Ranking TOP laptopów do 5000 złotych. Kwiecień 2024

Z budżetem w wysokości 5000 zł otrzymujecie przepustkę do laptopów jeśli nie z najwyższej, to na pewno z bardzo wysokiej półki. Mnogość konfiguracji dostępna w tym przedziale cenowym jest tak ogromna, że każdy jest w stanie znaleźć coś, co go usatysfakcjonuje. I to niezależnie, czy mówimy o notebookach gamingowych, biznesowych czy do biura. Zobaczcie nasz ranking TOP 10 laptopów do 5000 zł na kwiecień 2024.

Laptop do 5000 zł – na co możemy liczyć?

Przede wszystkim na mnogość wyboru, zarówno pod kątem dostępnych konfiguracji, jak i typów laptopów. Przedział cenowy od 4000 do 5000 zł pozwala na zakup sprzętu posiadającego nowoczesne i niezwykle wydajne podzespoły. Z drugiej strony bogaty wybór sprawia, że bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego łatwo kupić laptop mniej lub bardziej przeszacowany.

Laptopy do 5000 zł  i ich rodzaje

Tak czy inaczej, warto pamiętać, że zakładane 5 tysięcy złotych otwiera najróżniejsze furtki, jeśli mowa o typach laptopów. Znajdziecie tu między innymi wiele ciekawych propozycji biznesowych, włączając w to ultrabooki, które prócz wysokiej wydajności charakteryzują się smukłym, eleganckim designem, ciekawymi rozwiązaniami i niewielką wagą, stanowiącą olbrzymi atut dla tych, którzy dużo podróżują i wykorzystują czas spędzany np. w pociągach do tego, aby nadrobić zawodowe zaległości.

Spory wybór otrzymujemy również wśród laptopów dla graczy, stąd obecność w naszym rankingu aż czterech modeli stworzonych z myślą o gamingowej rozrywce. Z 5000-złotowym budżetem bez problemu znajdziecie laptopy dysponujące wydajnymi procesorami i kartami graficznymi oraz 16 GB pamięci RAM, którą w większości przypadków możecie w przyszłości rozbudowywać o kolejne gigabajty. Co więcej, w tym przedziale cenowym znajdują się modele, które nie tylko świetnie obsłużą wymagające tytuły, ale też prezentują się iście gamingowo.

Ci, którzy wymagają od laptopów niezawodności nawet w trudnych warunkach, nie powinni mieć problemów z wyborem sprzętu obudowanego wzmocnioną konstrukcją. Warto wspomnieć też o tym, że kwota poniżej 5000 zł pozwala przekroczyć próg wejścia, za którym znajduje się ekosystem Apple, bo z takim budżetem kupimy już MacBooka Air (który notabene też znalazł się w naszym rankingu).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do 5000 zł?

Nie da się ukryć, że 5000 zł to już spora suma, dlatego warto dobrze zaplanować zakup laptopa, aby potem nie żałować naszego wyboru. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczywiście ustalenie, do jakich celów sprzęt będzie nam służyć najczęściej.

Laptopy gamingowe

Jeśli zależy nam na mobilnym gamingu – droga wolna, są laptopy projektowane właśnie po to, by było to doświadczenie możliwie jak najbardziej komfortowe. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na wydajność oferowanych podzespołów, aby mieć pewność, że granie w ulubione gry nie będzie wiązało się z „pokazem slajdów”, jak często gracze nazywają drastyczne spadki wyświetlanych klatek na sekundę.

Nie mniej ważne jest efektywne chłodzenie, pozwalające pogodzić wysoką wydajność ze specyficzną, bądź co bądź, konstrukcją laptopa, z której dość trudno jest odprowadzić nadmiar generowanego ciepła. Odpowiednio zaprojektowane chłodzenie chroni podzespoły laptopa przed uszkodzeniem, a także wydłuża ich żywotność.

W kwestii wyświetlanego obrazu – tutaj najistotniejszym kryterium dla graczy wydaje się dziś częstotliwość odświeżania ekranu. Wybierając model z matrycą charakteryzującą się odświeżaniem na poziomie 144 Hz (lub przynajmniej 120 Hz), możecie być pewni, że o przebiegu rywalizacji z innymi graczami nie będą decydować aspekty technologiczne, ale wyłącznie Wasze umiejętności.

Laptopy biznesowe, ultrabooki

Szukacie sprzętu, który zapewni Wam komfortową pracę z pakietami biurowymi, przeglądarką, prostymi aplikacjami do edycji grafiki? Sprzętu, który po godzinach pozwoli Wam na przyjemną rozrywkę z ulubionymi serialami, filmami i mniej wymagającymi grami? Potrzebujecie laptopa, który będzie robić świetne wrażenie nie tylko działaniem, ale i wyglądem?

Z budżetem 5000 zł wybór macie wręcz ogromny. Ma to, rzecz jasna, dobre i złe strony. Dobre, bo możecie „wyłowić” prawdziwą laptopową perełkę. Złe natomiast, ponieważ w zatrzęsieniu propozycji od różnych producentów można się zwyczajnie pogubić. Na co zatem zwrócić uwagę?

Obecność w notebookach szybkich i niezawodnych dysków SSD jest już właściwie standardem, więc w tym przypadku kryterium wyboru można przesunąć na oferowaną pojemność dysku. Jeśli chodzi o grafikę, większość laptopów z przedziału cenowego 4000-5000 zł posiada dedykowane GPU, natomiast warto zadbać o to, by wybrany przez nas model posiadał co najmniej 8 GB pamięci RAM (co nie powinno stanowić problemu, wręcz przeciwnie, znajdziecie tutaj też laptopy z 16 GB RAM-u).

Użytkownicy pracujący z komputerem w terenie lub podróży zapewne zwrócą uwagę na to, ile laptop waży. I słusznie. Lekkie, mobilne ultrabooki, na przykład takie z 14-calową matrycą, są nie tylko mało uciążliwe w transporcie, ale też i diabelsko wydajne, z baterią, która wystarczy na kilka, czasem nawet na kilkanaście godzin pracy.

Co z wyświetlanym obrazem? Standardem wśród laptopów do 5000 zł jest rozdzielczość Full HD. Z uwagi na jakość obrazu natomiast, dobrym pomysłem jest zwrócenie się w stronę matryc IPS. Jeśli zdarza Wam się pracować w różnych warunkach oświetleniowych, na przykład przy oknie w pociągu lub na powietrzu podczas jakiejś sesji zdjęciowej, warto zadbać o to, aby ekran w zakupionym laptopie posiadał powłokę antyrefleksową.

Ranking TOP 10 laptopów do 5000 złotych.  Kwiecień 2024

Nasze propozycje: