Laptopy z certyfikatem Intel Evo. Co to właściwie oznacza?

Niedawno na rynku zadebiutowała najnowsza, 11. generacja procesorów Intel Core, a wraz z nią platforma o wdzięcznej nazwie Intel Evo. Powstała ona we współpracy z największymi producentami laptopów na rynku. Czym tak właściwie jest i jakie możliwości oferuje? Sprawdziliśmy to dla Ciebie.

Intel Evo – rewolucja na rynku laptopów?

Intel Evo to zupełna nowość na rynku. W sklepie x-kom możesz spotkać już pierwsze laptopy z tą elegancką naklejką. Jest ona swoistym potwierdzeniem kompatybilności z platformą Evo, która dba o zwiększenie wydajności oraz udostępnia wiele pomocnych funkcji. Dzięki współpracy Intela z najlepszymi na świecie producentami laptopów udało się stworzyć idealną harmonię pomiędzy technologią zawartą w procesorach 11. Generacji z układem graficznym Iris Xe, a resztą podzespołów.

Co to jest Intel Evo?

W taki o to sposób otrzymano doskonałe połączenie wydajności, szybkości reakcji, czasu pracy na jednym ładowaniu. To wszystko bez straty na jakości grafiki w grach i bez ustępstw w programach do renderowania wideo lub tworzenia zaawansowanych modeli 3D.

Warto dodać, że Intel Evo jest drugą edycją Projektu Athena, który pierwotnie został zaprezentowany podczas targów Computex w 2019 roku. Ujawniono wtedy, że celem programu jest wsłuchanie się w potrzeby klienta i dostosowanie nowych urządzeń stricte pod zapotrzebowanie odbiorców. Co prawda od jakiegoś czasu o Athenie było cicho, jednak teraz mamy potwierdzenie, że jest ona kontynuowana, a do współpracy zapisało się ponad 100 firm.

Intel Core 11. gen evo

Jakie wymagania stawia laptopom Intel Evo?

Jeśli myślisz, że każdy nowy laptop z 11. generacją procesorów na pokładzie będzie mógł skorzystać z dobrodziejstwa Intel Evo, to niestety Cię zawiodę. Amerykańska firma postawiła wysokie wymagania, które musi spełniać laptop, aby zostać włączonym do projektu.

Przykłady minimalnej konfiguracja, jaką musi posiadać urządzenie:

  • Kamera skierowana w stronę użytkownika (przynajmniej 720p z 30 fps-ami)
  • Wejście Thunderbolt 4
  • Wyświetlacz o rozdzielczości Full HD lub 4K
  • Przynajmniej 256 GB pojemności dysku SSD oraz 8 GB pamięci RAM

Więcej szczegółowych informacji zaczerpniesz na poniższej infografice.

Intel Evo wymagania

Większość dużych producentów takich jak ASUS, Dell, MSI, HP czy Lenovo potwierdziło już udział w programie, zaznaczając, że lwia część z nadchodzących urządzeń będzie się do niego kwalifikować. Jeśli jednak kupiliście stosunkowo wydajny laptop w ubiegłym roku, to nie macie się czym przejmować. Wszystkie ubiegłoroczne modele zostaną poddane odpowiedniej weryfikacji w oparciu o nowe standardy.

Laptopy zgodne z Intel Evo w x-kom

Certyfikat Intel Evo jest gwarancją ultraszybkiego czasu reakcji, w tym niemal natychmiastowego wybudzenia oraz długiego czasu pracy na baterii. To, w połączeniu z funkcjami zabezpieczeń systemowych i eleganckim, smukłym wyglądem urządzenia, dostarcza użytkownikowi niesamowitych wrażeń. Jeśli więc poszukujesz laptopa, który świetnie sprawdzi się w codziennych czynnościach, pracy zdalnej lub grach, postaw na sprzęt z naklejką Intel Evo na obudowie.

Intel Evo projekt

Wybierz laptop z certyfikatem Intel Evo


Oferta producentów z miesiąca na miesiąc będzie się poszerzać. Według przewidywać Intela, do końca 2021 roku zadebiutuje ponad 150 różnych modeli laptopów z procesorem Intel Core 11. generacji. 1/3 z tych urządzeń ma być zgodna z wymaganiami platformy Intel Evo, co daje nam około 50 niezwykle wydajnych laptopów.

Nie da się ukryć, że koncepcja firmy na współpracę pomiędzy producentami i ujednolicenie standardów jest ciekawa. Miejmy nadzieję, że projekt będzie cały czas wspierany, a zainteresowanie nową technologią będzie owocować jej rozwojem. Ostatecznie to jednak czas zweryfikuje, czy przed inicjatywą, jaką jest Intel Evo, kreuje się świetlana przyszłość.

Dowiedz się więcej o Intel Evo