Kindle MOBI czy EPUB – jaki format ebooka wybrać?

Mieć czy być? Być albo nie być? Wszystkie te pytania były zadawane na kartach książek. Ile wniosły do filozofii i współczesnej popkultury wie chyba każdy, więc ich waga jest naprawdę duża. Jednak to nie znaczy, że te słowa powinny zostać jedynie na kartach książek. Mogą też być przecież zapisane na e-papierze i to nie uczyni ich ani gram mniej wartościowych. Rodzi się jednak kolejne ważne pytanie: EPUB czy MOBI? Który format ebooka wybrać i czym się różnią?

Kindle MOBI czy EPUB? Podobieństwa i różnice formatów

Wybór między tymi dwoma wariantami tak naprawdę sprowadza się do kilku prostych zależności. Podkreślę jednak jeszcze raz, że zarówno EPUB jak i MOBI to formaty cyfrowych plików, które służą do wyświetlania elektronicznych wydań książek czy czasopism. Słowem, są to różne formaty ebooków. Żeby było ciekawiej, to oba pozwalają na praktycznie to samo z niewielkimi różnicami. 

EPUB i MOBI umożliwiają bowiem czytanie niestronicowane, czyli takie, w którym tekst dostosowuje się do wielkości ekranu. To z kolei oznacza, że w takich ebookach można dostosować rozmiar (a nawet rodzaj) fontu według własnych preferencji. Tę samą książkę można czytać z literkami drobnymi jak mak lub tak, że na jednej stronie znajdzie się zaledwie kilka słów. Oba formaty umożliwiają także robienie notatek czy zakładek. Docenią to osoby, które chcą robić odręczne notatki, ale później nie potrafią odczytać swojego pisma. Tak, znam to z autopsji.

A zatem skoro te formaty są do siebie tak podobne, to co je różni i czym się charakteryzują?

mężczyzna trzyma Kindle

EPUB – uniwersalny format dla każdego

Jest to uniwersalny i otwarty dla większości czytników format ebooków. Jednocześnie nie obsługuje go czytnik Amazon Kindle. Wspomniana uniwersalność i otwartość przejawia się dodatkowo w tym, że pliki EPUB można otworzyć nawet na komputerze z Windowsem, MacOS czy urządzeniach mobilnych z iOS lub Androidem.

Brak obsługi EPUB przez czytniki Kindle to największa i najbardziej powierzchowna różnica między omawianymi formatami. Da się ten problem jednak obejść. Istnieją bowiem programy do konwertowania plików na MOBI, ale nie zawsze są one do końca legalne i taka czynność jest obarczona ryzykiem wystąpienia błędów w odczycie książki na Kindle’u. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się używanie programu Amazona – Send To Kindle, który umożliwia wrzucanie ebooków na czytnik, a także konwertowanie ich na pożądany format.

Tylko dlaczego ktoś miałby chcieć tak bardzo konwertować EPUB na MOBI? Po pierwsze i najbardziej oczywiste dlatego, że po prostu ma ebooka w tym formacie i nie może otworzyć go na swoim Kindle’u. Po drugie EPUB może korzystać ze zdjęć i plików rastrowych, co przydaje się do prezentacji grafik, wykresów i tabel. Jeśli czytasz literaturę specjalistyczną z niestandardowo sformatowanym tekstem, to prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie właśnie format EPUB.

czytnik książek elektronicznych

MOBI – format (nie) tylko na Kindle

Format MOBI jest przeznaczony przede wszystkim dla czytników Kindle od Amazona. Nie oznacza to jednak, że nie można otworzyć go na innych urządzeniach. Otwieranie MOBI na Androidzie czy iOS umożliwia integracja czytnika z aplikacją Kindle dostępną do pobrania. Ponadto czytniki InkBook, Onyx czy Pocketbook mogą odczytywać pliki zarówno w formacie MOBI jak i EPUB.

I to właśnie takie czytniki wydają się najbardziej uniwersalne, ponieważ niezależnie od formatu ebooka możesz odtworzyć je na swoim czytniku. Dlaczego zatem ktoś miałby wybrać czytnik Amazona i zrezygnować, bądź komplikować sobie dostęp do plików EPUB? Czytniki Kindle mają dostęp do największej cyfrowej biblioteki książek na świecie, a do tego są porządnie wykonanymi i dobrze wycenionymi sprzętami.

Który format ebooków wybrać?

Jeśli przede wszystkim czytasz beletrystykę i nieskomplikowane w składzie książki to oba formaty będą dla Ciebie wystarczające. Oczywiście bardziej uniwersalny jest format EPUB, ponieważ bibliotekę zbudowaną z książek w tym formacie bez problemu przeniesiesz między urządzeniami.

Problem z MOBI może pojawić się w przypadku książek i artykułów naukowych, które zawierają dużą liczbę tabelek, wykresów i ilustracji. W takiej sytuacji to EPUB najprawdopodobniej poradzi sobie lepiej.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda z czasopismami, w których skład często jest elementem samego tekstu i jest jego integralną częścią. W takich przypadkach dylemat w postaci: EPUB czy MOBI tak naprawdę nie ma optymalnego rozwiązania. Powstaje zatem pytanie…

Co zamiast EPUB i MOBI?

Oczywistą alternatywą jest PDF. Jego największą zaletą (a jednocześnie wadą) jest czytanie stronicowane, czyli takie, w którym nie da się skalować fontu i dostosowywać jego wielkości do wielkości ekranu. 1 strona pliku PDF to 1 strona publikacji i nic tego nie zmieni. To jednak daje pewność, że czytane czasopismo czy książka jest w takiej formie, w jakiej edytor założył i nic nie będzie w stanie zepsuć tego efektu.

Na szczęście wiele księgarni oferuje dostęp do przynajmniej 3 formatów ebooków w postaci EPUB, MOBI oraz PDF. Kupując ebooka, nie musisz zatem decydować się na jeden konkretny format, lecz korzystać z nich wszystkich, jeśli masz taką potrzebę.

Zobacz czytniki ebook w x-komie