Android 12 – data premiery, funkcje, nowości. Co wiemy o nowym systemie od Google?

Android z każdą kolejną wersją staje się coraz lepszy i oferuje większą ilość funkcjonalności. Nie inaczej będzie z nową odsłoną systemu Google, który przyniesie kilka ciekawych nowości. Niedawno twórcy udostępnili Developer Preview 3, a dzięki temu programiści już mogą testować swoje produkty. A kiedy Android 12 trafi na nasze urządzenia mobilne?

Android 12 – kiedy premiera?

Android 12 na pierwsze smartfony ma trafić we wrześniu 2021 roku. Oficjalna prezentacja nowego systemu od Google ma odbyć się nieco wcześniej – w czerwcu 2021 roku. W okresie wakacyjnym Android 12 będzie przechodził betatesty.

Google chce również wrócić do nazywania poszczególnych wersji Androida. Najnowsza odsłona systemu ma nosić nazwę kodową Snow Cone, która nawiązuje do popularnego w USA deseru lodowego.

Harmonogram rozwoju Androida 12

Poniżej znajdziecie harmonogram rozwoju Androida 12. Warto jednak traktować go z przymrużeniem oka, ponieważ w przypadku pojawienia się zbyt wielu problemów podczas testowania, premiera może się opóźnić.

  • Styczeń 2021 – Developer Preview 1. Wczesna wersja bazowa, która ma zebrać jak najwięcej opinii na temat nowych funkcjonalności od programistów.
  • Marzec 2021 – Developer Preview 2. Kolejna aktualizacja z dodatkowymi funkcjami, która dalej głównie ma się opierać na zbieraniu opinii.
  • Kwiecień 2021 – Developer Preview 3. Ostatnia przewidziana aktualizacja dla deweloperów, która ma już przygotować Androida 12 do betatestów.
  • Maj 2021 – Beta 1. Wczesne testowanie Androida 12, które głównie ma skupić się na ogólnej kompatybilności.
  • Czerwiec-Lipiec 2021 – Beta 2 i 3. Kontynuacja testów pod kątem kompatybilności.
  • Sierpień 2021 – Beta 4. Przygotowanie do wydania stabilnej wersji, zgłaszanie ostatnich błędów i problemów.
  • Wrzesień 2021 – Android 12. Stabilna wersja, która trafi na pierwsze smartfony.
android 12 i smartfon

Na jakie telefony trafi Android 12?

W pierwszej kolejności Android 12 trafi na smartfony Google Pixel, oznaczone literkami od 3 do 6. W tej chwili trudno przewidzieć harmonogram wprowadzania aktualizacji dla telefonów innych marek. Zależne jest to od producentów, którzy muszą dostosować swoje nakładki systemowe do nowego Androida. A telefonów bez takich nakładek jest bardzo mało. Z pewnością priorytetem będą flagowce, z naciskiem na te, które pojawią się na rynku w podobnym czasie, co premiera systemu.

Android 12 – nowości i funkcje

Najważniejsze nowości i funkcje, jakie mają pojawić się w Androidzie 12, znajdziecie poniżej. Listę będziemy regularnie aktualizować.

Udostępnianie hasła Wi-Fi w pobliżu

Począwszy od Androida Q, system umożliwia użytkownikom łączenie się z tą samą siecią Wi-Fi po zeskanowaniu kodu QR. W Androidzie 12 ma to być jeszcze łatwiejsze, dzięki funkcji Udostępnij w pobliżu. Ponadto Google planuje nieco przeorganizować ustawienia łączności, np. Wi-Fi ma nazywać się ogólnie Internetem. Jednak nie do końca znamy szczegóły tych zmian, z pewnością nie skończy się tylko na innej nazwie.

Automatyczna hibernacja aplikacji

Jedną z bardziej przydatnych funkcji ma być automatyczne hibernowanie aplikacji. Będzie to polegało na monitorowaniu aktywności użytkownika w danych aplikacjach, a jeśli będzie sporadyczna, system podejmie odpowiednie działania. Między innymi cofnięte zostaną uprawnienia takiej apki, zostanie ona przeniesiona do sekcji nieużywane, a także usunięte zostaną jej pliki, by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.

Dodanie przycisku odkładania powiadomień

W dostępnych dotychczas wersjach Androida możliwe jest odłożenie powiadomień na później. Można to zrobić, przesuwając wybraną notyfikację do połowy w prawą lub lewą stronę. Dopiero wtedy pojawia się przycisk, który umożliwia odłożenie powiadomienia na później. Gest przesunięcia bardzo ograniczył użycie tej funkcji, dlatego w Androidzie 12 przycisk drzemki ma się pojawiać od razu obok powiadomienia.

