Szwajcarscy studenci opracowali inteligentny biustonosz do wykrywania wczesnego stadium raka piersi

Studenci Politechniki Federalnej w Lozannie, łącząc siły ze startupem IcosaMed, opracowali SmartBra – inteligentny biustonosz, a jednocześnie pierwszy element inteligentnej odzieży, który może być wykorzystany do zapobiegania nowotworowi piersi. Na czym polega działanie tego wynalazku i kiedy może trafić do powszechnej sprzedaży?

Inteligentna odzież pomoże w wykrywaniu nowotworów?

„Nasza technologia inteligentnej odzieży ma na celu wykrywanie nowotworów na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Wykorzystujemy do tego całkowicie nieinwazyjną, bezbolesną metodę polegającą na częstym monitorowaniu ultrasonograficznym” – powiedział Hugo Vuillet, jeden ze studentów z zespołu odpowiedzialnego za projekt.

Przełomowa technologia

W przeciwieństwie do istniejącej już technologii wykrywania raka, która wykorzystuje promieniowanie, technologia IcosaMed emituje fale ultradźwiękowe – takie same jak te stosowane w ultradźwiękach skoncentrowanych o wysokiej intensywności (HIFU) oraz ultradźwiękach pulsacyjnych o niskiej intensywności (LIPU) – w celu uzyskania obrazów echograficznych, potrzebnych do wykrycia potencjalnie nowotworowych komórek.

Fale ultradźwiękowe są generowane za pomocą przetworników piezoelektrycznych (są to urządzenia wykorzystujące zjawisko piezoelektryczne do generowania napięcia elektrycznego). „Ta technologia pozwala nam zminiaturyzować system wykrywania komórek nowotworowych w SmartBra, aby całość nie odbywała się kosztem wygody noszenia samego biustonosza” – powiedział Vuillet.

Tak czy inaczej, jeśli system wykryje podejrzaną masę komórek, zaalarmuje użytkowniczkę, aby ta mogła umówić się na wizytę u specjalisty, a tym samym – zweryfikować otrzymany komunikat.

SmartBra inteligentny biustonosz wykrywający raka
Studenci EPFL ze swoim wynalazkiem | Źródło: https://actu.epfl.ch/news/a-smart-bra-for-detecting-early-stage-breast-cance/

Rewolucja w profilaktyce i leczeniu nowotworów?

Technologia odzieży inteligentnej pokroju SmartBra może zrewolucjonizować podejście do kwestii zapobiegania nowotworom. Według Maksa Boysetta, założyciela i dyrektora generalnego IcosaMed: „może to być również alternatywa dla konwencjonalnych metod leczenia, które są drogie mają poważne skutki uboczne, znacząco wpływające na jakość życia pacjentów. Nasz system może zrobić coś więcej niż wykrycie raka – mamy nadzieję, że pewnego dnia stanie się on również narzędziem zapobiegającym nowotworom poprzez emitowanie niemal ciągłych, niskich dawek ultradźwiękowych w kontrolowany sposób. Tak, aby stymulować apoptozę w obrębie mas komórek rakowych”.

Apoptoza, cytując Wikipedię, to naturalny proces zaprogramowanej i podlegającej kontroli śmierci komórki w organizmie wielokomórkowym. Dzięki temu mechanizmowi z organizmu usuwane są zużyte lub uszkodzone komórki.

Rak nowotwór gazeta

SmartBra ma pojawić się na rynku w 2021 roku

Początkowo SmartBra będzie sprzedawany kobietom, u których już zdiagnozowano nowotwór. Pomoże im to w codziennym monitorowaniu stanu swojego zdrowia. W dalszej kolejności wynalazek trafi do kobiet z genetycznymi predyspozycjami do rozwoju raka. Jednak ostateczny cel jest taki, by SmartBra był dostępny w sprzedaży dla wszystkich kobiet.

„Na ten moment jesteśmy na etapie zbierania funduszy. Potrzebujemy 4 milionów franków szwajcarskich, aby sfinalizować funkcjonalny prototyp, oraz 2,5 miliona na początkowe wprowadzenie produktu na rynek, planowane obecnie na 2021 rok”. – powiedział Boysset.

SmartBra punktem wyjścia do rozwoju innych elementów inteligentnej garderoby?

Niezależnie od dalszych losów projektu, wydaje się, że wynalazek szwajcarskich studentów może utorować drogę innym produktom spod znaku inteligentnej odzieży. Być może idąc tą ścieżką, uda się na przykład opracować inteligentną bieliznę do wykrywania raka macicy, jąder czy prostaty. Pozostaje więc trzymać kciuki za to, by SmartBra pojawił się na rynku zgodnie z założeniami twórców.


Źródło: actu.epfl.ch