Nie wiesz co obejrzeć? Filmy ze światów: Disneya, Pixara, Star Wars i Marvela to zawsze dobry pomysł.

Wolny czas w domu dobrze poświęcić relaksowi i rozrywce. Dobrym pomysłem będzie odświeżenie sobie produkcji ze światów Disneya, Pixara, Star Wars i Marvela – tu każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Może warto przypomnieć sobie po latach ulubiony tytuł lub nadrobić pozycje, do których od długiego czasu się zbieraliście? Sprawdźcie krótki przegląd filmów i animacji Disneya i znajdźcie coś dla siebie.

Zostań w domu i włącz Disneya

Chociaż świat Disneya cały czas się rozrasta to jego produkcje bez względu na to czy są to filmy czy animacje wciąż mają w sobie niesamowitą magię. Dzisiaj bowiem myśląc o Disneyu nie mamy już na myśl tylko Myszki Mickey i Kaczora Donalda – choć to oni przecierali szlaki. W skład korporacji The Walt Disney Company wchodzą obecnie takie wytwórnie jak Pixar, Marvel Studio, Lucasfilm i wiele innych. Mamy zatem do wyboru masę propozycji skierowanych zarówno do młodych jak i starszych widzów.

Na początku zróbmy mały eksperyment. Zamknijcie na chwilę oczy i pomyślcie co przychodzi Wam jako pierwsze na myśl, jeśli chodzi o wszystkie produkcje Disneya? U mnie sprawa jest bardzo prosta, ale nie zdradzę Wam od razu co lub kto jest moim faworytem. Ja w ogóle jestem ogromną fanką Disneya i mam sporą kolekcję bajek na dvd, która powstała na długo przed urodzeniem dziecka i cały czas rośnie. Ale spokojnie, jeśli Wy nie macie u siebie tych wymienionych przeze mnie tytułów – znajdziecie je online.

Z uwagi na to, że ciężko byłoby mi stworzyć zestawienie np. tylko 10 produkcji, a jeszcze trudniej nazwać jakąś pozycję lepszą od drugiej – poniższe zestawienie jest ułożone alfabetycznie i jest subiektywnym wyborem animacji i filmów, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Auta

No i zaczynamy z grubej rury – dosłownie 😉 Auta podbiły świat w błyskawicznym tempie i szybko stały się kultową animacją. Na czym polega fenomen McQeena? O wypowiedź poprosiłam czteroletniego eksperta: „Jest super sybki, najsybsy, super sybko driftuje i jest cerwony” – powiedział wyraźnie zdziwiony, że można tego nie wiedzieć. Nie mam zamiaru nawet dyskutować z tymi, bądź co bądź, trafnymi argumentami, ale przyjrzyjmy się samej fabule tej animacji.

Wspomniany już Zygzac McQeen to ambitne, trochę zarozumiałe auto biorące udział w wyścigu o Złoty Tłok. Jednak zamiast na kolejny wyścig w Kalifornii, trafia przypadkiem do Chłodnicy Górskiej – zapomnianej mieściny, gdzieś na słynnej Trasie 66 i tam zaczyna się największa przygoda jego życia. Razem z nim poznajemy mieszkańców Chłodnicy: zardzewiałego holownika Złomka, Wójta Hudsona, prawniczkę Sally oraz innych ciekawych bohaterów. Każdy z nich będzie pełnił ważną rolę w nauce o tym, że wygrana nie jest w życiu najważniejsza.

Auta doczekały się już kolejnych części i trzeba przyznać, że Auta 2 i Auta 3 są tak samo ciekawymi animacjami. Ogromna popularność bajki sprawiła, że mali wielbiciele przygód McQueena i jego przyjaciół mogą cieszyć się wieloma gadżetami z jego wizerunkiem.  

Avengers

To pozycja obowiązkowa dla fanów uniwersum Marvela, przygód superbohaterów oraz efektów specjalnych. Avangersi to brygada, w której skład wchodzą znani z kart komiksów:
Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Avengers zawdzięcza swój sukces między innymi doskonałej obsadzie aktorskiej. Jednak, co trzeba przyznać tej produkcji na pierwszym miejscu, to że jest to pozycja, która udowadnia, że komiksy o superbohaterach nie muszą być kiczowate. Dlatego słusznie wszystkie części stały się już klasyką współczesnego kina rozrywkowego.

