Składany smartfon Google Pixel z aparatem selfie w ramce? Kiedy się pojawi i na co właściwie czekamy?

Od wielu miesięcy plotkuje się o składanym smartfonie Google, nazywanym Pixel Fold lub Pixel Notepad. Co prawda w sferze plotek i domysłów pozostajemy nadal, ale właśnie pojawiły się nowe wieści. Ujawniony niedawno patent pokazuje dokładniej budowę smartfona. Co z niego wynika i kiedy w końcu poznamy składanego Google Pixel Fold (czy Notepad)?

Google od dawna pracuje nad składanym smartfonem

O Google Pixel Fold mówi się już od 2019 roku, kiedy to szef Pixela Mario Queiroz w wywiadzie przeprowadzonym przed konferencją Google I/O potwierdził, że firma eksperymentuje z technologią składanych wyświetlaczy. Podkreślił jednak, że nie planują w najbliższym czasie ruszyć z produkcją, ponieważ nie jest to jeszcze funkcjonalność, o którą zabiegaliby użytkownicy, a raczej „towar luksusowy”.

Temat powrócił w sierpniu 2020 roku, gdy wyciekł dokument wskazujący, że gigant z Mountain View pracuje nad projektem składanego smartfona. Urządzenie o nazwie kodowej Paszport było w nim wyraźnie określone jako „składane”. Obok tego modelu w raporcie pojawiły się dwa inne produkty w fazie rozwoju, wszystkie trzy z premierą zaplanowaną na czwarty kwartał 2021 roku. I faktycznie poznaliśmy wtedy oficjalnie Pixela 6 i 6 Pro, ale niestety bez składanego Pixela.

Pod koniec 2021 roku ujawniono jednak, że Google odracza premierę Pixela Fold i składany model na pewno nie pojawi się wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku. Mówi się, że Google uznało wtedy swój produkt za niewystarczająco konkurencyjny. Problemy z dostawami i rosnące ceny komponentów sprawiły, że gigant z Mountain View doszedł do wniosku, iż nie uda mu się wygrać walki o klienta z Samsungiem i ich składanym Galaxy Z Fold3.

Galaxy Z Fold 3 rozłożony na stojąco
Samsung Galaxy Z Fold3

Kiedy premiera Google Pixel Fold (lub Notepad)?

Kiedy wydawało się, że prezentacja składanego smartfona Google zbliża się wielkimi krokami, pojawiły się doniesienia o kolejnym opóźnieniu. Portal The Elec poinformował, że planowana na czwarty kwartał 2022 roku premiera Google Pixel Notepad (Fold) zostaje przełożona, prawdopodobnie na wiosnę 2023 roku.

Za powód przesunięcia oficjalnej prezentacji smartfona ponownie podaje się wyjaśnienie, że produkt nie spełnia oczekiwań marki. Spekuluje się, że wynika to z problemów z wyświetlaczem, ale może chodzić także o oczekiwanie na procesor Tensor nowej generacji lub ulepszenia oprogramowania. Wiadomo przecież, że Google intensywnie pracuje nad Androidem dostosowanym do składanych urządzeń.

Fani muszą zatem uzbroić się w cierpliwość co najmniej do połowy przyszłego roku. Chyba że wcześniej pojawią się kolejne doniesienia o opóźnieniach. 😉

Ponadto trzeba podkreślić, że wszystkie powyższe informacje to jedynie spekulacje z poufnych źródeł, a wejście produktu na rynek nie zostało oficjalnie potwierdzone. Ani słowa o składanym smartfonie nie wspomniano nawet na tegorocznej konferencji Google I/O.

Specyfikacja składanego Google Pixel Fold. Pierwsze przewidywania

O projekcie składanego smartfona Google wiadomo naprawdę nie wiele więcej niż to, że… się składa. Na podstawie pojawiających się od lat plotek można natomiast zebrać kilka prawdopodobnych danych technicznych.

Konstrukcja i ekran

Google Pixel Notepad / Fold ma zostać wyposażony w składany panel Samsung Display LTPO OLED o przekątnej 7,57” i zewnętrzny wyświetlacz 5,78”. Dla obu ekranów miałoby zostać wykorzystane szkło Samsunga UTG, czyli Ultra Thin Glass. Dodatkowo nie powinno zabraknąć wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz, która jest obecnie standardem u flagowców.

To oczywiście jasne wskazanie, że budowa składaka od Google będzie zbliżona do konstrukcji Samsunga Galaxy Z Fold3, a nie Z Flip3, Huaweia P50 Pocket czy Motoroli Razr.

składany Google Pixel Fold Notepad
Google Pixel Fold/Notepad rendery | źródło: gizmochina

Aparat selfie. Będzie innowacyjnie… albo jednak nie

Początkowo, na podstawie ujawnionego rok temu wniosku patentowego złożonego przez Google do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej podejrzewano, że w składanym Google Pixel Fold przedni aparat będzie ukryty pod ekranem. Podobne rozwiązanie zastosował już Samsung w Z Foldzie, więcej mówi o tym Grzegorz w recenzji Galaxy Z Fold3, ale technologia proponowana przez Google mogłaby dać lepsze efekty.

Teraz natomiast ujawniono inny patent, złożony w czerwcu 2021 roku. Wynika z niego, że ekran w Google Pixel Fold obejmą grube ramki. Ponadto wygląda na to, że aparat do selfie będzie umieszczony właśnie w górnej ramce, co można porównać do rozwiązań stosowanych w tabletach lub notebookach. Na czym stanie? Być może przekonamy się wiosną przyszłego roku.

Aparat główny. Oby był lepszy

W przeciekach z ubiegłego roku wskazywano również, że składany Google Pixel otrzyma taki sam aparat jak Pixel 5, czyli 12,2-megapikselowy Sony IMX363. Wspomagać miałby go obiektyw szerokokątny Sony IMX386. Także do selfie i wideorozmów miałyby pojawić się dwa aparaty. Jeden na wyświetlaczu wewnętrznym, rozkładanym, drugi na wyświetlaczu zewnętrznym. Plotki mówiły o sensorach Sony IMX355 z rozdzielczością 8 Mpix. Jednak w związku z kolejnym opóźnieniem premiery można podejrzewać, że zaplecze fotograficzne flagowego i innowacyjnego Pixela ulegnie zmianie.

Jedyny pewniak

Niemal pewnym jest natomiast, że Pixel Fold lub Notepad, tak jak każdy kolejny smartfon Google, wyposażony będzie w autorski procesor Google Tensor. Zapewne nowej, drugiej generacji, której jeszcze nie znamy.

Smartfony Google PixelŹródło: 91mobile,  GSMArena, 9To5Google, CNET, gizmochina, The Eleck