10 najchętniej słuchanych polskich podcastów. Sprawdź, które są warte uwagi

Od tematów podróżniczych, technologicznych po lifestyle i fun content. Różnorodność – w tym właśnie tkwi potęga polskich podcastów. Dzięki połączeniu luźnej formy i dużej wartości merytorycznej znajdziesz w nich wszystko, czego potrzebujesz. Co najlepiej wybrać na początek przygody z polskim podcastem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w zestawieniu 10 najlepszych audycji.

Czym jest podcast i jaka jest jego historia?

2000 rok to czas narodzin podcastu. Właśnie wtedy pojawił się pierwszy szkic dotyczący użycia technologii RSS do publikowania treści audio i wideo. Nazwa podcast wzięła się od połączenia słów iPod – odtwarzacz muzyczny firmy Apple i broadcast, czyli transmisja. Do słuchania podcastu w dzisiejszych czasach nie potrzebujesz skomplikowanych urządzeń. Wystarczy komputer albo smartfon, który ma funkcje odtwarzania ścieżek audio lub wideo.

Podcast może przybierać formy:

  • nieformalnego blog,
  • profesjonalnej audycji radiowej,
  • kursu językowego lub hobbystycznego,
  • odcinków historii czytanej przez lektora.

Do Polski podcast przywędrował w 2005 roku. Za pierwszą polską audycje uznaje się „Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów – Pierluigiego i Leonardo, a za pierwszego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Co ciekawe wielu twórców, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś. Przykładem jest Borys Kozielski, który znajdzie się w zestawieniu poniżej.

Nie wiesz gdzie słuchać podcastów? Sprawdź odpowiedź na to pytanie czytając nasz artykuł.

Podcast słuchanie
źródło:pexels.com

TOP 10 podcastów o różnorodnej tematyce

Oto zestawienie wartych uwagi kanałów z podcastami o przeróżnej tematyce. Wielogodzinne sesje spędzone na ich słuchaniu przyczyniły się do wyselekcjonowania najlepszych i najciekawszych propozycji. Znajdziesz tu między innymi wywiady, tematy psychologiczne, podróżnicze oraz naukowe. Zaczynajmy!

Imponderabilia – Karol Paciorek

Wśród tego zestawienia nie mogło zabraknąć jednego z głównych twórców kanału Lekko Stronniczy. Karol Paciorek w swoim podcaście przeprowadza wywiady z muzykami, politykami, gwiazdami i wieloma innymi ciekawymi postaciami ze świata np. nauki. Jak sam pisze „Rozmawiam z moimi gośćmi długo i szczerze”. Trudno się z tym nie zgodzić.

Forma Imponderabilia jest bardzo łagodna, przyjemna, szczera. Słuchając tego podcastu możesz poczuć się jak na rozmowie z dwójką znajomych. Mimo często podejmowanych trudnych społecznie tematów sposób prowadzenia rozmowy nie przytłoczy Cię w żaden sposób. Wręcz przeciwnie będziesz słuchał dwugodzinnej audycji z zaciekawieniem.

Imponderabilia Podcast Karol Paciorek
źródło: podtail.com

Imponderabilia posłuchasz m.in. na:

ZVZ – Paweł Opydo i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Jak sami twórcy twierdzą „ZVZ to podcast popkulturowo-społeczno-feministyczny, w którym co tydzień podsumowujemy nasze życie w trakcie apokalipsy. Dyskutujemy o tematach społecznych, internecie, mediach, kulturze i reptilianach – a przede wszystkim uczymy się jak być lepszymi ludźmi i nie robić nikomu krzywdy”. Ciężko to streścić w inny sposób. Genialnie dobrany duet, który zasługuję na jeszcze większy rozgłos. Często omawiają tematy związane z filmami, serialami, życiem sieci i tematami często kontrowersyjnymi i tabu.

Największą wartością w podcaście ZVZ jest to, że jego twórcy nie są zawsze zgodni ze sobą w niektórych tematach. Dzięki temu, że na co dzień angażują się w zupełnie inne projekty, to ich rozmowa jest bardziej różnorodna i spontaniczna. W konsekwencji Pawła Opydo i Katarzyny Czajki-Kominiarczuk słucha się jeszcze przyjemniej

ZVZ podcast

Myszmasz – podcast popkulturalny

„Wbrew obiegowej opinii mysz żywi się wyłącznie popkulturą. Jest zwierzęciem stadnym, które lubi dzielić się tym, co znajdzie ze światem. Jej naturalnym sposobem komunikacji jest przerwyany śmiechem słowotok”. W taki sposób, za każdym razem witać Cię będzie Krystyna Czubówna w podcaście Myszmasz. Czy to nie wspaniałe? Jeszcze wspanialsze jest to co dzieje się w kolejnych dwóch godzinach audycji.

Myszmasz to podcast o popkulturze, fanostwie, fandomie, pasji do różnych rzeczy i o wszelkich newsach ze świata popkultury. Z pewnością zakochasz się w zespole składającym się z Anny Piotrkowskiej, Kamila Borka i Krzysztofa Cerana.

Myszmasz podcast
źródło: podsluchane.pl

Myszmasz posłuchasz m.in. na:

WNOP – Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Michał Szafrański przedstawia w swoim podcaście sprawdzone sposoby pomnażania oszczędności. Dzięki WNOP dowiesz się jak:

  • oszczędzać,
  • inwestować,
  • dbać o budżet domowy,
  • dbać o finanse osobiste,
  • żyć bez długów,
  • mądrze gospodarować pieniędzmi,
  • zarabiać na swoje pasje,
  • być wolnym finansowo.

Olbrzymim atutem audycji jest fakt, iż Michał nie ukrywa kwot swoich wydatków, oszczędności, wydanych pieniędzy. Wszystko przedstawia jasno i klarownie. Przez to jego wypowiedzi oraz rady stają się jeszcze bardziej wiarygodne i rzetelne.

WNOP podcast
źródło: listennotes.com

WNOP posłuchasz m.in. na:

Nauka XXI – Borys Kozielski

Borys Kozielski prowadzi rozmowy na tematy związane z odkryciami naukowymi, badaniami z inspirującymi osobami ze świata nauki. W podcaście możesz spotkać się między innymi z tematyką biologii, fizyki, informatyki czy nawet psychologii.

Mimo poruszania trudnej i często niezrozumiałej tematyki Borys Kozielski potrafi poprowadzić rozmowę, tak aby mogło się z niej wynieść, jak najwięcej. To jest ogromny atut, ponieważ dzięki temu nauka może stać się jeszcze bliższa i prostsza w zrozumieniu. Wystarczy odrobina zainteresowania i uwagi.

Nauka XXI wieku Borys Kozielski
źródło: spotify.com

Podcastu Borysa Kozielskiego posłuchasz m.in. na:

Brzmienie Świata z Lotu Drozda – metafizyczne podróże

Światoczuły podcast Pawła Drozda poświęcony podróżom oraz temu, co dzieje się na naszym globie. Z dala od polityki, z dala od tego, co widoczne na pierwszych stronach portali informacyjnych. Zawsze goście i muzyka. Podcast z wrażliwością obserwujący otoczenie.

Nic dodać, nic ująć. Dzięki podróżniczym audycjom Pawła Drozda możesz przenieść się w najdalsze zakątki świata. Historie, opowiadania, relacje wydarzeń gości podcastu sprawią, że nawet w dobie pandemii będziesz miał ochotę spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyjechać do nieznanych, odległych miejsc na kuli ziemskiej.

Brzemienie świata z lotu Drozda podcast
źródło: podchaser.com

Brzmienie Świata z Lotu Drozda posłuchasz m.in., na:

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – więcej niż psychologia

Strefa Psyche odkryje przed Tobą olbrzymie możliwości współczesnej psychologii. Głównym zadaniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy psychologicznej, do której można sięgać niezależnie od miejsca i czasu, w jakim się znajdujesz. Z audycji dowiesz się, jak działa:

  • Neuropsychologia
  • Neuroinformatyka
  • Psychoterapia
  • Psychologia poznawcza

I wiele, wiele innych, interesujących tematów, które mylnie nie są początkowo kojarzone z psychologią.

Strefa psyche SWPS podcast

Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS posłuchasz m.in. na:

Elite Mentality – Cyprian Majcher

Twórca podcastu, Cyprian Majcher jest właścicielem kilku klubów na rynku fitness, byłym reprezentantem Polski w rugby, wielokrotnym mistrzem Polski i Europy, zawodnikiem CrossFit oraz członkiem Komisji Gier i Dyscypliny w Polskim Związku Rugby. Po tak wielu osiągnięciach możesz się spodziewać, że podcast Elite Mentality będzie o sposobie myślenia i mentalności ludzi, którzy osiągnęli mistrzowski poziom, nie tylko w dyscyplinach sportowych.

Jeżeli motywują Cię osiągnięcia innych ludzi i lubisz słuchać o ścieżkach rozwoju osobistego, to jak najbardziej ten podcast jest właśnie dla Ciebie.

Elite Mentality podcast

Elite Mentality posłuchasz m.in. na:

Architektura Powinna – Klaudia Lachcik

Interesujesz się architekturą, a może chcesz dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego? Podcast Klaudii Lachcik z pewnością zapewni Ci ogrom merytorycznej wiedzy zamkniętej w luźnej formie przekazu. 

Architektura Powinna Podcast to po-winne lub po-kawowe rozmowy o architekturze, urbanistyce, studiach architektonicznych, praktykach zawodowych”. 

Kolejny raz jednogłośnie zgodzę się z opisem audycji i zachęcę do śledzenia. Architektura to nie tylko studia czy projekty, a cały świat, który Cię otacza, warto więc zdobywać wiedzę w także tym temacie.

Architektura powinna podcast
źródło: podtail.com

Podcast Architektura Powinna posłuchasz m.in. na:

Karolina Sobańska Podcast – wegańskie szlaki

Najlepszy podcast o zdrowiu? Zdecydowanie! Kanał Karoliny Sobańskiej odkryłam wieki temu na YouTube. Kiedy dowiedziałam się, że stworzyła podcast moje serce zabiło jeszcze szybciej. Karolina tworzy treści w tematach diety roślinnej, zdrowego trybu życia, ekologii czy aktywności fizycznej. Podczas audycji rozmawia z różnymi specjalistami, co sprawia, że wartość merytoryczna podcastu jest na bardzo wysokim poziomie.

Jest to zdecydowany must-have wśród osób, które dbają nie tylko o zdrowy tryb życia, ale i o dobro planety.

Karolina Sobańska Podcast
źródło: karolinasobanska.podbean.com
Karolina Sobańska Podcast posłuchasz m.in. na:

Świat podcastów stoi przed Tobą otworem

Teraz jesteś gotowy wkroczyć w świat podcastów. Wystarczy, że wciśniesz play na swoim komputerze, laptopie lub telefonie i zaczniesz cieszyć się ulubionymi audycjami. Do dzieła!