„Batman: Caped Crusader” – nowy serial od ojca DCAU. Co wiemy o nowej produkcji?

„I am vengeance, I am the night, I am Batman!” – kultowe słowa, które Mroczny Rycerz wypowiadał głosem Kevina Conroy’a w jednym z pierwszych odcinków równie słynnego „Batman: The Animated Series”. Na początku tego roku przeciekły informacje o możliwej kontynuacji. Teraz dowiadujemy się, że twórca „TAS” – Bruce Timm – a także J.J. Abrams oraz reżyser nowego filmu o Człowieku Nietoperzu, Matt Reeves, szykują nowy serial animowany. Co wiemy o „Batman: Caped Crusader”?

Tytuł, twórcy i nie tylko – informacje na temat Batman: Caped Crusader

O nowym serialu, będącym kontynuacją TAS przebąkiwał w tym roku Kevin Smith. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się nieco więcej o projekcie, który powstaje na zamówienie HBO Max i Cartoon Network. Mamy:

Tytuł

Caped Crusader – dosłownie Krzyżowiec w Pelerynie, także Zamaskowany Krzyżowiec – jedno z wielu określeń Batmana – nie jest to pierwszy raz, kiedy pojawia się ono w tytule – wcześniej pojawił się w grze z 1986 roku (dostępnej m.in. na Amigę, C64 czy Atari ST), filmie animowanym z 2016 roku (Batman: Return of the Caped Crusaders, przetłumaczone jako Powrót Zamaskowanych Krzyżowców) czy – przede wszystkim – w słynnym komiksie z 2009 roku, ze scenariuszem Neila Gaimana, Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? (Batman: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?, wydany przez Egmont w 2010 roku).

Nazwiska twórców / producentów wykonawczych

Jest tu Bruce Timm, czyli jeden z twórców Batman: The Animated Series, a co za tym idzie – jeden z ojców założycieli DC Animated Universe; J.J. Abrams, który tchnął nowe życie w universum Star Treka i Gwiezdnych wojen (za efekty końcowe część fanów go wielbi, część nienawidzi – a sądząc po komentarzach, część miłośników Batmana nie jest zachwycona jego udziałem w projekcie). A także Matt Reeves, którego The Batman z Robertem Pattinsonem będziemy mogli oglądać w marcu 2022. Nie wiadomo natomiast, czy w roli Batmana usłyszymy ponownie Kevina Conroy’a.

Plakat promocyjny

Ma być potwierdzeniem tego, co zapowiadają twórcy – mianowicie przywoływania noirowych korzeni Batmana – z jednej strony mocno kojarzy się ze stylistyką TAS, z drugiej – nawiązuje do klasycznych komiksów z lat 30. (konkretnie do Detective Comics #31 z pierwszą częścią historii Batman Versus the Vampire; John Saavedra z Den of Geek stwierdza, że daje to fanom nadzieję na ujrzenie starcia Nietoperza z wampirzycą Nocturną – propozycja takiego odcinka została odrzucona w czasach TAS):

Batman: Caped Crusader plakat
Źrodło:Den of Geek

Co twórcy mówią o nowym serialu?

Timm, Abrams i Reeves zapowiadają, że Batman: Caped Crusader będzie serią ekscytującą i bardzo kinową, a prócz zwrócenia się ku korzeniom noir, zagłębi się bardziej w psychikę ikonicznych bohaterów. O projekcie wypowiedzieli się też przedstawicieli Warner Bros. – Tom Ascheim oraz Sam Register. Zdaniem pierwszego z nich, nowa seria zadowoli zarówno zasiedziałych, jak i nowych fanów, a z takimi twórcami na pokładzie już wiadomo, że tworzy się kolejny klasyk spod znaku Batmana.

Drugi z decydentów zwrócił natomiast uwagę na to, jak TAS ukształtował postrzeganie superbohatera dla całego pokolenia fanów. Rzeczywiście – dla wielu osób wersja z DCAU jest tą, którą wymieniają jako definitywnego Batmana. Jak podaje Register, właśnie w tym duchu zaangażowano trzech mistrzów opowiadania, z których każdy posiada własne zrozumienie i sympatię dla bohatera. Przygotowywany przez nich serial ma kontynuować przełomowe dziedzictwo. 

Co jeszcze oprócz Batman: Caped Crusader?

Czy seria będzie nawiązywała do TAS tylko stylistycznie? Czy oprócz Caped Crusader powstanie jeszcze inny gackowaty projekt i to właśnie o nim Kevin Smith mówił na początku roku? Będziemy Was informować o szczegółach. Dajcie znać, jak Wam się widzi zapowiadany Batman: Caped Crusader.

Sprawdźcie też wieści o powrocie Michaela Keatona jako Mrocznego Rycerza, a także gry z Batmanem w sklepie x-kom oraz figurki i gadżety w sklepie al.to

Źrodła: Den of Geek, Deadline, DC Database, Batman Wiki, naEkranie.pl, Egmont