Najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego na Spotify

Nauka kolejnego języka to z reguły pożeracz czasu, energii i pieniędzy. Stare, szkolne metody często zawodzą (ciekawe dlaczego), a my po całym włożonym w naukę wysiłku w dalszym ciągu nie wiemy, jak wskazać komuś drogę. Jeżeli więc chcesz podszkolić swój angielski, ale nie masz na to czasu, to podcasty przychodzą z pomocą. Mamy dla was najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego na Spotify, dzięki którym podszkolicie swój język z przyjemnością.

Najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego na Spotify

Z racji tego, że część osób woli uczyć się języka obcego od jego rodzimych użytkowników, a inne osoby preferują komentarz kogoś, kto tłumaczy językowe zawiłości w ich języku, to nasza lista najlepszych podcastów do nauki angielskiego podzielona jest na dwie części: polsko-angielskie podcasty i te w pełni angielskojęzyczne.

podcasty nauka angielskiego
Do nauki wystarczy laptop lub telefon i dobre słuchawki

Zacznijmy od podcastów polsko-angielskich:

PoCudzeMovie

To jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy polski podcast do nauki języka angielskiego na Spotify’u. Prowadzi go Arlena Witt – nauczycielka angielskiego, autorka kanału na YouTube, podręczników do nauki języka angielskiego i propagatorka nauki języka angielskiego w przystępny i atrakcyjny sposób. Jeżeli tej persony jeszcze nie znacie, a chcecie rozwijać swój angielski, to Arlena może Wam naprawdę pomóc.

PoCudzeMovie to program, w którym nasza podcasterka omawia zwroty, cytaty i wyrażenia używane w filmach. To doskonała forma nauki poprzez słuchanie i powtarzanie. Arlena w bardzo przystępny i interesujący sposób omawia dany zwrot z filmu, którego uprzednio fragment puszcza, więc mamy okazję posłuchać oryginału, a potem komentarza autorki podcastu. Na każdy odcinek podcastu przypada inny film. Ten program z pewnością trzeba sprawdzić. Na moment pisania artykułu zamieszczonych zostało pięć odcinków (każdy trwa około godziny), ale można mieć nadzieję na więcej. Zdecydowanie warto śledzić ten podcast.

Kwadrans na angielski

Zupełnie nie znajdujesz czasu na podszkolenie swojego angielskiego? Bez obaw, podcast Kwadrans na angielski przychodzi z pomocą. Jak sami prezenterzy mówią – ucz się wtedy, kiedy jest Ci wygodnie, a z pewnością zapamiętasz więcej. I to prawda.

Każdy odcinek podcastu trwa, uwaga uwaga, około 15 minut. Raczej znajdziemy dłuższe niż krótsze, ale nie ma mowy o tym, żeby 15 minut w trakcie dnia nie móc poświęcić na przyjemną naukę. A nauka angielskiego z podcastem Kwadrans na angielski naprawdę jest przyjemna. Prowadzą go dwie osoby, a to pozwala zróżnicować podcast i unikać nudy. Jest dynamicznie, wesoło i naprawdę naukowo. Każdy odcinek jest poświęcony innemu zagadnieniu – czasem jesteśmy na dworcu autobusowym, czasem odprawiamy się na lotnisku. To kwadrans na pigułkę wiedzy o tym, jakich zwrotów używać i jak się w danych sytuacjach zachować. Stopień trudności rośnie wraz z kolejnymi podcastami, więc można słuchać od początku, lub uzupełniać wiedzę wybranymi odcinkami.

Angielski Po Polsku

Podcast do nauki angielskiego w pojedynkę, bez wstawek z filmami, czy innymi wodotryskami nie musi być nudny. Udowadnia to Błażej Kozioł w swoim podcaście Angielski Po Polsku. Trochę w sposób szkolny, ale jednak atrakcyjny i przyciągający, Błażej wykłada kawę na ławę i w dwa kwadranse streszcza zawiłości języka angielskiego.  

Podcast Angielski Po Polsku idealnie nadaje się do robienia notatek, nauki wymowy i obcowania z obcym językiem w… rodzimym języku. Odcinki trwają z reguły około 20 minut, ale znajdziemy kilka krótszych i kilka dłuższych. Jeżeli więc macie chwilę na podszkolenie swojego języka, to warto zajrzeć na kanał Spotify Angielski Po Polsku. Podziękujecie później. Błażej Kozioł bierze się za bary z najbardziej znienawidzonymi przez nas zagadnieniami, więc znajdują się w repertuarze kanału odcinki o conditionalach, czy czasach (w tym present perfect rozbity na dwa podcasty). Ten podcast to naprawdę dobra dawka wiedzy.

