Ciekawostki o LEGO. Sprawdź, czy wiesz wszystko o najsłynniejszych klockach

Ile klocków przypada na jednego mieszkańca globu? Na ile sposobów można je ze sobą łączyć? Jak klocki LEGO ewoluowały przez lata, ile się ich sprzedaje i jaka faktycznie jest przyczyna ich fenomenu? Sprawdźcie, czy znacie najciekawsze smaczki na temat najsłynniejszych klocków świata.

LEGO – klocki jedyne w swoim rodzaju

Układanie klocków to jedna z najprostszych, ale jednocześnie najpopularniejszych form zabawy – zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Ta nieskomplikowana czynność daje mnóstwo radości i zabawy, a jednocześnie doskonale rozwija zdolności manualne, koordynację ruchową oraz szeroko pojętą kreatywność. Co więcej, stanowi wyzwanie i doskonale ćwiczy u najmłodszych jakże ważną cechę – cierpliwość.

Pewnie właśnie dlatego serca dzieci, jak i ich rodziców od dawna podążają za zestawami LEGO. Jaki jednak jest prawdziwy powód fenomenu klocków, które konsekwentnie zachwycają kolejne pokolenia? Czym właściwie różnią się od pozostałych zestawów dostępnych na rynku? Sprawdźmy to. 

TOP 10 ciekawostek o klockach LEGO

Poniżej znajdziecie zestawienie najciekawszych informacji na temat najsłynniejszych klocków świata. Ciekawostki te potwierdzają, jak niezwykłymi klockami są te spod szyldu LEGO. Warto poznać je wszystkie, bo bez względu na to, czy jesteście zapalonymi fanami tej marki i w domu posiadacie imponującą kolekcję zestawów, czy po prostu interesujecie się ich zakupem, dobrze wiedzieć gdzie tkwi ich siła i co sprawia, że zabawki od LEGO są po prostu…. wyjątkowe. 

LEGO prezent święta

Wszystkie klocki LEGO do siebie pasują

Czy wiecie, że wszystkie klocki wyprodukowane po 1958 roku do siebie pasują? Jest to zasługą specjalnie opatentowanej konstrukcji, która nie zmieniła się od ponad 60 lat. Ale to nie wszystko. Klocki z zestawów LEGO DUPLO, które są 8 razy większe (bo przeznaczone dla małych dzieci) również bezproblemowo połączycie z tymi standardowymi. Oznacza to, że ile zestawów LEGO nie będziecie mieli, będą one kompatybilne z pozostałymi, powiększając pole do zabawy.

Na ile sposobów można połączyć LEGO?

Dwa podstawowe klocki o wymiarach 2×4 można połączyć ze sobą na 24 różne sposoby. Przy trzech klockach jest to już 1060 kombinacji, a przy sześciu liczba wariantów wzrasta aż do 915103765. Mówi się też, że obliczenie kombinacji odnośnie 8 elementów jest niemożliwe – jest ich po prostu za dużo.

Ile jest klocków LEGO na świecie?

Chodzą pogłoski, że gdyby podzielić wszystkie wyprodukowane klocki LEGO między ludzi stąpających po Ziemi, to na każdego mieszkańca naszego globu przypadłoby ich około 62. Co więcej, do tej pory wyprodukowano ponad 5 miliardów figurek LEGO. Jeśli tak dalej pójdzie, to kto wie, być może populacja ludzików LEGO przewyższy ludzką?

Jak w praktyce wygląda sprzedaż LEGO?

Co sekundę sprzedawanych jest średnio 7 zestawów LEGO. W okresie świątecznym stawka ta sięga nawet 28 paczek z klockami. Imponujące, prawda? Oznacza to mniej więcej tyle, że klocki sprzedane w ciągu roku, byłyby w stanie okrążyć świat nawet 5 razy.

układanie klocków lego

W LEGO liczy się jakość

Musicie wiedzieć, że kontrola jakości w firmie LEGO jest niezwykle skrupulatna i godna podziwu. Badania wykazały, że tylko jeden na 18 milionów elementów nie spełnia założonych wymagań, a w 2011 roku LEGO było jedną z najbardziej cenionych marek na świecie, zaraz obok Disney’a, Google, BMW czy Apple.

Co opony mają wspólnego z LEGO?

Wbrew pozorom – sporo. Jak się okazuje to właśnie firma LEGO jest największym producentem opon na świecie. Rocznie produkuje ich około 36 milionów. Niepodważalnym dowodem na to jest fakt, że w 2012 roku uwzględniono ją w tej kategorii w Księdze Rekordów Guinessa. 

Chodzi oczywiście o opony, które pozwalają jeździć pojazdom zbudowanym z klocków.

LEGO stawia na ideę

Przez bardzo długi czas LEGO nie sprzedawało żadnych zabawek przypominających broń, a duńscy żołnierze na misje pokojowe zabierali klocki LEGO i rozdawali dzieciom, gdy te oddawały im plastikowe pistolety. Podejście godne pochwały, szczególnie w dzisiejszych czasach, prawda?

Konstrukcje z LEGO

Dom z klocków LEGO? Dlaczego nie. Taki budynek stanął po raz pierwszy w 2009 roku i składała się z… 3,3 milionów elementów. Ale to nie wszystko. W jego wnętrzu znalazło się miejsce na meble, toaletę oraz prysznic. Autorem domu z klocków LEGO jest James May pochodzący z Wielkiej Brytanii.

Największa budowla z klocków LEGO

Jest nią stadion piłkarski Allianz Arena, który znajduje się w niemieckim LEGOLANDZIE. Budowla wykonana jest w skali 1:50, waży 1500 kilogramów i zawiera w sobie ponad milion elementów. 

Z kolei w 2015 roku w Mediolanie zbudowano wolnostojącą wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra długości. Ona z kolei została okrzyknięta najwyższą budowlą stworzoną za pomocą cegiełek LEGO, jaka kiedykolwiek powstała.

Ile elementów liczy największy zestaw LEGO?

9090 – tyle klocków zawiera największy typowy zestaw LEGO. Przedstawia on słynnego wycieczkowca: Titanica. Więcej dowiecie się z artykułu:

Co prawda LEGO wypuściło też zestaw LEGO Art Mapa Świata liczący 11695 elementów, ale trzeba zaznaczyć, że są to bardzo specyficzne klocki, które bardziej niż tradycyjne LEGO przypominają małe „pchełki”. Uzupełnia się je kolejno na dedykowanej ku temu planszy. 
ciekawostki Lego Geex

Zainteresowały Was klocki LEGO? Macie ochotę sięgnąć po zestaw elementów i oddać się zabawie? 

Zajrzyjcie do bogatej oferty klocków LEGO w sklepie al.to.

Źródło: figurkoweramki.pl, dobrzesiesklada.pl, gandalf.com.pl.