Samodzielna zabawa i wspólne spędzanie czasu – LEGO® to zawsze dobry pomysł

Twoje dziecko ciągle narzeka na nudę? Szukasz ciekawego sposobu na spędzenie rodzinnego czasu? W obu tych przypadkach idealnym rozwiązaniem są klocki LEGO®, które rozwijają kreatywność i świetnie nadają się zarówno do samodzielnej, jak i do wspólnej zabawy z Twoim dzieckiem.

Pozwól dziecku na samodzielną zabawę z LEGO®

Bycie rodzicem jest pełne sprzeczności. Z jednej strony marzymy o tym, aby trochę odpocząć i spędzić czas w samotności, jednak jeśli już uda się wysłać dzieci do dziadków lub na wakacje, tęsknimy za nimi tak, że nie potrafimy sobie znaleźć w domu miejsca. Zresztą nie potrzeba nawet wyjazdu, czasem jednego dnia dzieci potrafią doprowadzać nas do szału, a wystarczy tylko, że usną, a już zapominamy o wszystkim i zamiast delektować się ciszą idziemy popatrzeć, jak słodko śpią.

Podobnie jest z zabawą. Zależy nam przecież na tym, żeby wychować jak najbardziej samodzielne dziecko i rozwijać jego kreatywność. Jednak, jak mamy zostawić je samo w pokoju, rodzą się w nas wyrzuty sumienia, że spędzamy z nim za mało czasu. Jeśli znasz to uczucie – to mogę Cię uspokoić. Nuda i samodzielna zabawa tak naprawdę sprzyjają dziecku. Jest to potwierdzone wieloma badaniami naukowymi, które wykazały, że ludzie są bardziej kreatywni, gdy się nudzą — dotyczy to również naszych dzieci. 

Kiedy nasze umysły są znudzone, zaczynają niejako śnić na jawie, a to marzenie pobudza twórcze myślenie. Zatem kiedy nasze dzieci nie mają nic do roboty, ćwiczą swoją wyobraźnię i to może być najważniejsza i niezwykle przydatna umiejętność, jaką mogą rozwinąć. W życiu czeka ich wiele zmian, a w procesie adaptacji kreatywność jest bardzo istotnym elementem.

Dlaczego pozostawienie dziecka w samotności działa tak pozytywnie? Dzieje się tak, ponieważ nasze mózgi boją się bezczynności. Kiedy nic nie robimy, aby nie spędzić całego życia na gapieniu się w ściany, nasze mózgi próbują uczynić życie bardziej interesującym. Większą uwagę przywiązujemy do pomysłów, które rodzą nam się w głowie. Jeśli zastanawiamy się nad czymś, gdy jesteśmy znudzeni, wydaje się to bardziej znaczące, a nowe doświadczenia wydają się istotniejsze.

🎁 Sprawdź pełną ofertę LEGO w sklepie al.to 

Dziewczynka z LEGO

Zatem następnym razem nie miej wyrzutów sumienia, kiedy zostawiasz marudzące dziecko w pokoju i prosisz, żeby pobawiło się samo. Spróbuj dać dziecku przestrzeń do odkrywania i zabawy, dzięki czemu pobudzisz jego kreatywność. Bardzo pomocne w tym wypadku mogą być np. klocki LEGO®. Co prawda do zestawów dołączana jest instrukcja, która przeprowadza dziecko przez cały proces budowania, jednak nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zostawić dziecko z samymi klockami i pozwolić mu uruchomić wyobraźnie i stworzyć zupełnie nowe konstrukcje. Zobaczysz, jaką satysfakcję da dziecku ukończenie budowli własnego projektu.

Ważne jest też, żeby nieświadomie nie nakładać na dzieci ograniczeń. Nie podsuwaj swojej córce samych zestawów z księżniczkami. Nawet jeśli do tej pory samochody nie były w kręgu jej zainteresowań, nowy pojazd może okazać się świetnym środkiem transportu dla jej ulubionych zabawek. Nikt nie powiedział też, że super bohaterowie nie mogą stać się strażnikami pełniącymi wartę przed zamkową bramą.

dzieci i LEGO

LEGO® – idealny czas spędzony razem

Oczywiście samodzielne układanie LEGO® daje mnóstwo satysfakcji, ale wspólna zabawa także niesie za sobą wiele korzyści. W ofercie znajdziesz zarówno Klocki LEGO® dla chłopców, jak i LEGO® dla dziewczynek.

Zestawy LEGO® idealnie sprawdzą się np., gdy Twoje dziecko odwiedzą koleżanki i koledzy. Kiedy pomysły na zabawy się już skończą, a Ty martwisz się, że Twój domu niedługo będzie wymagał gruntownego remontu, zaproponuj dzieciom wspólne układanie LEGO®. Możesz postawić tutaj na bardziej skomplikowany zestaw np. z serii LEGO® Architecture lub LEGO® Technic . Więcej osób i podział zadań sprawią, że nie musisz się obawiać, że dziecko szybko się zniechęci.

Co najważniejsze wspólne układanie klocków LEGO® z koleżankami i kolegami, to nie tylko frajda i doskonały pomysł na spędzenie wspólnego czasu. Taka zabawa uczy także, jak ważna jest praca zespołowa i dzielenie się oraz rozwija umiejętności społeczne i komunikacyjne. Aby maksymalnie zainteresować dzieci i zachęcić je do zabawy, możesz wybrać zestawy ze świata ich ulubionych bajek, filmów lub gier. Wybierz np. zestawy LEGO® Star Wars™, LEGO® Disney™ , LEGO® Marvel lub Klocki LEGO® MineCraft™.

Klocki LEGO®. Sposób na jesienną nudę

Na koniec oczywiście musimy powiedzieć o tym, że układanie klocków LEGO® to świetny pomysł na spędzenie rodzinnego czasu. Po całym dniu czy tygodniu pełnym obowiązków nie zawsze mamy głowę pełną innowacyjnych zabaw. Wtedy warto sięgnąć po zestawy LEGO®. Wspólne układania to nie tylko okazja do bliskiej współpracy i świetnej zabawy. Możesz ten czas wykorzystać także na rozmowy o minionym tygodniu, co jeszcze bardziej zbliży Was do siebie. Klocki LEGO® pomagają tworzyć rodzinne wspomnienia, które pozostaną z Wami na całe życie.