Ucz się tak jak lubisz i kiedy lubisz. Dzięki temu zapamiętasz więcej.

Teraz czas na podcasty do nauki angielskiego prowadzone tylko po angielsku :

6 Minute English

Ten podcast emitowany przez BBC Radio jest częścią platformy szkoleniowej BBC. Warto znać wszystkie materiały BBC Learning English, bo to zespół nowoczesnych, interaktywnych ćwiczeń, które pomagają uczyć się i szlifować swój angielski w najbardziej brytyjski sposób – więc nikt Wam niepoprawnej wymowy zarzucić nie będzie mógł. Jeżeli podcast przypadnie Wam do gustu, zagłębcie się w temat BBC Learning English.

To nie żart. Każdy odcinek 6 Minute English trwa… 7 minut. Minuta jest na wstęp. Mamy więc skondensowaną do granic możliwości pigułkę wiedzy i już żadne, żadne, ale to żadne wymówki nie są wstanie nic zadziałać. Przysłowiowe pięć minut na naukę trzeba znaleźć. Jest to podcast dla średniozaawansowanych uczniów, którzy rozumieją już ogólny zamysł zdania, ale zdarza im się pomylić słowa, szukać właściwych, czy też robić wielkie oczy gdy usłyszą bardziej wyszukane słowo. Ten podcast pomoże nam szlifować wymowę i nauczyć się specyfiki prawdziwych angielskich rozmów. Nie ma tutaj wymuszonych scenek, w których speakerzy mówią do siebie jakby byli ułomni. To prawdziwy angielski podcast do nauki języka.

Practise Your English Listening (Listening Time)

Prowadzony przez Connera Pe podcast jest świetnym przykładem na doskonale zrealizowany program po angielsku dla osób, które chcą się uczyć angielskiego, ale mają dosyć powtarzania utartych wyrażeń za prezenterem. Conner mówi spokojnie, bardzo wyraźnie, z troską o dykcję. To podcast, który ma przekazać słuchaczowi coś poza angielskim – zależnie od tematu może być to historia o campingu, pupilach domowych, czy porady odnośnie zdrowego stylu życia.

Dzięki temu podcastowi można chłonąć żywe zwroty, wymowę i wiedzę, jaką przekazuje prowadzący. Pomimo tego, że jest to podcast przeznaczony do nauki języka, szkolne podejście nie jest tutaj odczuwalne. Zdania bywają bardziej złożone, czasem powiedziane szybko, rzadko są powtarzane. Targetem tego podcastu są osoby średniozaawansowane, które rozumieją już bardziej szczegółowy kontekst wypowiedzi, ale zdarza im się zgubić i stracić wątek. Z racji tego, że wszystko jest po angielsku, a prowadzący nie zatrzymuje się w swoich wywodach i nie daje czasu na zrobienie notatek, czy powtórzenie zdania, osoby zaczynające swoją naukę mogą czuć się trochę zagubione. Odcinki trwają około 20 minut i jest to rozsądne podejście.

Espresso English Podcast

Ten podcast to kolejna niewielka pigułka wiedzy, którą możemy przyjąć gdzieś w trakcie dnia. Na przykład pijąc swoją kawkę. Każdy odcinek trwa 5 – 10 minut, więc i w tym przypadku naprawdę trudno jest się wykręcić słowami nie miałem czasu.

Prowadząca, Shayna, mówi szybko. To podcast dla bardziej zaawansowanych osób, które znają już podstawy angielskiego i mają większy zasób słów. Tutaj łatwiej jest zgubić wątek, więc jeżeli próbujemy nadążyć za prowadzącą i nam to nie wychodzi – trudno. Wróćmy do tego podcastu, kiedy będziemy mówili już płynniej. Na każdy odcinek podcastu przypada inny temat. Jest ich dużo i na pewno każdy znajdzie coś, w czym mógłby się jeszcze podszkolić. Prowadząca skupia się na zwrotach, idiomach i sposobie zachowania podczas określonych sytuacji, więc może być to dobra droga do nie tylko nauki języka ale i kultury.

Nowy sprzęt do nauki?


Czy język angielski wciąż jest obcy?