Zintegrowanie przedniego aparatu z systemem obracania ekranu

Google pracuje nad bardziej inteligentnym systemem autorotacji. Ma on wykorzystywać przedni aparat telefonu, żeby rozpoznać kiedy i pod jakim kątem patrzymy na ekran. Dzięki temu unikniemy obracania ekranu, kiedy nie jest nam to potrzebne.

Poprawiony tryb obsługi jedną ręką

Tryb obsługi jedną ręką, który obecnie dostępny jest w Androidzie można uznać za nieco przestarzały. W końcu projektowany był w czasach, kiedy smartfony były mniejsze. W nowej wersji systemu, interfejs ma być skupiony bliżej jednej z krawędzi, by ułatwić dotknięcie ikonek. Ponadto po wykonaniu odpowiedniego gestu, górna część ekranu ma się obniżyć, a dzięki temu łatwiej będzie dotknąć paska powiadomień. Rozwiązanie ma być zbliżone do tego, które dostępne jest w smartfonach Apple.

Gaming Mode w Android 12

Google pracuje nad trybem dla graczy. Oprócz tego, że ma zwiększać wydajność urządzenia i poprawić płynność rozrywki, umożliwi również wyciszenie powiadomień i połączeń przychodzących. Prawdopodobnie tryb będzie można dostosować według własnych potrzeb.

Poprawienie wsparcia dla kontrolerów gier

Android 12 ma oferować możliwość przekierowania danych dotykowych ze smartfona do gamepada. Umożliwi to dostosowanie siły wibracji i haptyki. Po części jest to pewnie próba promowania Google Stadia, usługi, z którą Android 12 ma być lepiej zintegrowany. Natomiast wsparcie ma obejmować również kontrolery innych firm.

Automatyczne tłumaczenie interfejsu użytkownika

Nowe narzędzie, które pojawi się wraz z Androidem 12, ma ułatwić korzystanie z urządzeń mobilnym osobom, których język nie jest dostępny do wyboru w systemie. Korzystając z Tłumacza Google, Android 12 automatycznie przetłumaczy zawartość ekranu na język wybrany przez użytkownika (jeśli jest dostępny w bazie Google).

Obsługa starszych smartfonów z Androidem 12

Oprócz premiery Androida 12 ma się zmienić także podejście do aktualizacji systemu. Obecnie urządzenia otrzymują zwykle tylko jeden update do nowszej, np. z Androida 10 na 11 i na tym koniec. Google planuje wraz z dwunastką wydłużyć czas wsparcia nawet do trzech lat.

Zmiany kosmetyczne

W planach jest są również drobne zmiany kosmetyczne. Interfejs ma przyjąć niebieskawy odcień zarówno w jasnych, jak i w ciemnych motywach. Informacje wyświetlane w panelu powiadomień mają też wyświetlać się w nieco większych odstępach. Zwiększyć ma się przełącznik u góry menu, który ma wyróżniać się bardziej od pozostałych.

Obsługa formatu AV1

Standardem Google ma stać się kodek AV1, który zastąpi używany obecnie HEVC. Dzięki niemu jakość obrazu nie zmieni się, ale metoda kompresji w AV1 pozwoli na zmniejszenie rozmiaru pliku o 30%. Nowy kodek ma zresztą wpływ nie tylko na filmy, ale także grafiki. Dostawcy treści, jak Netflix i YouTube, zadeklarowali, że wykorzystają AV1 na swoich platformach.

Dodanie kosza, jak w Windows

W nowym Androidzie ma się pojawić kosz, który będzie funkcjonować na tej samej zasadzie co w systemie Windows. Wszystkie usuwane elementy ze smartfona mają trafiać właśnie do kosza i w dowolnym momencie będziemy mogli je usunąć.

Specjalny tryb ciemny

Google chce wprowadzić specjalny tryb ciemny. Ekran będzie można przyciemnić jeszcze bardziej, jeśli oświetlenie nie pozwala, by komfortowo korzystać z urządzenia. Jasnością będzie można sterować z poziomu paska powiadomień. Extra Dim, bo tak nazywa się ta funkcja, szczególnie dobrze sprawdzi się w ekranach OLED. Ma to być rozszerzenie standardowego trybu ciemnego, który dostępny jest w Androidzie 11.