Kronika LEGO. Krótka historia klocków, które podbiły serca milionów

Skąd LEGO zaczerpnęło swoją nazwę? Jaka jest historia żółtych figurek, które skradły serca milionów? I w końcu – co słychać u najpopularniejszych ludzików z klocków, które znają niemal wszystkie żyjące pokolenia? Przekonajmy się.

Jakie były początki LEGO? Rok 1932

Historia marki LEGO to bezapelacyjnie materiał na dobrą książkę. Firma produkująca zabawki została założona 12 października 1932 roku w Danii, a swoje początki zawdzięcza małemu rodzinnemu zakładowi stolarskiemu, działającemu wówczas w Billund.

Jej pomysłodawcą był duński cieśla Ole Kirik Christiansen. Nie trudno się zatem domyślić, że swoją przygodę z zabawkami zaczynał od figurek z drewna. Czujecie powiązanie z Pinokiem Collodiego? Na tym jednak się ono kończy. Otóż Christansen postawił na zabawki, które co prawda nie mówią i nie rośnie im nos gdy kłamią, ale również tchnął w nie niesamowitego ducha, który mimo licznych metamorfoz żyje i ma się dobrze po dziś dzień.

Lego Geex

Drewniane zabawki Christiansena wyróżniały się niebywałą jakością i dokładnością wykonania, przez co w błyskawicznym tempie podbiły serca kupujących. Mały zakład stolarski stał się więc bazą do zbudowania prawdziwego imperium zabawkarskiego, które przez lata stało się firmą rodzinną, przechodzącą dosłownie z ojca na syna. I tak pozostało do dziś, bo aż 70 % udziałów w LEGO to nadal własność rodziny Christiansen.  

Skąd LEGO zaczerpnęło swoją nazwę? 1934 rok

Nazwa LEGO pojawiła się dopiero dwa lata po założeniu firmy i swoją genezę zawdzięcza duńskiemu wyrażeniu leg godt, czyli po prostu: baw się dobrze.

Co ciekawe, to właśnie pierwszy właściciel firmy Ole Kirk Christiansen, który ewidentnie posiadał marketingowego bakcyla, stwierdził, że pierwszym krokiem do lepszego rozwoju przedsiębiorstwa będzie jego odpowiednio dobrana nazwa. W związku z tym ogłosił konkurs, do którego mógł przystąpić każdy z jego ówczesnych pracowników, a w którym nagrodą była butelka domowego wina (na tamte czasy niezły rarytas). Tak oto została wyłoniona znana do dziś na całym świecie nazwa LEGO.

W tym samym czasie powstało pierwsze logo LEGO. Było ono jednak zupełnie inne od tego, którym firma posługuje się obecnie. Najbardziej podobna wersja logotypu do tej, którą przedsiębiorstwo posługuje się na chwilę obecną, pojawiła się jako znak firmowy dopiero w roku 1973.

Jaki był najbardziej przełomowy moment w historii LEGO?

Najważniejszy przełom w historii Lego nastąpił już w latach 40. Założyciel firmy stwierdził wówczas, że do produkcji zabawek warto wykorzystać nie tylko drewno, ale i tworzywo sztuczne. Zainwestował więc w pierwszą profesjonalną na tamte czasy maszynę i tak oto w 1949 roku powstały pierwsze kojarzone przez nas klocki LEGO.

Musicie jednak wiedzieć, że sposób łączenia klocków, który znany jest po dziś dzień został opatentowany nieco później, bo w 1958 roku. Początkowo klocki nosiły nazwę Automatic Binding Bricks. Później zmieniono ją na LEGO Mustren co oznacza nic innego jak Klocki Lego. Ukazały się one wówczas w pięciu podstawowych kolorach. W 1978 roku powstały natomiast pierwsze wersje żółtych ludzików czyli minifigurki LEGO, które znamy do dziś.

ciekawostki Lego Geex

Ile oficjalnych serii tematycznych wypuściło dotąd LEGO?

LEGO wypuściło około 53 oficjalnych serii tematycznych dostępnych na różnych rynkach, na które składają się zestawy klocków i minifigurek. Tematyka zabawek jest niezwykle szeroka i inspirowana zarówno filmami, np. Star Wars, postaciami fikcyjnymi, np. Spider-Manem, jak i codziennym życiem, np. LEGO City.

Co więcej, w ofercie LEGO znajdziecie wersję klocków nie tylko dla dzieci, ale i osób interesujących się technologią np. LEGO Technic  czy Creator. Pomyślano także oczywiście o najmłodszych milusińskich i ich bezpieczeństwie, oferując zestawy z większymi i bezpiecznymi elementami, które nazwano LEGO DUPLO. Innymi słowy, dla każdego coś dobrego.

Historia LEGO – kilka ciekawostek

  1. W 1964 roku pojawia się pierwsza instrukcja dotycząca zestawów LEGO.
  2. W 1968 roku powstał pierwszy park rozrywki LEGOLAND w Billund. Obecnie funkcjonuje ich aż osiem.
  3. Do serii LEGO Pirates wszystkie figurki LEGO były uśmiechnięte. Zmieniło się to dopiero z jej wprowadzeniem w 1989 roku.
  4. Figurki LEGO przedstawiają nie tylko ludzi, ale również np. roboty czy zwierzęta – związane bezpośrednio z daną serią.
  5. Do 2004 roku wszystkie figurki LEGO były żółte.
  6. W 2015 roku stworzono pierwsze kapcie chroniące przed nadepnięciem na klocek LEGO.
Kronika Lego Geex

Interesują Was klocki LEGO? A może jest ktoś, komu chcielibyście sprawić prezent w postaci nieśmiertelnych ludzików? 

Zajrzyjcie do szerokiej oferty LEGO w al.to i wybierzcie swój wymarzony zestaw.

Źródło: juniorowo.pl, gandalf.com.pl, wikipedia.pl, planetaklockow.pl