Nowoczesny laptop na studia. Co to właściwie oznacza? Jak go wybrać?

Rok akademicki tuż, tuż. Dla niejednego studenta (i nie tylko) oznacza to, że czas skompletować studencką wyprawkę. Również tę elektroniczną. Poniższy tekst podpowie Wam, co właściwie określa się mianem nowoczesnego laptopa – jakie cechy powinien posiadać? Co konkretnie oferuje?

Nowoczesny laptop – czyli jaki?

Na początku ustalmy sobie, że określenie „nowoczesny” potraktujemy jako pewnego rodzaju klucz, który otwiera drzwi do szerszej perspektywy. Nie da się ukryć, że w przypadku laptopów ma to sens. No bo przyznajcie, że rzucając w sklepie hasło: „chcę kupić laptopa, który jest nowoczesny”, od razu z tyłu głowy kotłują się zamienniki w stylu: praktyczny, lekki, wydajny, nasycony możliwościami i sfokusowany na użytkownika, prawda? Prawda.

Cechy laptopa, który zasługuje na miano nowoczesnego

Nowoczesny komputer to sprzęt, który posiada zarówno te wymienione, jak i wiele innych cech, wyróżniających go na rynku, a do tego stanowiących doskonałą alternatywę do konkurencyjnych rozwiązań i pokazujących, że konkretny model może być na tyle uniwersalny i napompowany technologiami, że spełni dosłownie wszystkie oczekiwania osoby celującej w jego zakup. Co ciekawe, ma tendencję nie tylko do spełniania postawionych przed nim wymogów, ale również efektownego wychodzenia poza ich ramy.  

Przeznaczenie laptopa i jego wnętrze

Komponenty idealne dla studenta

Na samym początku wybierania sprzętu, który będzie towarzyszył Wam już prawdopodobnie już przez całe studia, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jasnym jest przecież, że oprócz tego, że ma być codziennym narzędziem do researchu, nauki i przeglądania Internetu, możecie potrzebować go do bardziej zaawansowanych czynności, typu: obróbka grafiki, składanie filmów czy np. do pracy w zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych i programowania. 

O tym, jak wybierać sprzęt pod kątem dedykowanych do konkretnej pracy komponentów przeczytasz w naszym poradniku: Jaki laptop dla studenta? Wybieramy notebook na studia.

niezbędnik studenta laptop wyprawka

Koniecznie dysk SSD

Bez względu na przeznaczenie sprzętu, jest kilka rzeczy, które przydadzą się zawsze. Jedną z nich jest dysk SSD, który odpowiada za błyskawiczną reakcję sprzętu, możliwość wygodnego przechowywania danych oraz znaczne przyspieszenie w wykonywaniu zleconych zadań. W laptopie nazywanym „nowoczesnym” taki dysk to absolutne must have. Głównie dlatego, że mając go na wyposażeniu, komputer będzie działał o wiele wydajniej niż w standardzie – dysk SSD znakomicie współpracuje z pozostałymi komponentami, skutecznie podkręcając ich pracę i poszerzając horyzonty użytkownika.

Inną, ale nie mniej ważną zaletą dysków SSD jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są one również niemal niesłyszalne i zużywają o wiele mniej energii, a to przekłada się na dłuższą pracę sprzętu na baterii. Ten typ dysków jest też o wiele lżejszy od wersji talerzowych, dzięki czemu automatycznie pozwala na większą mobilność sprzętu.  

Aby zgłębić wiedzę w tym zakresie, zajrzyjcie także do naszego poradnika: Jaki dysk SSD? Który wybrać? Czy one się różnią?

Ekran na miarę potrzeb

O wyborze ekranu do studenckiego laptopa powinna decydować zarówno jego przekątna, jak i jakość. Na chwilę obecną dużą popularnością cieszą się matryce matowe, które nie odbijają światła, najlepiej w rozdzielczości Full HD. Taki nowoczesny sprzęt perfekcyjnie sprawdzi się niemal do wszystkiego, a co więcej proponuje całkiem korzystny stosunek jakości do ceny.

