Smartwatch od Facebooka na pierwszym zdjęciu. Czy notch i kamera to dobry pomysł?

Plotki o smartwatchu od Facebooka krążą już od wielu miesięcy, ale teraz nabrały one konkretnego kształtu. Bloomberg dotarł bowiem do pierwszych zdjęć inteligentnego zegarka tworzonego przez korporację Marka Zuckerberga – i technicznie rzecz biorąc, nie chodzi o Facebooka, ale już o platformę Meta. Jak wygląda smartwatch i czym się wyróżnia na tle konkurencji?

Smartwatch od Facebooka, smartwatch od Meta. Po prostu smartwatch od Zuckerberga

Musimy się przyzwyczaić, że przez jakiś czas zapewne będzie małe zamieszanie z nazewnictwem platform, którymi kieruje Mark Zuckerberg. Facebook jako portal i produkt nie zmienia bowiem swojej nazwy, ale zmienia ją firma, do której Facebook należy.

Wróćmy jednak do inteligentnego zegarka. Jego render został dostrzeżony przez Steve’a Mosera w aplikacji Facebooka do kontrolowania inteligentnych okularów w aplikacji na iOS. Steve podzielił się swoim znaleziskiem z Bloomberg News. Oto jak wygląda smartwatch Meta:

smartwatch od Facebooka
Źródło: Bloomberg

Ekran smartwatcha ma lekko zakrzywione krawędzie i prostokątny kształt z zaokrąglonymi rogami. Po prawej stronie znajduje się przycisk do sterowania urządzeniem, zaś na górnej ramce widać cos na kształt jeszcze jednego przycisku.

Jednak w oczy najbardziej rzuca się notch umieszczony w centralnej części dolnej ramki, który kryje kamerkę. Nie jest to oczywiście rewolucyjne rozwiązanie pod kątem technicznym, ale już na pewno bezprecedensowe wśród wszystkich innych smartwatchów. Inteligentne zegarki od Apple czy Samsunga nigdy nie były wyposażone w kamerę.

Kamera w smartwatchu. A komu to potrzebne? A na co to komu?

Facebook podobnie jak Nokia – chce łączyć ludzi. I chociaż rzecznik prasowy Meta odmówił komentarza w kwestii wycieku zdjęcia smartwatcha, to łatwo się domyślić, w jakim celu umieszczono w nim kamerkę. Prawdopodobnie jednym z jej głównych zastosowań będzie prowadzenie wideokonferencji, choć na tę chwilę trudno mi wyobrazić sobie wygodne korzystanie z zegarka w ten sposób na dłuższą, nomen omen, metę.

Pewnych wskazówek dostarcza także fakt, że render smartwatcha Facebooka znalazł się we wspomnianej aplikacji do kontrolowania inteligentnych okularów. Po pierwsze, zegarek prawdopodobnie będzie można kontrolować na smartfonach z iOS oraz Androidem. W kodzie aplikacji udało się także znaleźć informację, że aparat w zegarku będzie mógł robić zdjęcia i filmy i przesyłać je bezpośrednio na smartfon.

Jako ciekawostkę podam jeszcze tylko, że kod oprogramowania aplikacji wskazuje, że inteligetny zegarek od Facebooka może nosić nazwę „Milan”. Nie traktujcie jednak tej nazwy jako wiążącej – bardzo prawdopodobne, że jest to po prostu robocza nazwa urządzenia.

gadżety mem
Źródło: Techlove.pl

Kiedy inteligentne zegarki od Facebooka?

Według tajemniczego informatora Bloomberga Facebook planował wypuścić swój pierwszy zegarek już w 2022 roku, ale ostateczny termin nie został jeszcze potwierdzony i niewykluczone, że debiut się opóźni. Korporacja pracuje jednocześnie nad trzema generacjami inteligentnych zegarków, które mają być wypuszczone w różnym czasie.

Mimo, że są to jedynie plotki i rendery, to nie mam wątpliwości, że coś rzeczywiście jest na rzeczy, a Samsung i Apple zyskają poważnego rywala na rynku smartwatchów.

Pytanie tylko, czy kamera w zegarku nie okaże się zbyt odstraszającym dodatkiem? Z jednej strony i tak jesteśmy nimi otoczeni w postaci kamer w smartfonach czy laptopach. Ale te w końcu trafiają do kieszeni czy torby. Z kamerą w smartwatchu jest inaczej. Dobitnie mówiąc, zegarek na ręce sięga nawet tam, gdzie żaden smartfon nie będzie miał szansy dotrzeć. Czy jesteśmy gotowi na taki stopień bliskości? Zobaczymy.

Źródło: Bloomberg