Kraina Lodu

Ja wiem, że wszyscy już z utęsknieniem wypatrują wiosny, a tu śnieg i lód, ale ta animacja jest świetna o każdej porze roku. Pamiętam swój zachwyt, kiedy pierwszy raz obejrzałam Krainę Lodu. Sala kinowa cała była wypełniona dziećmi, które co chwilę wybuchały gromkim śmiechem, szczególnie kiedy na ekranie pojawiał się Olaf. To jego teksty oraz wpadające w ucho piosenki najbardziej przypadły widzom do gustu. No bo kto nie zna: „Ulepimy dziś bałwana” czy „Mam tę moc”? Jednak w tej animacji dobrej muzyki mamy wszystko: świetnie wykreowane postaci, ciekawą historię i znakomity humor, który doceniają widzowie w każdym wieku.. To wszystko złożyło się na ogromną popularność produkcji, co wcale mnie nie dziwi.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

To pierwszy pełnometrażowa animacja, ale także pierwszy udźwiękowiony, długometrażowy film animowany zrealizowany w kolorze. Jest to oczywiście ekranizacja słynnej baśni braci Grimm. Jej fabuła jest chyba wszystkim znana: Śnieżka uciekając przed złą królową znajduje kryjówkę, w domku siedmiu krasnoludków: Mędrka, Nieśmiałka, Gburka, Wesołka, Apsika, Gapcia oraz Śpioszka. Osobiście uwielbiam Gburka – jego komentarze przepełnione pesymizmem rozbawiają mnie do łez. Nie sposób zapomnieć o przepięknej muzyce i piosenkach w bajce – to coś czego bardziej sentymentalnym widzom czasami brakuje w nowszych produkcjach. Co tu więcej mówić – klasyka, którą warto sobie przypomnieć.

Król Lew

Nareszcie wchodzi ON – Lew, Król Lew. No i od razu powiem, że dotarliśmy do mojego faworyta. Nie jest to wielkie zaskoczenie, bo to ulubiona animacja wielu osób i nie ma się co dziwić. Opowieść przepełniona jest ciepłem, humorem i mądrością, a to wszystko wzbogacone piękną muzyką i piosenkami. Nie uwierzę, że ktoś jeszcze mógłby nie znać tej animacji, tym bardziej, że w 2019 roku przypomniano nam o niej przy okazji pojawienia się jej cyfrowej wersji.

Król Lew jest doskonały pod wieloma względami we wszystkich swoich wersjach, choć ja jestem zwolenniczką pierwowzoru. Ta produkcja pokazuje, że animacje oprócz niesienia rozrywki mogą też zawierać w sobie dojrzałe, ponadczasowe treści i przesłania.

I na koniec coś dla panów: pamiętajcie – prawdziwy mężczyzna ZAWSZE płacze jak umiera Mufasa! 😉

Kubuś i Przyjaciele

Kubuś i przyjaciele to wyprodukowana w 2011 ekranizacja najbardziej klasycznej opowieści o Puchatku. Jest to jedna z pozycji dla najmłodszych widzów, ale również starsi – przypominając sobie bohaterów książki A.A. Millnego – będą mieli z seansu nie lada przyjemność. Jest to ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaciołach ze Stumilowego Lasu, którzy starają się pomóc Kłapouchemu znaleźć jego zagubiony ogon. Dla mnie Kubuś i przyjaciele jest sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Odlot

Moim zdaniem jedna z piękniejszych animacji w ogóle. Bajka opowiada historię zgryźliwego staruszka, który chciałby odrobinę świętego spokoju, aby w ciszy i samotności wspominać swoją młodość, małżeństwo z Ellą i realizować ich wspólne marzenie. Ten spokój zaburza niespodziewanie ciamajdowaty harcerz Russell.

W tej animacji każdy znajdzie coś dla siebie. Dla widzów dorosłych może to być powód do refleksji nad życiem, ale to głębsze przesłanie wcale nie wyklucza dobrej rozrywki jaką dostarczają nam tu zabawne dialogi, gadające psy, czy zakręcone ptaki dodo. Jest to zatem film z jednej strony bardzo niezwykle kolory i zabawny z drugiej zaś traktujący o rzeczach poważnych. Dla mnie bomba.

Spider–Man

Kolejna pozycja to jeden z najważniejszych bohaterów amerykańskiego komiksu. Spider-Man to postać, której nikomu przedstawiać nie trzeba. W 2002 roku pierwszy raz jego historia z wielkim rozmachem została przeniesiona na ekran. Poczynania tytułowego bohatera robią piorunujące wrażenie. Na uwagę zasługują tu cieszące oko efekty specjalne oraz dobre kreacje aktorskie. To wszystko sprawia, że Spider-Man to jedna z najlepszych komiksowych ekranizacji, która doczekała się dwóch kolejnych części.