Pamiętajcie jednak, że jeśli studiujecie kierunek związany z grafiką, musicie widzieć każdy szczegół. Zwróćcie więc uwagę, aby wyświetlacz wiernie odwzorowywał kolory i detale. W tym przypadku warto postawić na większe modele o przekątnej 17,3”, które dodatkowo gwarantują szerokie kąty widzenia (IPS). W pozostałych sytuacjach spokojnie możecie kupić matrycę o mniejszej przekątnej. Tym bardziej, jeśli chcecie, aby sprzęt był jak najbardziej mobilny. Niestety wielkość matrycy nierozerwalnie łączy się z wagą sprzętu.

Klawiatura i touchpad gotowe na wyzwania

Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będzie klawiatura o niskim skoku, najlepiej skonstruowana wyspowo. Wygodny rozstaw klawiszy i ich ciche działanie dadzą gwarancję, że nawet długa praca ze sprzętem nie będzie męcząca dla dłoni oraz ucha. Na plus rzutuje również podświetlenie, które umożliwi pracę po zmroku.

 Warto też postawić na funkcyjny touchpad. Możesz wybierać spośród:

  • standardowych rozwiązań z intuicyjnym dotykiem, np. Acer Aspire 5
asus screen pad niezbednik studenta

Mobilność, bateria i design

Bateria i mobilność są ze sobą nierozerwalnie połączone. Na nic nam przecież lekki sprzęt, który zabierzemy wszędzie, jeśli nie będziemy mogli na nim pracować, bo okaże się, że bateria odmawia posłuszeństwa. Nowoczesne laptopy oferują obecnie mniej więcej od 8-10 godzin pracy na baterii, co jest wynikiem satysfakcjonującym i można powiedzieć, że wystarczy na pełen dzień pracy „w terenie”.

Warto wiedzieć, że coraz więcej laptopów posiada pojemne akumulatory, nie tracąc przy tym na wyglądzie, rozmiarze i wadze – co stanowi kolejny plus pod kątem mobilności. Weźcie więc pod uwagę, ze duża bateria nie oznacza ogromnego sprzętu i odwrotnie. Szczególnie w omawianych przez nas nowoczesnych rozwiązaniach możecie z powodzeniem celować w kompaktowe i wydajne urządzenia.

asus mobilność niezbędnik studenta

A co z systemem? Najlepsze oprogramowanie dla studenta

Dobra wiadomość jest taka, że przy wybieraniu nowoczesnego laptopa nie musicie martwić się o system urządzenia, bo większość z nich oferuje preinstalowany system. Obecnie największą popularnością cieszy się Windows 10, proponujący kilka imponująco rozbudowanych wersji. Konfiguracja z system oraz inteligentni asystenci oprogramowania sprawiają, że użytkownik może genialnie dopasować swój sprzęt do bieżących potrzeb.

Pamiętajcie, że bez względu na to, na jakie studia się wybieracie, warto w swoim urządzeniu posiadać, chociażby podstawowy pakiet programów biurowych. Są one niezastąpione w kwestii codziennych czynności związanych z pisaniem, robieniem prezentacji, czy obliczaniem danych w arkuszach. O tym, jak wybrać odpowiedni z nich a później używać, aby spełnił wszystkie Wasze potrzeby, przeczytacie w poradniku: Przydatne funkcje aplikacji Word w usłudze Office 365.

W kwestii samego oprogramowania polecam również tekst: Produktywność – jak ją zwiększyć? Przydatne aplikacje i wtyczki do przeglądarek.  Znajdziecie w nim kilka trików, które z całą pewnością ułatwią codzienną pracę ze sprzętem i podkręcą jego wydajność.  

Gdzie szukać informacji na temat studenckiej wyprawki?

Oczywiście na Geex. Śledźcie naszą zakładkę na bieżąco i skompletujcie elektroniczną wyprawkę, z której będziecie realnie zadowoleni. 

Sprawdźcie:

Koniecznie zajrzyjcie również do naszych rankingów: