Najlepsze zestawy słuchawkowe Bluetooth są dla tych, którzy bardzo często prowadzą rozmowy telefoniczne. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz w pracy, czy jesteś w drodze, czy pracujesz w domu, jeśli w ciągu dnia często rozmawiasz przez telefon, będziesz wdzięczny za każde udogodnienie. Takim są właśnie zestawy słuchawkowe, dzięki którym możesz nie tylko prowadzić rozmowy w dobrej jakości, ale także np. odbierać połączenia bez użycia rąk. Jeśli szukasz najlepszych zestawów słuchawkowych Bluetooth w 2023 roku, to dobrze trafiłeś.
Gniazda słuchawkowe znikają, a nawet jeśli istnieją, to plączące kable nie są rzeczą pożądaną, zwłaszcza w pracy. Choćby z tego powodu wiele osób poszukuje rozwiązań bezprzewodowych. Zestawy słuchawkowe Bluetooth zostały zaprojektowane tak, aby były naprawdę wygodne, miały długo działającą baterię i zapewniały najwyższą jakość połączeń dzięki świetnym mikrofonom i świetnym słuchawkom.
Czym w ogóle są te urządzenia? Jest to po prostu niewielkich rozmiarów słuchawka, lub dwie połączone kabelkiem ze sobą, które możemy sparować ze swoim telefonem za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. W zależności od modelu i producenta, słuchawki te oferują różny zasięg, pojemność baterii oraz jakość połączeń. Większość z nich ma mikrofony i przyciski sterowania połączeniami.
Jednak jeśli szukasz np. AirPods Pro 2 firmy Apple lub czegoś podobnego, znajdziesz je w Rankingu najlepszych słuchawek bezprzewodowych True Wireless.
Podchodząc do zakupu zestawu słuchawkowego Bluetooth, warto zadać sobie kilka pytań:
Podsumowując, jeśli szukasz najlepszego zestawu słuchawkowego Bluetooth, musisz zwrócić szczególną uwagę na poniższe cechy:
Oprócz tego przydatna będzie jeszcze możliwość parowania słuchawek z dwoma urządzeniami jednocześnie.
Myśląc o jakości połączeń, należy pamiętać, że chodzi tu o dwie strony: Twoją, gdy będziesz mówić i rozmówcy, który będzie Ciebie słuchał. Istnieją sprzęty, które mogą zapewniać pełny i wyraźny dźwięk w słuchawce, ale Twój rozmówca usłyszy już tylko cienką, skomputeryzowaną wersję Twojego głosu.
Zestawy słuchawkowe z dwoma lub trzema mikrofonami zwykle działają najlepiej, ponieważ istnieje wtedy co najmniej jeden mikrofon przeznaczony do wykrywania hałasu z otoczenia, który następnie jest eliminowany za pomocą adaptacyjnych algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnału.
Zdecydowanie dobrze działająca redukcja szumów podnosi koszt takich słuchawek, ale jeśli wiesz, że Twój tryb życia tego wymaga, warto odrobinę dopłacić.
Zasada przewodnia w przypadku zestawów słuchawkowych mono: jeśli nie chcesz ich często ładować, postaw na duże sprzęty. Większe zestawy słuchawkowe to po prostu więcej miejsca na duże baterie. Jednak mimo to zawsze są to urządzenia niewielkie, a więc w kwestii wytrzymałości baterii nie można od nich oczekiwać za wiele.
W przypadku większości dostępnych modeli czas wytrzymałości baterii będzie wynosił około 5-7 godzin rozmów. Niektórym producentom udaje się wydłużyć ten czas nawet do 11 godzin.
Komfort to bardzo indywidualna sprawa. Najlepsze zestawy słuchawkowe douszne mają różne style dopasowania — na przykład kilka różnych rozmiarów wkładek dousznych, a także opcję zakładania na ucho, co ucieszy osoby, które mają problem z częstym wypadaniem słuchawek z ucha. Jeśli absolutnie nie możesz znieść wkładania czegoś do ucha, wybierz parę zausznych słuchawek stereo.
Jeśli zestaw słuchawkowy ma Ci posłużyć głównie do rozmów, które prowadzisz podczas jazdy samochodem, zasięg będzie dla Ciebie drugorzędną sprawą. Jeśli natomiast pracujesz w domu czy w biurze i często potrzebujesz się przemieszczać (lub jesteś z tych osób, które muszą chodzić podczas rozmów telefonicznych), zasięg jest parametrem, na który musisz zwrócić uwagę. Najlepiej wybierać sprzęty, które zapewniają przynajmniej 10-metrowy zasięg. Oczywiście wraz z ceną urządzenia i tutaj możemy wymagać więcej. W droższych sprzętach zasięg może sięgać nawet 100 metrów. Jednak oprócz wyższej ceny za słuchawki, często takie parametry wiążą się także z większym rozmiarem i wagą urządzenia.
Najważniejszą funkcją zestawów słuchawkowych jest oczywiście prowadzenie rozmów. Wszystkie funkcje są zatem ukierunkowane na to, by te rozmowy móc przeprowadzać jak najbardziej komfortowo. Niektórzy producenci starają się jednak wyjść poza ten podstawowy schemat i w swoich urządzeniach proponują szereg dodatkowych funkcji, jak np. możliwość podłączenia naszej słuchawki do odtwarzacza muzyki, a także słuchanie podcastów.
Poza tym warto zwrócić uwagę czy model ma możliwość połączenia z nawigacją w telefonie. Dzięki temu podczas jazdy samochodem można maksymalnie skupić się na drodze, słuchając wskazówek, które lektor będzie podawał prosto do ucha. Na rynku spotkać można także modele, które współdziałają z wirtualnymi asystentami w telefonie, takimi jak np. Siri. Ponadto niektóre modele posiadają własnego asystenta.
Przed wyborem zestawu słuchawkowe musisz zastanowić się, do czego będziesz go najczęściej używać. Jednak w każdym wypadku jednym z najważniejszych aspektów jest wygoda użytkowania. Często o wyborze konkretnego modelu w dużej mierze zadecyduje też jego cena lub wygląd.
To, jak wyłączyć zestaw słuchawkowy zależy od danego modelu. Często należy wyjąć go z etui z funkcją ładowarki i przytrzymać przycisk. Najlepiej jednak sprawdzić po prostu instrukcję użycia produktu.
Należy przełączyć słuchawki w tryb parowania. Często robi się to poprzez naciskanie przycisku zasilania. Następnie włączamy Bluetooth w telefonie. Tam na liście urządzeń Bluetooth powinny znaleźć się nasze słuchawki. Wybieramy je, a jeśli parowanie zakończy się powodzeniem, powinien pojawić się stosowny komunikat.