Wakacje samochodem. Co trzeba zabrać?

Już niebawem zawita do nas astronomiczne lato. A to zwiastuje, że upragniony od dawna urlop zbliża się wielkimi krokami. Pamiętaj jednak, że weźmiesz do ręki drinka z palemką i rozpoczniesz pełen relaks, musisz możliwie bezpiecznie i wygodnie dostać się w miejsce odpoczynku. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać podczas podróżowania samochodem (i nie tylko). Ruszamy?

Jakie zalety ma podróżowanie własnym autem?

Dzisiaj wszyscy żyjemy wygodnie. Większość z nas, mając do wyboru podróżowanie samochodem lub samolotem, bez wahania wybierze ten drugi typ transportu. Nic dziwnego – jest on wiele szybszy i wygodniejszy. Czy zatem podróżowanie samochodem z góry jest na straconej pozycji? Nie do końca.  

To, że zdecydujemy się na nasz czterokołowy pojazd, nie oznacza, że podróż będzie mniej udana. Może się okazać, że dzięki takiej kolei rzeczy, będziemy mieli w końcu chwilę na spędzenie faktycznego czasu z najbliższymi. Co więcej, podróżowanie własnym autem ma naprawdę szerokie spectrum zalet – możemy np. samodzielnie wyznaczać ramy czasowe czy kierunki zwiedzania. Ba! Możemy je nawet bez krępacji zmieniać, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. Zgodzimy się, chyba, że w samolocie byłoby to niemożliwe?

Co przyda się w samochodzie podczas podróży?

Jeśli z różnych względów, na środek transportu podczas tych wakacji wybierzesz właśnie samochód, to poniżej znajdziesz listę rzeczy, które są niezbędne podczas pokonywania kolejnych kilometrów w drodze do celu. Bez względu na to, jak daleko jedziesz, są rzeczy, których po prostu nie możesz zapomnieć, wybierając się na wymarzony urlop. Wierzymy, że dzięki nim dotrzesz na miejsce szybko, miło i przede wszystkim bezpiecznie.

Samochodowa nawigacja GPS

Postaw na sprzęt nawigujący z wyświetlaczem o wysokiej jasności, który pozostanie czytelny w każdych warunkach, również w upalny (jak to latem bywa) dzień. Ważna jest również przekątna ekranu. Wybierz zatem model z przekątną minimum 5 cali – taki ekran zapewni już swobodę oraz komfort obsługi.

Dobrze, aby sprzęt posiadał również funkcje dodatkowe, które przydadzą się na długich dystansach, np. asystenta zmiany pasa ruchu, który ułatwia poruszanie się po skomplikowanych i nieznanych węzłach drogowych oraz autostradach. W obcym mieście szczególnie przyda się z kolei widok skrzyżowań 3D, mówione nazwy ulic oraz asystent parkowania.

Większość nawigacji GPS do samochodu poinformuje także o korkach, fotoradarach i kontrolach drogowych. Pamiętaj, że oprócz nawigacji samochodowej, na rynku spotkasz sprzęt GPS dedykowany rowerommotocyklom, a nawet pieszym, czyli tzw. nawigacje turystyczne. Ten ostatni może doskonale sprawdzić się także podczas późniejszego zwiedzania miejsca, w którym będziesz odpoczywać.

O tym, co warto sprawdzić przed zakupem nawigacji samochodowej oraz jak ją wybierać, przeczytasz w tekstach:

Przykładowe modele nawigacji samochodowych

Wideorejstrator 

Na pytanie, czy warto zabrać wideorejestrator w wakacyjną podróż, odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak. Taki sprzęt nagra wszystko, co dzieje się przed samochodem na drodze (a w bardziej rozbudowanej wersji również to, co dzieje się wokół pojazdu). 

Nagranie z wideorejestratora daje pewność, że nerwowa sytuacja, jaką jest np. kolizja, nie zaburzy spokoju na urlopie. Posiadając kamerę samochodową, masz w zasięgu ręki zabezpieczenie i niepodważalny dowód dla policji w razie nieprzewidzianej sytuacji – temat dość przykry, ale przyznajmy – niezwykle istotny. 

Opcją, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, wybierając sprzęt na wakacyjną podróż, jest nagrywanie na parkingu. Dlaczego? Otóż czuwa ono nad pojazdem, gdy z niego wysiądziesz i w danej chwili nie masz go na oku. 

Na rynku są również dostępne modele z modułem GPS, stanowiące pakiet 2 w1 . Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz kupować dwóch oddzielnych sprzętów, co z kolei pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce na przedniej szybie samochodu.

Przykładowe wideorejestratory

Zobacz również:

Sięgnij również po pełną ofertę wideorejestratorów w x-kom 

Zestaw słuchawkowy lub zestaw głośnomówiący

Jazda samochodem i jednoczesne odbieranie połączeń jest nie tylko niewygodne i uciążliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne. W związku z tym zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich i postaw na zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.

Czym się różnią? Zestaw słuchawkowy to po prostu, jak sama nazwa wskazuje, słuchawka. Jej główną zaletą jest więc to, że swojego rozmówcę usłyszysz tylko Ty.  Inaczej sytuacja wygląda przy zestawie głośnomówiącym. W tym przypadku wszyscy pasażerowie obecni w samochodzie będą słyszeć rozmowę.

Poza powyższym oba rozwiązania są do siebie zbliżone pod kątem funkcjonalności – zazwyczaj łączą się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth, a aby odebrać połączenie, wystarczy jedynie wcisnąć odpowiedni przycisk. I gotowe!

Proponowane zestawy słuchawkowe/głośnomówiące

Sprawdź:

Zobacz również wszystkie dostępne w x-kom:

Ładowarka samochodowa 

Nie oszukujmy się, ale ładowarkę na długich dystansach mieć musisz. Na szczęście wybór w  zakresie tych dedykowanych do samochodów jest szeroki. Co więcej, zwykle masz możliwość podłączenia do nich nawet do dwóch urządzeń i ładowania ich jednocześnie. Modele klasy premium oferują także niezwykle docenioną przez użytkowników funkcję szybkiego ładowania. 

Możesz też wybrać ładowarkę ze wbudowanym transmiterem. Zwykle jest to po prostu urządzenie 2 w 1, które oprócz ładowania, daje możliwość podłączenia smartfona pod radio samochodowe – w przypadku, jeśli nie posiada ono modułu Bluetooth i połączenie nie może nastąpić bezprzewodowo. Innymi słowy, w tym przypadku ładowarka będzie stanowić również tzw. przejściówkę dla połączenia telefonu z radiem samochodowym, np. w celu puszczenia z niego własnej playlisty. 

Proponowane modele ładowarek samochodowych


Zobacz wszystkie ładowarki samochodowe w sklepie x-kom 

Sięgnij po więcej wakacyjnych inspiracji

Mobilizacja do planowania wakacji wzrasta z każdym ciepłym dniem, prawda? Jeśli szukasz dodatkowych pomysłów odnośnie tego, jak zaplanować nadchodzący urlop, koniecznie zajrzyj do tekstów: