Najciekawsze aplikacje 2020. TOP 5 programów dla Android i iOS

Aplikacje mobilne skutecznie przekonują do siebie przystępną formą, tematyką i możliwościami. Rewelacyjnie łączą funkcję rozrywkową i użyteczną, co szybko zauważone zostało przez ich twórców oraz docenione przez stale powiększające się grono użytkowników. Wachlarz programów dla urządzeń mobilnych jest sukcesywnie poszerzany i obejmuje coraz więcej propozycji. Oto TOP 5 aplikacji, które warto mieć na swoim smartfonie.

Jakie aplikacje mamy w smartfonach?

Aplikacje mobilne to niebywale szeroki temat. W zależności, jak do niego podejdziemy, pewnie tak będzie wyglądała ostateczna konkluzja na ich temat. Niemniej, programy tworzone dla urządzeń mobilnych podzieliłam na dwie zasadnicze grupy:

  • podstawowe – wszystkie standardowe aplikacje, nierozerwalnie związane z systemem, np. budzik, kalkulator, czy przeglądarka internetowa;
  • dodatkowe – aplikacje o różnym charakterze i tematyce, które wybieramy według własnych preferencji i instalujemy na urządzeniu samodzielnie, m.in.: Facebook, Instagram, WhatsApp, czy np. aplikacje bankowe.

Aplikacje dodatkowe pobierzecie w dedykowanym dla danego systemu sklepie, np. Sklep Play dla Android, AppStore dla iOS czy AppGallery dla HMS. To właśnie ten rodzaj aplikacji pokazuje prywatne preferencje każdego użytkownika.

TOP 5 aplikacji mobilnych na rok 2020 (subiektywnie)

Biorąc pod uwagę niezwykle szeroką ofertę, nie jest łatwo wskazać 5 konkretnych aplikacji, które są po prostu najlepsze. Ze względu na ideę poszczególnych rozwiązań, podzieliłam je zatem tematycznie. Zaznaczam, że szukałam aplikacji, które są mniej oczywiste niż te, które wymieniłam wyżej.

Wśród propozycji dla konkretnych urządzeń, uwzględniłam aplikacje lifestylowe, programy do pracy i organizacji dnia codziennego, nawigacje i przewodniki, programy do obróbki i odtwarzania multimediów oraz gry i programy rozrywkowe. Potraktujcie zatem to zestawienie jako subiektywny zbiór inspiracji. Zaczynamy!

Aplikacja lifestyle: Zdrowe zakupy

Pomijając, czy jesteście na diecie, czy nie, wszyscy zgodzimy się, że zawsze jest ważne to, co jemy. Warto zatem mieć w swoim telefonie aplikację Zdrowe zakupy. Ten niezwykle intuicyjny prosty w obsłudze program pozwala na określenie składników poszczególnych produktów spożywczych, jeszcze przed ich zakupem. 

Jak? Wystarczy, że będąc w sklepie, zeskanujecie kod kreskowy, a aplikacja wskaże wszystkie e-składniki. Podpowie również, czy w wybranym jedzeniu znajdują się gluten, cukry proste, tłuszcze albo np. potencjalne alergeny – a jeśli tak, to jakie.

Aplikacja Zdrowe zakupy to baza ponad 300 000 produktów, która stale jest poszerzana – zarówno przez jej  twórców, jak i użytkowników, mających możliwość dodawania kolejnych pozycji.

Ciekawe jest również to, że jeśli coś okaże się dla Was nieodpowiednie, to aplikacja jest gotowa do wskazania podobnego produktu, z alternatywnym i (w założeniu) lepszym składem.

Aplikację Zdrowe zakupy pobierzecie na smartfony z systemem Android oraz iOS.

Szukasz więcej inspiracji w tym zakresie? Zajrzyj do tekstu:

Aplikacja do pracy i organizacji dnia codziennego: Trello

Trello to stosunkowo nowa jakość na rynku. Dzięki tej aplikacji bezproblemowo stworzycie listę zadań do wykonania, np. w postaci tablicy. Program przydaje się zarówno, jeśli chodzi o obowiązki służbowe, jak i czynności dnia codziennego. Proste menu daje możliwość sprawnego zarządzania listą wyznaczonych wcześniej obowiązków.

trello aplikacja android ios

Mówiąc wprost, Trello ma pomagać w doprowadzaniu wszystkich spraw do końca, z możliwie jak najlepszym efektem. Co ciekawe, możecie korzystać z niej sami, albo stworzyć grupy współpracowników, którym przypiszecie konkretne zadania. Jest również możliwość bieżącej komunikacji w grupie, do której należycie. Aplikacja daje także możliwość przesyłania plików wideo, zdjęć oraz współpracuje z innymi internetowymi platformami, np. z Dropbox.

Aplikację pobierzecie na smartfony z Androidem oraz iOS.

Z tej kategorii polecam również teksty:

Aplikacja nawigacyjna i przewodnik: MAPS.ME

MAPS.ME to szeroki zbiór map offline, rozbudowana nawigacja dla kierowców, rowerzystów i pieszych oraz  wszechstronne narzędzie do planowania tras i wycieczek, które w kolejnych etapach można udostępniać innym użytkownikom.

W MAPS.ME znajdziecie opracowane we współpracy z portalami turystycznymi wskazówki dla miejsc, które warto zwiedzić w najpopularniejszych punktach wypadowych – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aplikacja obfituje w mnóstwo przydatnych dla turysty wskazówek. Sprawdzicie tutaj m.in.: bazę punktów POI, spis szlaków pieszych oraz sprawdzone trasy do wędrówek, które często dodają sami użytkownicy. 

Co jednak najważniejsze, MAPS.ME ma niezwykle prosty do obsługi i przyjemny dla oka layout, przez który z łatwością szybko przebrnie nawet nowicjusz.

Aplikacja jest dostępna dla sysytemu Android oraz iOS.

Więcej o aplikacjach turystycznych i nawigacjach mobilnych przeczytacie w tekstach:

Aplikacja do obróbki i odtwarzania multimediów: KineMaster

KineMaster to program oferujący naprawdę wiele, przez co sprawdzi się zarówno dla laika, jak i profesjonalisty. Ilość dostępnych tu opcji może zaimponować.

Możemy np. wyciąć zbędne fragmenty nagrania, przyciąć wideo według własnych preferencji oraz nałożyć na nie wybrane efekty, np. naklejki czy płynne przejścia. Program daje dodatkowo możliwość korzystania z plików zewnętrznych, które mamy zapisane na telefonie. Efekty pracy możemy „podglądać” na bieżąco i w razie czego swobodnie zmieniać do momentu zatwierdzenia ostatecznego projektu. 

Za pomocą KineMaster możecie także pracować w obrębie nawet kilku plików wideo, np. łącząc je ze sobą.

kinemaster aplikacja android ios

Interfejs KineMaster, mimo że po angielsku, jest bardzo dobrze opisany, przez co na pewno skradnie serce niejednego użytkownika. Szeroka gama funkcji i intuicyjna forma aplikacji są z kolei gwarantem na wykorzystanie wszystkich drzemiących w Was pokładów kreatywności.

Aplikację pobierzecie na smartfony z systemem Android oraz iOS.

Gry i zabawy: Lumosity – Trening mózgu

Lumosity to aplikacja, którą pokochały miliony użytkowników na całym świecie. Macie przerwę? Nudzicie się w autobusie? Zagrajcie w Lumosity. Dzięki tej aplikacji możecie bawić się i ćwiczyć swój umysł jednocześnie.

Lumosity jest zbiorem opracowanych przez naukowców gier, które perfekcyjnie odnajdą się w roli codziennego trenera mózgu. Aplikacja wypełniona jest interaktywnymi grami, podzielonymi na konkretne kategorie – sami możecie wybrać, jaki obszar swojego umysłu chcecie rozwijać z Lumosity i właśnie w tym kierunku podążać. 

Oczywiście, przed rozpoczęciem gry dostaniecie kilka prostych wskazówek, które ułatwią Wam zrozumienie zasad zabawy i osiągnięcie zamierzonego celu. Aplikacja dostępna jest w angielskiej wersji językowej, zatem macie szansę podszkolić nie tylko umysł, ale i swój język. 

Lumosity odpalicie na systemie Android oraz iOS

W tym temacie polecam również zajrzeć do tekstu: