Dron dla podróżników. Jaki model zabrać na wakacje?

Małe, poręczne, ale przy tym z wielkim potencjałem. Tak właśnie w skrócie opisać można drony, umożliwiające nagrywanie filmów i robienie zdjęć z perspektywy lotu ptaka. I mimo że ich staż na rynku nie jest imponująco długi, to szybkość z jaką podbiły serca fanów technologicznych nowinek może zawstydzać inne smart gadżety. Czym właściwie są drony? Czy warto zabrać je w podróż, np. na wakacje? Gdzie i kiedy można z nich korzystać? Spróbujmy poznać je bliżej.

Czym jest dron?

Dron to nic innego jak mały statek powietrzny, który można sterować z poziomu dedykowanego pilota lub sparowanego z nim urządzenia mobilnego, np. smartfona czy tabletu. Trzeba jednak przyznać, że wyjątkowość tego latającego sprzętu tkwi w tym, że posiada on kamerę, pozwalającą na filmowanie i robienie unikatowych zdjęć. Unikatowych, bo z perspektywy nieba.

Potencjał dronów został bardzo szybko zauważony. Właśnie przez to, są one wykorzystywane w wielu sektorach, gdzie z genialnym efektem spełniają swoją rolę. Elektroniczne statki powietrzne świetnie sprawdzają się w celach wojskowych, naukowych, jak i komercyjnych – np. przy kręceniu reklam, koncertów, czy plenerów weselnych. Oprócz tego, genialnie edukują, a gdy przychodzi czas na relaks zapewniają znakomitą rozrywkę.

Szczegółowe informacje na temat funkcji i przeznaczenia dronów i kamerach sportowych przeczytasz w poradniku: Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

dron na tle nieba

Dlaczego warto zabrać dron w podróż i na wakacje?

Dron świetnie sprawdzi się również na wakacjach. Szczególnie, jeśli kochamy podróżować i zwiedzać nieodkryte dotąd miejsca. Dlaczego? Otóż większość modeli pozwala na sprytne złożenie swojej konstrukcji, dzięki czemu schowamy je w niemal każdy podróżny bagaż, zapewniając sobie w ten sposób sprzęt foto z najwyższej półki.

Rzecz kolejna to szeroki zakres możliwości, pozwalający na fotografowanie i nagrywanie wybranych miejsc, a później swobodna możliwość obróbki zebranych materiałów. 

No i przede wszystkim, im ciekawsze otoczenie, tym większa frajda z rejestrowania i oglądania efektów zarejestrowanych z poziomu nieba. Tym bardziej, jeśli dzięki temu później w dowolnym momencie będzie można wrócić do obrazu pięknej plaży, miejsc i zabytków albo np. poczuć klimat niezapomnianego koncertu.

Jaki dron kupić na wakacje?

Taki dron powinien posiadać kilka podstawowych cech, które sprawią, że podróżowanie i korzystanie z niego na wakacjach będzie czystą przyjemnością. Znajdziesz je poniżej.

Składana i lekka konstrukcja

Dzisiejsze drony to małe inżynieryjne arcydzieła, które oprócz tego, że wiele potrafią, to jeszcze są w 100% mobilne. Wybierając dron, który zabierzesz w podróż upewnij się, że ma składaną konstrukcję i jest możliwie lekki. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce w bagażu i jednocześnie zaopatrzysz się w sprzęt gwarantujący spektakularne ujęcia wakacyjnych miejsc i widoków. W kwestii spakowania urządzenia można też postawić na dedykowane etui lub plecak dla drona.

Pojemna bateria

Dobry akumulator w dronie to gwarancja jego niezawodnej pracy, bez konieczności doładowywania urządzenia. Skala jego naładowania jest wyrażana w minutach lotu. Jeśli jest pełna, to zazwyczaj drony gwarantują od kilku do kilkudziesięciu minut zabawy, zależnie od wybranego modelu. Najdłużej latają drony profesjonalne – około 20 minut. Aby nie przerywać latania zbyt szybko, można też używać wymiennych baterii. 

Co ciekawe, jeśli podróżujesz po lądzie, możesz wybrać model z dużym akumulatorem. Jeżeli natomiast wybierasz się w podróż samolotem, musisz wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dozwolona do transportowania w ten sposób bateria może mieć maksymalnie 100 Wh pojemności.

Warto też wyposażyć się w odpowiednią ładowarkę do drona, którą w mgnieniu uzupełnisz energię w urządzeniu w trakcie podróży. Co ważne, również gdy nie masz dostępu do klasycznego gniazdka elektrycznego. Wówczas zrobisz to za pomocą profesjonalnego sprzętu ładującego np. z poziomu własnego samochodu.

dron wakacje podróż ludzie

Dobra kamera

Kwestia najważniejsza, bo decydująca o efektach rejestrowanych obrazów, to jakość zdjęć i filmów zrobionych za pomocą drona, którego zabierzesz na wakacyjną wycieczkę. Kamerki w dronach są różne – od skromnych 2 MP do modeli 48 MP, które jak widać mogą pochwalić się parametrami na poziomie bardzo przyzwoitego smartfona. 

A jakość? Spotkasz sprzęty, które proponują rejestrowanie obrazu w bardzo wysokich rozdzielczościach, np. 4K Cinema, 5K, a nawet 8K. Z kolei prędkość nagrywania w niektórych modelach potrafi sięgać aż 120 fps. Niemniej do amatorskiej zabawy podczas wakacji zupełnie wystarczy dron nagrywający w rozdzielczości FullHD, który gwarantuje piękne, wyraźne i pełne detali widoki. 

Wbudowany moduł GPS i zasięg lotu

Poszczególne modele dronów oferują wbudowany modułGPS, który sprawia, że mogą wyznaczać oraz trzymać się trasy lotu i nawet, jeśli zgubią się na nieznanym przez Ciebie terenie. Dzięki inteligentnym systemom bez problemu znajdą drogę powrotną.

Ale to nie wszystko. Urządzenia posiadające geolokalizację pracują w oparciu o czujniki zbliżenia, dzięki czemu potrafią omijać napotkane w przestrzeni powietrznej przeszkody. Jeśli zatem wybierasz się w miejsce, którego nie znasz, warto pomyśleć o właśnie takim modelu drona na wakacje.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia zasięgu sprzętu, czyli odległości na jaką urządzenie może się wznieść i oddalić tak, abyśmy mieli z nim łączność i pewność, że do nas wróci. Dron o zasięgu 20 metrów wystarczy, by sobie rekreacyjnie „polatać”.

Oczywiście są także modele, które umożliwiają latanie nawet na odległość kilku kilometrów. Pamiętaj jednak, że chcąc latać na dalsze odległości, trzeba nauczyć się sterować urządzeniem za pomocą widoku w kontrolerze lub w dedykowanej aplikacji. Dla ułatwienia obsługi można postawić na gogle VR dla drona, które bez problemy sparujesz ze sprzętem za pomocą modułu Bluetooth.  

dron wakacje podróż kobieta

Funkcje dronów przydatne w podróży

Kupując dron do podróżowania w trakcie wakacji, warto też zwrócić uwagę na poszczególne aspekty, które w tym kontekście mogą mieć duże znacznie. Mowa m.in. o programowalnych trasach z zaznaczonymi punktami, na które urządzenie ma w szczególny sposób zwrócić uwagę. Równie atrakcyjnym rozwiązaniem są drony z trybem follow me, czyli opcją podążania za określonym obiektem, np. za pilotem urządzenia. Daje to pewność, że się nie zgubią na obcym terenie.

Na plus działa także rozbudowany system stabilizacji obrazu, który gwarantuje wyraźne zdjęcia i filmy bez rozmyć oraz niechcianych zniekształceń. Z rzeczy dodatkowych, jeśli zależy Ci na nagrywaniu również w nocy, to upewnij się, że dron na wakacje posiada podświetlenie w postaci diod LED. Z kolei, jeśli wybierasz się tam, gdzie pogoda lubi płatać figle, możesz postawić na urządzenie z wodoodporną obudową.

Przepisy dotyczące latania dronem

Nie jest tajemnicą, że przestrzeń powietrzna jest jak droga dla urządzeń dryfujących po niebie. Obowiązują w niej więc konkretne przepisy. Nie może być przecież tak, że nagle wszyscy wyjdziemy i będziemy latać swoimi urządzeniami po niebie, bo zrobiłoby się naprawdę niebezpiecznie. 

Szczegółowo temat ten opisany jest w artykule: Jak legalnie latać dronem w 2021 roku? Sprawdź nowe przepisy obowiązujące na terenie Polski. Polecam się z nim zapoznać przed wyruszeniem na podbój nieba w kraju. Jeśli natomiast masz zamiar podróżować za granicę, to najpierw warto upewnić się jak wygląda kwestia latania w miejscu docelowym. 

Polecane drony na wakacje i dla podróżników