozdzielczości minimum 1024 x 600 pikseli pozwoli komfortowo odtwarzać filmy, gry, a także e-booki. Jeśli mówimy o audio to cztery głośniki działające w standardzie Dolby Atmos będą dodatkowym atutem.
Dobrej jakości kamera również może okazać się niezwykle przydatna w codziennym użytkowaniu. Dziecko będzie mogło prowadzić wideo rozmowy podczas wyjazdów szkolnych lub w czasie wakacji. To też dobre rozwiązanie, gdy ktoś bliski mieszka daleko. Dlatego nie bez powodu warto zwrócić uwagę na tablety typu Apple iPad 10,9″. Nie tylko świetnie poradzą sobie podczas rozmów online, ale będą w stanie zrobić genialne zdjęcia podczas szkolnych przygód dziecka.
Nie ważne czy wybierasz tablet dla najmłodszego dziecka czy dla starszego – w każdym wieku należy przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo dzieci, które przecież nie są w pełni świadome zagrożeń płynących z internetu.
Chcąc zapobiec kontaktu dzieci z nieodpowiednimi dla nich treściami i zadbać o ich bezpieczeństwo warto korzystać z wbudowanych możliwości ochronnych, czyli tzw. Kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu można wybrać, których aplikacji będzie używać dziecko, ograniczyć czas spędzany przy ekranie, podejrzeć jego aktywność w social mediach i przeglądać wysłane wiadomości.
Rozwiązania dotyczące Ochrony rodzicielskiej różnią się między sobą w zależności od producenta sprzętu. Np. w przypadku tabletów Huawei MatePad SE istnieje także „Kącik dziecięcy”, czyli opcja kierowana do najmłodszych dzieci, gdzie znajdują się np. kolorowanki, łamigłówki, a nawet opcja nagrywania swojego głosu.
Wybierając tablet dla dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, w tym m.in.: wielkość i wagę tabletu, wytrzymałość, odporność na wstrząsy, ale także pamięć RAM – szczególnie jeśli sprzęt ma służyć starszym dzieciom.
Według zaleceń specjalistów dzieci nie powinny mieć kontaktu z elektronika co najmniej do 18 miesiąca życia. Potem można powoli wprowadzać oglądanie kilkunastominutowych bajek. Jednak, żeby dziecko już mogło bardziej świadomie korzystać z takich sprzętów jak tablet, najlepiej będzie poczekać do czasu aż skończy 2 latka.
Tablet może posłużyć dzieciom do rozrywki, ale i nauki. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo gier i aplikacji edukacyjnych dostosowanych do wieku dzieci. Oczywiście jest to także przydatny sprzęt służący do oglądania bajek, np. podczas długich podróży samochodem. Oprócz tego może być przydatny podczas nauki robienia zdjęć u najmłodszych, którym słabsza jakość aparatów w tabletach nie będzie przeszkadzała podczas stawiania pierwszych kroków w fotografii.