Często mówi się o tym, że język angielski nie jest już obcy. To krzywdzący mit odnoszący się do tego, że przecież cały świat mówi po angielsku. Bzdura. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że angielski nie jest taki powszechny jak nam się wydaje i nasze zakompleksienie w tym temacie jest nieporównywalnie duże do realnego problemu. Owszem, język angielski jest popularny, ale nie oznacza to od razu, że wszyscy potrafią się nim posługiwać. Pozdrawiam turystów wybierających się do Francji, Niemczech, czy Chorwacji. Powodzenia.

Jeżeli więc nie mówimy biegle po angielsku, nie róbmy z tego dramatu. To doskonałe pole do samorozwoju, nauki czegoś nowego i samodoskonalenia się. Ale w żadnym stopniu nie jest to powód do kompleksów, wycofania się, wstydu, czy blokady językowej, o której powiemy sobie za chwilę. Jeżeli czujemy potrzebę nauki angielskiego, dla siebie, rodziny, czy pracy, po prostu czerpmy z tego przyjemność i uczmy się tak, jak nam się podoba. Doskonałym materiałem edukacyjnym mogą być właśnie podcasty.

Jak pokonać blokadę językową?

Blokada językowa jest tylko w głowie użytkowników danego języka. Występuje ona wśród wszystkich użytkowników wszystkich języków. Może się pojawić, gdy czujemy, że nasz rozmówca posługuje się wyrafinowanym, wykwintnym i wysublimowanym językiem, a my mówimy jak chłop pańszczyźniany, czy inny proletariat. Dotyczy to również użytkowników rodzimego języka. Nie jest to więc domena jedynie języków nabytych drogą edukacji. Blokada językowa więc, to po prostu wstyd i strach przed mówieniem.

Aby pokonać blokadę językową trzeba mówić. To może być kontrowersyjne, niezrozumiałe i niezwykle wydumane rozwiązanie, ale jakby się tak nad tym zastanowić, to nie sposób odmówić temu racji. Więc jeżeli jesteśmy świadkami konwersacji:

– hej uczę się angielskiego  

– o, super, ja też. Może porozmawiamy po angielsku  

– nie, bo ja mam blokadę językową  

– to się odblokujesz  

– nie bo ja się boję mówić  

– dlaczego?

– bo mam blokadę językową

To już wiemy, że to błędne koło. Aby przełamać strach przed mówieniem, po prostu trzeba zacząć rozmawiać bo angielsku. Rozmawiajmy więc ze znajomymi, rodzimymi użytkownikami języka (native speakerami), czy korepetytorami. Dzięki temu przełamiemy strach i zyskamy trochę umiejętności komunikacyjnych miękkich, a to zawsze się przyda, w każdym języku.

Bardzo przydatne w przełamywaniu bariery komunikacyjnej są podcasty. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one uczyć się idiomów, przysłów, powiedzonek. Dzięki podcastom mamy styczność z żywym językiem. To jedna z najlepszych form nauki. Masz jeszcze stare płytki z nagraniami języka angielskiego dołączane do podręczników? Wyrzuć je. I płytki i podręczniki. Włącz dobry podcast i ucz się angielskiego z przyjemnością.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego za pomocą podcastów?

Podcasty tworzone do nauki języka (ale nie tylko) to doświadczenie języka, który jest używany na co dzień – a nie tylko na stronach podręcznika. Pozwala to osłuchać się z językiem, dialektami, skrótami myślowymi; niekiedy z wulgaryzmami, slangiem i pewnymi niepisanymi zasadami, które obowiązują w danym języku. Z racji tego, że podcastów w języku angielskim jest sporo, mamy okazję poznać ten język ze wszystkich stron.

Nauka przez podcasty jest wygodna. Nagranie można przewinąć, zatrzymać, powtórzyć i odtworzyć w nieskończoną ilość razy. Nikt się nie obrazi, że musi powtarzać to samo zdanie setny raz. Ponadto Spotify pozwala pobierać podcasty na urządzenia użytkowników, więc nie trzeba być nieustannie przyłączonym do sieci.

Jeżeli jesteśmy na etapie nie tylko nauki i rozumienia, ale przyswajamy też informacje poza językowe, to podcasty stanowią fantastyczną formę rozrywki, nabywania wiedzy o świecie, czy bieżących informacji. Wtedy nie tylko słuchamy i uczymy się, ale też nabywamy nową, pozajęzykową wiedzę.