Ranking nawigacji samochodowych. Poznaj polecane modele GPS do samochodu na rok 2020

W dzisiejszych czasach wielu kierowców rezygnuje z tradycyjnych nawigacji GPS na rzecz map dostępnych powszechnie w smartfonach. Jeśli jednak Twoje podróżowanie jest częste, a od nawigacji oczekujesz czegoś więcej niż wyznaczenia ogólnej trasy z punktu A do punktu B, to postaw na profesjonalny sprzęt GPS do samochodu. Oto ranking polecanych nawigacji samochodowych.

Nawigacja samochodowa – czy warto?

Profesjonalna nawigacja GPS do samochodu jest nie tylko stabilniejszym, ale również o wiele bardziej rozbudowanym sprzętem, niż mapy dostępne powszechnie w smartfonach. Charakteryzuje ją szereg funkcji, które doceni zarówno zawodowy, jak i niedzielny kierowca.

Najważniejszą  zaletą nawigacji GPS do samochodu jest to, że korzystając z niej, znacznie ograniczasz ryzyko utraty sygnału satelitarnego, co niestety zdarza się w wyposażonych w nieco mniej precyzyjne czujniki telefonach. Zabezpieczenie w postaci tradycyjnej nawigacji samochodowej stanowi więc pewnik, że dojedziesz z miejsca na miejsce szybko i bez niechcianych utrudnień.

Nawigacja do samochodu i nie tylko

Nawigacje GPS to bardzo rozbudowany temat. Chociażby ze względu na ich rodzaje. W tej kategorii produktów znajdziesz nawigacje do samochodu, ale również między innymi np. motocyklowe, rowerowe, turystyczne czy specjalistyczne.

Nawiązując jednak wyłącznie do urządzeń GPS dedykowanych samochodom, możesz wybierać spośród modeli dla samochodów osobowych, ale również np. do samochodów ciężarowych. W tym przypadku, główną różnicą między nimi będzie rodzaj map i dostępnych dróg, które w drugim przypadku dostosowane są do większych gabarytów pojazdu.

Najważniejsze cechy i funkcje GPS do samochodu

Przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu nawigacji GPS warto poznać wszystkie możliwości sprzętów funkcjonujących na rynku. Poniżej znajdziesz cechy i funkcje, które mają decydujący wpływ na późniejsze korzystanie ze sprzętu.

Wyświetlacz nawigacji samochodowej

Ekrany w GPS do samochodu dzielimy na oporowe lub pojemnościowe. Matryca pojemnościowa, niczym nie różni się od wyświetlacza w smartfonie – obsłużysz ją dotykowo – palcami. Z kolei wyświetlacz oporowy zareaguje na wszystko, czym go dotkniesz, również jeśli na dłoni masz wówczas np. rękawiczkę.

Wyświetlacze w nawigacjach różnią się od siebie także przekątną, a wiadomo – im większa przekątna ekranu, tym lepiej z niego czytać, ale należy pamiętać, że w takim przypadku również sam sprzęt jest większy. Trzeba tutaj zatem znaleźć pewien balans adekwatny do sprzętu i osobistych potrzeb.

Ważna jest również rozdzielczość oferowanego przez nawigację obrazu. Sugeruje się, że w przypadku GPS do samochodu jej minimalna wartość powinna wynosić mniej więcej 480 x 272 px. Pamiętaj także, że im wyższa jasność matrycy, tym lepiej odczytasz z niej informacje, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kluczowe funkcje nawigacji GPS do samochodu

Jedną z najważniejszych funkcji jest planowanie trasy. Co ciekawe, w przypadku nawigacji do samochodu nie ogranicza się ono do planowania przejazdu z punktu A do punktu B. W tym przypadku masz możliwość zaznaczenia miejsc, które Cię interesują, wybrania alternatyw oraz kierowania się atrakcyjnością mijanych po drodze miejsc. 

Możesz również zaznaczyć punkty pośrednie, przy których chcesz się zatrzymać, a nawigacja w inteligentny sposób dobierze najlepszą opcję, według otrzymanych wskazówek.

Powyższa funkcja jest nieodłącznie związana z tzw. bazą dostępu do miejsc POI. Są to punkty użyteczności publicznej, jak atrakcje turystyczne, bankomaty, restauracje, a nawet warsztaty samochodowe.

Innymi ciekawymi funkcjami w nawigacjach samochodowych jest np. ostrzeganie o przekroczeniu prędkości czy informacja o zmianie pasa ruchu. Poszczególne modele urządzeń do samochodu posiadają również asystenta parkowania, a modele premium mogą pochwalić się nawet wbudowanym wideorejstratorem. 

Większość modeli poinformuje również o korkach, zmianach w ruchu czy potencjalnych fotoradarach. Topowe nawigacje GPS zapewnią z kolei widok skrzyżowań i terenu w 3D lub obsługę głosową, poprzez mówione nazwy ulic.

Więcej informacji ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Doradzamy, którą nawigację GPS wybrać?

Nawigacja samochodowa i rodzaje map

Kupując konkretną nawigację, zorientuj się również, jakie rodzaje map oferuje. Możesz wybierać spośród map Polski, Europy oraz konkretnego regionu, np. Europy Wschodniej. Weź tutaj pod uwagę wskaźnik pokrycia wskazywanych punktów i adresów ze stanem rzeczywistym. Wiadomo – im jest większy, tym lepiej. 

Najważniejszą kwestią w przypadku korzystania z map są ich aktualizacje. Producenci nawigacji oferują zazwyczaj bezpłatne, a do tego bezterminowe aktualizacje cyfrowych map. To bardzo ważne. Jeśli chcesz korzystać z aktualnych danych, a zapomnisz o aktualizacjach, w drodze do celu nie pomoże nawet najlepszy sprzęt. 

Polecane modele nawigacji samochodowych 2020

Nasz ranking: