Jak udostępnić Internet z telefonu?

Wydawałoby się, że to kwestia dość oczywista i klarowna, a problem może stanowić jedynie w przypadku seniorów i osób na bakier z technologią. Cóż, moje życiowe doświadczenie pokazało mi, że świadomość możliwości smartfona w wielu przypadkach kończy się na aparacie, Wi-Fi/LTE oraz aplikacjach zakupowych i social-mediowych. Gdy przyjdzie pracować na laptopie w miejscu, gdzie nie ma Wi-Fi/LAN… Houston, mamy problem.

Hotspot, czyli tethering

Potrzeba korzystania z Internetu udostępnionego ze smartfona pojawia się w życiu przeciętnego użytkownika stosunkowo rzadko. A jak coś jest niepotrzebne, to po co sobie tym zawracać głowę… Druga sprawa to nazewnictwo, które dla osób mniej zorientowanych w technologiach może być dezorientujące. Czy Hotspot to sposób uruchomienia kamery termowizyjnej? A może wyszukiwarka najgorętszych imprez w okolicy? Tethering? Brzmi jak niemiecka choroba. Jakby nie dało się podpisać tej funkcji po prostu „Udostępnij Internet”… Ale przecież Wi-Fi, 3G czy LTE to też nie jest najczytelniejsza nomenklatura, jednak powszechność występowania znacznie ułatwia osadzenie jej w konkretnym kontekście.

Przejdźmy zatem do konkretów: jak udostępnić Internet z telefonu? Niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy posiadane urządzenie posiada stosowną funkcję. Po prostu wpisz w Google nazwę modelu z dopiskiem hotspot lub tethering. Kolejny etap to wejście w ustawienia sieci w celu skonfigurowania funkcji. W zależności od wersji systemu, ścieżka dotarcia do stosownej opcji może być różna, dlatego w miarę możliwości skorzystaj z wyszukiwarki ustawień. Jeśli takowej nie posiadasz, spróbuj tak: Ustawienia -> Hotspot osobisty (iOS) lub Ustawienia -> Sieć i Internet -> Hotspot i tethering (Android).

wyszukiwarka ustawień android

Następnie ustaw hasło swojej prywatnej sieci. Możesz także mieć dodatkowe opcje, np. zmianę nazwy sieci czy automatyczne wyłączenie funkcji. Teraz pozostaje tylko aktywować Hotspot suwakiem. Na urządzeniu, które chcesz połączyć z siecią wejdź w ustawienia Wi-Fi, znajdź swoją sieć i połącz się z nią podając ustawione wcześniej na smartfonie hasło. I to tyle, masz Internet.

UWAGA! Działanie tego połączenia jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy smartfon ma dostęp do sieci LTE i aktywowany transfer danych przez sieć komórkową. Telefon w tym układzie zastępuje router z modemem GSM.

Ogniem i mie… Bluetoothem i kablem

Ale co w przypadku, jeśli korzystasz np. z komputera stacjonarnego, a Twój domowy dostawca ma awarię? Albo w laptopie padł moduł Wi-Fi? Bez obaw, są sposoby i na to. Będąc ubezWiFionym możesz skorzystać z tetheringu także z użyciem kabla lub łączności Bluetooth. W tym pierwszym przypadku należy najpierw podpiąć się kablem do komputera i aktywować opcję połączenia przez USB w ustawieniach. Ważne: komputery Mac nie mogą używać tetheringu z urządzeń z Androidem.

tethering na smartfonie z androidem lub ios

W przypadku „Blututa” postępujemy podobnie, jak w przypadku Wi-Fi, tylko dodatkowo uruchamiamy stosowną opcję na smartfonie. Rzecz jasna, urządzenie docelowe musi posiadać moduł Bluetooth, by doszło do połączenia. Uruchamiamy wyszukiwarkę urządzeń i parujemy smartfon z komputerem/tabletem/innym smartfonem.

Na co uważać podczas udostępniania Internetu?

Jak w przypadku każdej sieci, ktoś może nam się do niej włamać i przechwytywać nasze dane lub drenować transfer. Dlatego ważne jest, aby ustawić mocne hasło dostępu: nie krótsze niż 8 znaków, najlepiej z użyciem dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych (np. !, ?, |, & itp.). Wskazane jest też, aby nie używać istniejącego słowa zapisanego w całości. Dodatkowo, część urządzeń posiada funkcję podglądu listy połączonych odbiorców sieci. Jeśli zauważymy jakiegoś nieautoryzowanego użytkownika, możemy zepsuć mu zabawę.

oprogramowanie vpn na smartfonie

Inna metoda ochrony to oprogramowanie zewnętrzne, które zastąpi wbudowane opcje systemowe smartfona. Daje ono więcej opcji kontroli nad udostępnianą siecią, np. limit transfery czy lepszą kontrolę użytkowników. No i ostatni, będący pierwszym: dobry antywirus, najlepiej wyposażony w VPN lub inną metodę szyfrowania danych. Jako ofiara kradzieży danych — wiem, co mówię. Warto. To tyle w tym temacie. Miłego surfowania w sieci (mówi się tak jeszcze?).