Ranking nawigacji samochodowych. Poznaj polecane modele GPS do samochodu na rok 2023

W dzisiejszych czasach wielu kierowców rezygnuje z tradycyjnych nawigacji GPS na rzecz map dostępnych powszechnie w smartfonach. Jeśli jednak Twoje podróżowanie jest częste, a od nawigacji oczekujesz czegoś więcej niż wyznaczenia ogólnej trasy z punktu A do punktu B, to postaw na profesjonalny sprzęt GPS do samochodu. Oto ranking polecanych nawigacji samochodowych.

Nawigacja samochodowa – czy warto?

Profesjonalna nawigacja GPS do samochodu jest nie tylko stabilniejszym, ale również o wiele bardziej rozbudowanym sprzętem, oferującym lepsze możliwości niż dostępne powszechnie w smartfonach aplikacje. Charakteryzuje ją szereg funkcji, które doceni zarówno zawodowy, jak i niedzielny kierowca.

Najważniejszą zaletą nawigacji GPS do samochodu jest to, że korzystając z niej, znacznie ograniczasz ryzyko utraty sygnału satelitarnego, co niestety zdarza się w telefonach wyposażonych w nieco mniej precyzyjne czujniki. Zabezpieczenie w postaci tradycyjnej nawigacji samochodowej daje więc pewność, że odnajdziesz najlepszą trasę i dojedziesz z miejsca na miejsce bez niechcianych utrudnień.

Nawigacja do samochodu i nie tylko

Nawigacje GPS to bardzo rozbudowany temat. Chociażby ze względu na ich rodzaje. W tej kategorii produktów znajdziesz nawigacje do samochodu, ale również między innymi motocyklowe, rowerowe, turystyczne czy specjalistyczne.

Nawiązując jednak wyłącznie do urządzeń GPS dedykowanych samochodom, możesz wybierać spośród modeli dla samochodów osobowych, ale także np. samochodów ciężarowych. W tym przypadku główną różnicą między nimi będzie rodzaj map i dostępnych dróg, które w drugim przypadku dostosowane są do większych gabarytów pojazdu.

Najważniejsze cechy i funkcje GPS do samochodu

Przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu nawigacji GPS warto poznać wszystkie możliwości sprzętów dostępnych na rynku. Poniżej znajdziesz cechy i funkcje, które mają decydujący wpływ na późniejsze korzystanie z urządzeń GPS.

Wyświetlacz nawigacji samochodowej

Ekrany w GPS do samochodu dzielimy na oporowe lub pojemnościowe. Matryca pojemnościowa, niczym nie różni się od wyświetlacza w smartfonie – obsłużysz ją dotykowo – palcami. Z kolei wyświetlacz oporowy zareaguje na wszystko, czym go dotkniesz, również jeśli na dłoni masz wówczas np. rękawiczkę.

Wyświetlacze w nawigacjach różnią się od siebie także przekątną, a wiadomo – większy ekran jest bardziej czytelny i wygodniejszy w obsłudze. Jednak należy pamiętać, że w takim przypadku również sam sprzęt jest większy. Trzeba tutaj zatem znaleźć pewien balans adekwatny do sprzętu i osobistych potrzeb.

Ważna jest również rozdzielczość oferowanego przez nawigację obrazu. Sugeruje się, że w przypadku GPS do samochodu jej minimalna wartość powinna wynosić mniej więcej 480 x 272 px. Pamiętaj także, że im wyższa jasność matrycy, tym łatwiej będzie odczytać prezentowane na ekranie informacje, nawet w słoneczne dni. A jeśli często podróżujesz po zmroku, przyda się także tryb nocny, który automatycznie zmniejszy jasność ekranu do odpowiedniego poziomu – czytelnego, ale nie utrudniającego prowadzenia.

Kluczowe funkcje nawigacji GPS do samochodu

Jedną z najważniejszych funkcji jest planowanie trasy. Co ciekawe, w przypadku nawigacji do samochodu nie ogranicza się ono do wyznaczenia drogi z punktu A do punktu B. W tym przypadku masz możliwość zaznaczenia lokalizacji, które Cię interesują, wybrania alternatyw oraz kierowania się atrakcyjnością mijanych po drodze miejsc. 

Możesz również zaznaczyć punkty pośrednie, przy których chcesz się zatrzymać, a nawigacja w inteligentny sposób dobierze najlepszą opcję, według otrzymanych wskazówek.

Powyższa funkcja jest nieodłącznie związana z tzw. bazą dostępu do miejsc POI. Są to punkty użyteczności publicznej, takie jak atrakcje turystyczne, bankomaty, restauracje, a nawet warsztaty samochodowe.

Innymi ciekawymi funkcjami w nawigacjach samochodowych jest np. ostrzeganie o przekroczeniu prędkości czy informacja o zmianie pasa ruchu. Poszczególne modele urządzeń do samochodu posiadają również asystenta parkowania, a modele premium mogą pochwalić się nawet wbudowanym wideorejestratorem. 

Większość modeli poinformuje również o korkach, zmianach w ruchu czy potencjalnych fotoradarach. Topowe nawigacje GPS oferują z kolei widok skrzyżowań i terenu w 3D, komunikaty głosowe informujące o nazwach ulic, a nawet możliwość sterowania głosem.

Więcej informacji ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Doradzamy, którą nawigację GPS wybrać?

Nawigacja samochodowa i rodzaje map

Kupując konkretną nawigację, zorientuj się również, jakie rodzaje map oferuje. Możesz wybierać spośród map Polski, Europy oraz konkretnego regionu, np. Europy Wschodniej. Weź tutaj pod uwagę wskaźnik pokrycia wskazywanych punktów i adresów ze stanem rzeczywistym. Im jest większy, tym lepiej. 

Najważniejszą kwestią w przypadku korzystania z map są ich aktualizacje. Producenci nawigacji oferują zazwyczaj bezpłatne, a do tego bezterminowe aktualizacje cyfrowych map. To bardzo ważne. Aby dotrzeć z punktu A do punktu B sprawnie i bez nieprzewidzianych problemów niezbędne są aktualne dane. Jeśli zapomnisz o aktualizacjach, w drodze do celu nie pomoże nawet najlepszy sprzęt.

Nawigacje samochodowe – najczęściej zadawane pytania

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakim pojazdem jeździsz i dokąd. Niektóre nawigacje są specjalnie przystosowane dla samochodów ciężarowych, inne zaś dla motocykli, samochodów, a nawet rowerów. Dostępność tras także jest zróżnicowana, niektóre urządzenia posiadają jedynie Europę, a inne modele dodają do tego Amerykę Północną czy Afrykę. Dodatkowo możesz wybrać urządzenie z asystentem drogowym, który np. wyznaczy Ci alternatywną, szybszą trasę jeśli uzna, że na aktualnej jest zbyt duży ruch.

Najnowsza mapa w nawigacji to „must have” przed każdą podróżą. Chyba nikt by nie chciał podróżować trasą, która nagle się kończy, bo w ostatnim czasie powstała obwodnica. Aktualizacja nawigacji jest najczęściej bezpłatna, o ile wcześniej wykupimy abonament u producenta. Jest jednak sporo dystrybutorów, którzy umieszczają aktualizację na swojej stronie internetowej za darmo. Jeśli jednak nie chcesz bawić się w aktualizacje i wgrywanie nowych plików, to warto wybrać nawigację, która gwarantuje dożywotnie, automatyczne uaktualnienia.

Nawigacja potocznie zwana jest GPS (Global Positioning System) została pierwotnie opracowana na potrzeby amerykańskiej armii. W dzisiejszych czasach jest ona powszechnie dostępna, co znacznie ułatwia podróżowanie. Po wyznaczeniu celu podróży, urządzenie znajdujące się w naszym pojeździe wysyła sygnał do satelity (właściwie to co najmniej 4) znajdującej się na orbicie. Ta natomiast przesyła dane obliczeniowe do urządzenia, które musi rozwiązać matematyczne równanie. Składa się na nie długość i szerokość geograficzna, a także wysokość metrów n.p.m.

Polecane modele nawigacji samochodowych 2023