Który format ebooków wybrać?
Jeśli przede wszystkim czytasz beletrystykę i nieskomplikowane w składzie książki to oba formaty będą dla Ciebie wystarczające. Oczywiście bardziej uniwersalny jest format EPUB, ponieważ bibliotekę zbudowaną z książek w tym formacie bez problemu przeniesiesz między urządzeniami.
Problem z MOBI może pojawić się w przypadku książek i artykułów naukowych, które zawierają dużą liczbę tabelek, wykresów i ilustracji. W takiej sytuacji to EPUB najprawdopodobniej poradzi sobie lepiej.
Jeszcze inaczej sprawa wygląda z czasopismami, w których skład często jest elementem samego tekstu i jest jego integralną częścią. W takich przypadkach dylemat w postaci: EPUB czy MOBI tak naprawdę nie ma optymalnego rozwiązania. Powstaje zatem pytanie…
Co zamiast EPUB i MOBI?
Oczywistą alternatywą jest PDF. Jego największą zaletą (a jednocześnie wadą) jest czytanie stronicowane, czyli takie, w którym nie da się skalować fontu i dostosowywać jego wielkości do wielkości ekranu. 1 strona pliku PDF to 1 strona publikacji i nic tego nie zmieni. To jednak daje pewność, że czytane czasopismo czy książka jest w takiej formie, w jakiej edytor założył i nic nie będzie w stanie zepsuć tego efektu.
Na szczęście wiele księgarni oferuje dostęp do przynajmniej 3 formatów ebooków w postaci EPUB, MOBI oraz PDF. Kupując ebooka, nie musisz zatem decydować się na jeden konkretny format, lecz korzystać z nich wszystkich, jeśli masz taką potrzebę.
Zobacz czytniki ebook w x-komie
– internetowa aplikacja do pisania książek i generowanie ebooków.
AZW3