Jaki odkurzacz piorący wybrać? Ranking najlepszych modeli

Żeby zyskać tytuł „bohatera we własnym domu” nie trzeba mieć specjalnych mocy. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenia, które takie mają, a odkurzacze piorące z pewnością do nich należą. Ich specjalność to walka z alergenami, brudem i kurzem za pomocą piany. Sprawdź ranking i dowiedz się, jaki odkurzacz piorący wybrać.

Co to jest odkurzacz piorący?

Teoretycznie każdy wie, co to jest odkurzacz piorący i do czego służy. Jednak, żeby móc wybrać najlepszy model dla siebie, pewne kwestie muszą wybrzmieć. Po pierwsze, odkurzacz piorący to nie zawsze jest to samo co odkurzacz wodny. Odkurzacz piorący to urządzenie za pomocą którego nie tylko odkurzymy powierzchnie, ale także wypierzemy dywany, tapicerkę i inne materiałowe elementy wyposażenia domu. Odkurzacz wodny natomiast, mimo tego, że zamiast worka na nieczystości ma zbiornik do wypełnienia wodą, to nie zawsze posiada funkcję prania.

odkurzacz piorący

Można wyróżnić dwa rodzaje odkurzaczy piorących. Jedne to urządzenia do użytku profesjonalnego, a drugie przeznaczone są do korzystania w domowych czterech ścianach. Te dwa rodzaje będą oczywiście różnić się gabarytami, ceną i niektórymi funkcjami. W tym rankingu skupimy się na odkurzaczach piorących, które pomogą utrzymywać idealną czystość w domowych warunkach.

Jak działa odkurzacz piorący?

Odkurzacz z funkcją prania, dzięki dużej mocy ssącej, pomoże usunąć kurz i zanieczyszczenia z tapicerki i dywanów i przygotuje powierzchnie na dalsze zabiegi czyszczące. Następnie urządzenie przepompuje wodę z detergentem z jednego ze zbiorników do dyfuzora, który równomiernie rozprowadzi mieszankę na czyszczonej powierzchni za pomocą odpowiedniego ciśnienia. Dzięki dobrze dobranej mocy nie musimy martwić się o zbytnie przemoczenie tapicerki czy dywanu.

W ostatnim kroku odkurzacz zbierze wilgoć z czyszczonej powierzchni i umieści ją w pojemniku na brudną wodę, pozostawiając tapicerkę wolną od nieczystości i alergenów. Ważne jest, aby odkurzacz piorący, który wybieramy miał jak najwyższą moc oraz możliwość regulacji poziomu ssania. Odkurzacze piorące wyposażone są również w wydajne filtry powietrza, które zagwarantują, że wszystkie zanieczyszczenia pozostaną w środku urządzenia.

odkurzacz piorący

Z jakich części składa się odkurzacz piorący?

To zależy od tego, czy urządzenie, z którym mamy do czynienia jest przeznaczone tylko do prania dywanów i tapicerki, czy jest to urządzenie 2w1 – odkurzające, a po przełączeniu odpowiednich funkcji i dołączeniu lub przepięciu niektórych elementów – piorące. W tym pierwszym przypadku pojemniki na czystą i brudną wodę znajdują się w środku urządzenia.

W drugim przypadku może zdarzyć się, że pojemnik na wodę będzie umieszczony na przykład na zewnątrz odkurzacza. Ale producenci stosują różne rozwiązania, by uzyskiwać maksymalną ergonomię urządzeń i ograniczać ich gabaryty.

Przy wyborze odkurzacza z funkcją prania ważne jest, aby zwrócić uwagę na wielkość pojemnika/pojemników na wodę. Jeśli dywany i tapicerki stanowią znaczną część domowych przestrzeni i zamierzamy prać je często, to warto, aby zbiorniki na wodę były znacznej wielkości. Dzięki temu nie będzie trzeba przerywać pracy, by dolewać wodę do zbiornika.

Konieczne jest również dobranie do prania tapicerki i dywanów odpowiedniego detergentu. W niektórych modelach można dodawać go do zbiornika na wodę. Są jednak urządzenia, które nie są przystosowane do takich zabiegów. Wtedy trzeba rozprowadzić detergent bezpośrednio na czyszczonym miejscu.

Jaki odkurzacz piorący wybrać. Ranking

Podsumowując. Odkurzacz piorący jest przydatnym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym i sprawdzi się nie tylko w praniu dywanów i tapicerek. Dzięki dużej sile ssania dokładnie odkurzy wszystkie powierzchnie, ale także usunie większe mokre plamy i zabrudzenia. Dzięki niemu każdy zakamarek naszych czterech kątów będzie idealnie czysty. Sprawdź nasz ranking odkurzaczy piorących i wybierz idealny model dla siebie.

wciąganie odkurzacz piorący