Star Wars

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…, czyli klasyk klasyków, legenda i najbardziej epicka saga since fiction w historii kina – Gwiezdne Wojny. Jeśli już widzieliście, to nic nie stoi teraz na przeszkodzie, żeby zrobić to ponownie. Zważając na fakt, że mamy do czynienia z dziewięcioma częściami trwającymi minimum dwie godziny, to tego czasu trochę zagospodarujecie.

Pojawienie się Star Wars było wielkim przełomem dla całej kinematografii. Od tej pory sagę należy rozpatrywać także w kategorii popkulturowego zjawiska, które dla wielu stało się wręcz religią. Nie trzeba być fanem Gwiezdnych Wojen, żeby znać wspomniany wyżej wstęp do każdej części, czy tekst: Luke, I’m your father. No i oczywiście ścieżka dźwiękowa – ta również stała się absolutnie kultowa i jest jedną z tych, które poznajemy już po jednej nutce 😉 Nie wiem jak Wy, ale ja już chyba wiem jak spędzę najbliższe wolne godziny.

Toy Story

Ta opowieść o przygodach zabawek, które ożywają pod nieobecność ludzi doczekała się już czterech części, z których każda jest doskonała. Jest to też pierwszy tytuł, który został stworzony wyłącznie przy użyciu technik komputerowych. I rzeczywiście już wiele lat temu to robiło wrażenie, ale Toy Story to nie tylko dobra wizualnie bajka, ale także świetna fabuła. To opowieść o pięknie przyjaźni, która może zrodzić się nawet wtedy, kiedy zupełnie byśmy się tego nie spodziewali. Do tego dochodzi oczywiście doskonała oprawa muzyczna.

W głowie się nie mieści

Ta animacja zaskoczyła wielu, w tym mnie. Mimo, że przywykliśmy już, że w produkcjach pozornie skierowanych do dzieci od lat przemycane są treści przeznaczone dla widzów dorosłych i głębsze przesłania, które zmuszają często do refleksji, to i tak ta animacja zaskakuje i dosłownie wbija w fotel. Mamy tu do czynienia z niezwykle oryginalnym pomysłem. Postaciami w bajce nie są, jak to najczęściej bywało, zwierzęta, a … emocje, które kierują reakcjami 11-latki. My oglądamy film jakbyśmy siedzieli w jej głowie i obserwujemy Radość walczącą czasem ze Smutkiem, Gniew, Strach i Odrazę, którzy są odpowiedzialni za wszystkie jej decyzje.

Dzięki tej animacji zaglądamy do naszego wnętrza przypominając sobie jak wiele zależy od emocji. Jeśli jakimś cudem przegapiliście tę produkcję, serdecznie Wam ją polecam i zapewniam, że nie będziecie o niej mogli zapomnieć przez długi czas.

Zaplątani

Tę pozycję poznałam niedawno. Słyszałam o niej dużo dobrego i nie zawiodłam się. Idealna animacja dla osób tęskniących za klasycznymi baśniami w disneyowskim wydaniu. Zaplątani to bajka, która powstała na podstawie Roszpunki – baśni braci Grimm. I mimo, że historia jest klasyczna to przedstawiona w pięknej oprawie tworzy uroczą całość. Dzieła dopełnia znakomita muzyka, przypominająca produkcje Disneya z dawnych lat.

Zwierzogród

Bajka dzieje się w metropolii zamieszkałej wyłącznie przez zwierzęta. Głównymi bohaterami są ambitna policjantka Judy Hops oraz lisi naciągacz Nick Bajer. Zwierzogród to świetna komedia dla całej rodziny. Znajdziemy tam dużo nawiązań do współczesnej popkultury np. telefon z nadgryzioną … marchewką, które mają sprawić, że dorośli będą się bawić równie dobrze co dzieci. Pamiętacie scenę z leniwcem w urzędzie? Mistrzostwo świata! Tak że jest to idealna pozycja na poprawę humoru w rodzinnym gronie i nie tylko.

Jak rozrywka, to najlepiej w dobrej jakości


#Zostańwdomu i obejrzyj Disneya

Ode mnie to tyle. Wiem, że tytułów zostało jeszcze całe mnóstwo, zatem teraz czekam na Waszych faworytów w komentarzach. Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, że spędzenie wolnego czasu z produkcjami Disneya to dobry pomysł.

tarcza