Sporo już zostało powiedziane o programach i aplikacjach, które ułatwiają organizację lekcji i zajęć edukacyjnych – także tych zdalnych. Ale dla pełnego obrazu warto jeszcze przyjrzeć się rozwiązaniom oferowanym przez Apple. Choć autorskie aplikacje dostępne są wyłącznie na urządzenia z nadgryzionym jabłkiem, to mogą także stanowić inspirację dla tych, którzy takich gadżetów nie posiadają. Oto krótki przegląd aplikacji edukacyjnych od Apple.
Pisanie i edycja testów. Wykonywanie wykresów i zestawień danych. Tworzenie efektownych prezentacji. Chyba każdy doskonale pamięta to ze szkolnych lekcji informatyki (i nie tylko). Cóż, w gruncie rzeczy to bardzo przydatne umiejętności, a ich dobre opanowanie pozwala w dorosłym życiu częściej robić sobie przerwę na kawę wykonywać jeszcze więcej obowiązków.
Żarty na bok – oto aplikacje Apple, które posłużą właśnie do wymienionych wyżej czynności. To pełnowymiarowy pakiet biurowy, dostępny za darmo dla wszystkich urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem.
Jeśli nauczyciel ma rozbudzać w uczniach ciekawość świata i kreatywność, to na pewno przydadzą mu się aplikacje i programy, które wesprą go w takich zadaniach, jak przydzielanie pracy i monitorowanie postępów. Dzięki takiej pomocy udaje się skutecznie oszczędzać uciekające minuty, które można wykorzystać na efektywną pracę i omawianie wyników. Oto krótka charakterystyka aplikacji Apple dla nauczycieli:
Obie aplikacje dostępne są w sklepie App Store po uprzednim utworzeniu kont szkolnych w usłudze Apple School Manager. Więcej informacji znajdziesz na stronie Apple dla sektora edukacji.
Apple twierdzi, że każdy może kodować. I w myśl tego hasła udostępnia dwa programy, które przeprowadzą młodszych i starszych adeptów tej technologicznej sztuki przez kolejne etapy opanowywania języka Swift (to właśnie w nim profesjonaliści tworzą programy na urządzenia Apple). Warto tylko dodać, że zdobywaniu tej umiejętności towarzyszy rozwój logicznego myślenia i rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych.
iPad z powodzeniem może zastąpić kartkę papieru i długopis. To zasługa przeogromnych możliwości, jakie połączenie dotykowego ekranu z wygodną, lekką konstrukcją. Bo nie dość, że po ekranie można pisać jak długopisem w notatniku, to jeszcze nie trzeba przejmować się zużytymi kartkami. No a ewentualne błędy są wyjątkowo łatwe w poprawie.
Zobacz także:
iPad czy Macbook Air? Rozstrzygamy odwieczny pojedynek urządzeń od Apple
Apple nie zapomina jednak o użytkownikach iPhone’ów oraz komputerów Mac. Dlatego powstała aplikacja Freeform, czyli wirtualna tablica online, na której możesz umieszczać dowolne zdjęcia, rysunki, linki czy pliki, bez względu na ich układ czy liczbę stron.
Co najważniejsze, nad jedną tablicą można pracować w wiele osób jednocześnie, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu łatwo przeprowadzić burzę mózgów, stworzyć mapę myśli, czy po prostu puścić wodze kreatywności.
Tablice Freeform przechowywane są w iCloud. Wszystkie zmiany, które w nich wprowadzasz, automatycznie aktualizują się na pozostałych urządzeniach Apple zalogowanych przy użyciu tego samego Apple ID. Dzięki temu efekt wytężonej pracy zawsze jest zabezpieczony przed przypadkowym usunięciem.
Jeszcze więcej możliwości – tak nauczycielom, jak i uczniom – dają dostępne w App Store aplikacje edukacyjne od Apple oraz innych producentów. W ich pokaźnym zestawieniu znaleźć można na przykład te przeznaczone do szlifowania umiejętności językowych, ułatwiające organizację pracy, doskonalące zdolności manualne, zachęcające do czytania i ćwiczące muzykalność.
Apple pokazuje, że nauka to coś więcej niż tylko wykonywanie kolejnych zadań. To wspaniała przygoda, która łączy ludzi i pozwala im wspólnie tworzyć optymalne, satysfakcjonujące rozwiązania, dzięki którym świat staje się lepszym miejscem.
Dowiedz się więcej o sprzęcie Apple: