System operacyjny Windows 11 nie powstał tylko po to, by uprzyjemnić pracę biurową, ułatwić korzystanie z aplikacji i zwiększyć produktywność twórców kreatywnych treści. To również przyjazne środowisko dla graczy. Wiąże się to z szeregiem funkcji, dzięki którym użytkowanie komputera podczas grania staje się wygodne. To także rozwiązania, które wpływają na warstwę wizualną czy działanie gier. Poznaj najważniejsze zalety Windowsa 11, które mogą być korzystne dla graczy.
Windows 11 to system, która nie tylko ułatwia gamingowe życie, ale także sam gaming opiera się na nowoczesnych fundamentach. Tylko na nim w pełni wykorzystasz potencjał innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. DirectStorage.
System operacyjny Windows 11 nie tylko działa żwawiej od „dziesiątki”, ale także najnowsze podzespoły komputerowe są dostosowywane coraz mocniej pod możliwości nowej wersji „okienek” firmy Microsoft (np. lepsze zarządzanie obciążeniem różnego rodzaju rdzeni w procesorach Intel Core od 12. generacji czy optymalizacje w kolejnych aktualizacjach systemu dla procesorów AMD Ryzen 7000 i 9000). No i nie można zapomnieć o dalszym rozwoju systemu.
Ale na Windowsa 11 warto przejść nie tylko dlatego, że zbliża się nieuchronnie koniec wsparcia Windowsa 10. Sprawdź, jakie korzyści niesie najnowszy system operacyjny Microsoftu.
System działa szybciej, ale czy także w grach i aplikacjach? Z Windowsem 11 lepiej współpracują nowsze komponenty – nie tylko procesory, ale też np. pamięci RAM w standardzie DDR5. W wielu zastosowaniach wydajność jest porównywalna, ale są tytuły, w których widać przewagę Windowsa 11
Zobacz porównanie wydajności Windows 11 vs Windows 11 w grach na podstawie Intel Core 12. generacji:
W nowszych grach można jednak już zauważyć coraz częściej różnice, choć czasem dotyczą one np. 1% low fps. To wpływa korzystnie na mniejsze mikrozacinki, które także przecież przekładają się na komfort rozgrywki. W aplikacjach sytuacja jest podobna – w wielu z nich Windows 11 oferuje zbliżoną wydajność. Z Windowsem 11 generalnie z wydajności nic nie stracisz, a jedynie możesz zyskać. To rozwiązanie po prostu bardziej przyszłościowe, bo kolejne generacje sprzętu będą powstawać już głównie z myślą o nowszym systemie operacyjnym.
W ustawieniach możesz też wybrać Tryb gry w karcie Gry, który ogranicza wykorzystanie zasobów przez działające w tle oprogramowanie, by zwolnić je jednocześnie dla wymagających większej mocy tytułów. Może gry nie przyspieszą jak najszybsze auta w Forzie Horizon, ale w gamingu liczy się każda klatka i każde mikroprzycięcie! W końcu tych pierwszych chcesz jak więcej, a tych drugich – jak najmniej.
Wydajność to nie tylko cyferki wpływające na płynność generowanego obrazu, ale także można odnieść ją do wczytywania ekranów ładowania. Te – o czym nie raz i nie dwa przekonał się każdy gracz – potrafią być prawdziwą zmorą. Receptą na nią jest technika DirectStorage, które niesie szereg korzyści, takich jak:
To tylko przykłady tego, co daje już w wybranych produkcjach i co może przynieść w kolejnych, zastosowanie tego API, którego pełny potencjał wykorzystasz jedynie w Windowsie 11 i na odpowiednim dysku (optymalne SSD M.2 NVMe z PCIe w nowszych standardach).
Dowiedz się, czym jest i jak działa DirectStorage:
System Windows 11 wiążę się też obsługą nowoczesnych technik, które wykorzystywane są w grach. Oto wybrane z nich, które są częścią bibliotek DirectX 12 Ultimate i wpływają korzystnie na wyświetlaną grafikę, jej realizm i sposób generowania:
Windows 11 ma wbudowaną nakładkę gamingową Xbox Game Bar, którą uruchamiasz podczas grania za pomocą skrótu Win+G. Działa ona z lwią częścią gier i umożliwia błyskawiczny dostęp do takich funkcji, jak:
Opcji, jakie oferuje nakładka Xbox Game Bar, jest znacznie więcej. Odkryj je sam!
Chcesz, by starsze gry oparte na DirectX 11 i DirectX 12 nabrały kolorów? Windows 11 dzięki funkcji Auto HDR automatycznie ożywia obraz nawet w tych produkcjach, które nie obsługują natywnie szerokiego zakresu dynamiki. Niby mała rzecz, a jak cieszy!
Na koniec największa atrakcja dla graczy, czyli dostęp do bardzo bogatej biblioteki gier w ramach usługi subskrypcyjnej Game Pass. Potrzebna Ci do tego tylko aplikacja Xbox, która jest zintegrowana z systemem Windows 11, oraz wykupiony abonament. W atrakcyjnej cenie (47,99 zł na miesiąc) otrzymujesz:
Gdy zdecydujesz się dopłacić do abonament Game Pass Ultimate (73,99 zł na miesiąc) dodatkowo możesz grać w chmurze (np. w gry niedostępne na PC, czyli w np. Fable 2 lub starsze odsłony serii Gears of War), a także korzystać z subskrypcji i grać po sieci na konsolach. Jest to więc oferta głównie dla tych, którzy korzystają z kilku platform sprzętowych do grania.
Oferta Game Pass obejmuje gry z różnych gatunków, które powinny zadowolić zarówno młodszych graczy, jak i przekonać do grania także np. rodziców, którzy na co dzień stronią od tego typu rozrywki. Nie brakuje również wymagających tytułów dla największych wyjadaczy. A biblioteka Game Pass cały czas się rozrasta, więc co miesiąc czeka Cię szereg nowości!
A jakby tego było mało, masz dostęp do nich z poziomu jednej aplikacji (Xbox) – przeglądasz ofertę, pobierasz interesujące Cię produkcje i… odpalasz! Czysta przyjemność, która nie zostaje zaburzona nieintuicyjną obsługą na żadnym etapie. Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda, a grasz możesz przy użyciu różnych urządzeń popularnych marek – nie tylko klawiatury i myszki, ale też padów i joysticków – bez kombinacji i bez obaw o brak kompatybilności.
Podczas gamingu ważne jest też bezpieczeństwo, ale o to aktualizowany regularnie Windows 11 dba nieustannie w tle, chroniąc przed np. wirusami i jednocześnie nie zajmując Twojej uwagi podczas raidów w World of Warcraft czy sieciowych potyczek w CS-a 2 i Fortnite’a. Po prostu uprzyjemnij sobie granie z systemem Windows 11.
Odkryj najlepsze dla graczy komputery stacjonarne i laptopy z Windowsem 11 w x-komie
Sprawdź również pełną ofertę systemów operacyjnych Windows 11 w x-komie
Artykuł powstał we współpracy z firmą Microsoft