Harry Potter. Jaka jest kolejność filmów i książek o przygodach młodego czarodzieja?

Harry Potter zdobywał serca fanów już od samego początku, a do dziś znajdą się tacy (w tym ja), którzy dadzą się pochłonąć dowolnej części, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Cała seria o przygodach tytułowego czarodzieja składa się z siedmiu książek, na podstawie których powstało osiem filmów. Kolejność ich czytania lub oglądania jest niezwykle ważna, by opowieść była spójna i logiczna. Sprawdź, od czego zacząć jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z Harrym Potterem.

Harry Potter – wszystkie filmy i książki po kolei

Filmy o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół powstały na podstawie powieści J.K. Rowling o tych samych tytułach. Kolejność książek pokrywa się z produkcjami, jakie trafiły na duże ekrany. By zachować prawidłowy ciąg zdarzeń, obcowanie ze Światem Czarodziejów trzeba rozpocząć od Kamienia Filozoficznego, a zakończyć na Insygniach Śmierci. Twórcy zdecydowali się podzielić film na dwie części, by nie pominąć niezwykle ważnych wydarzeń opisanych w książce.

Harry Potter – kolejność filmów i książek

Przygody jednego z najsławniejszych czarodziejów na świecie, należy oglądać lub czytać w następującej kolejności:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997, 2001)*,
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998, 2002),
  • Harry Potter i Więzień Azkabanu (1999, 2004),
  • Harry Potter i Czara Ognia (2000, 2005),
  • Harry Potter i Zakon Feniksa (2003, 2007),
  • Harry Potter i Książę Półkrwi (2005, 2009),
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci (książka wydana w 2007 roku; film został podzielony na dwie części z premierą kolejno w 2010 i 2011 roku).
* – w nawiasie: rok wydania książki, rok premiery filmu

We wszystkich częściach główne role grają Daniel Radcliffe – Harry Potter, Rupert Grint – Ron Weasley i Emma Watson – Hermiona Granger. Pierwsze dwa filmy wyreżyserował Chris Columbus, trzeci Alfonso Cuaron, czwarty Mike Newell, a pozostałe David Yates.

Gry i zabawki ze świata Harry’ego Pottera znajdziesz w sklepie al.to

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – w jakiej kolejności oglądać spin-off?

W 2016 roku na ekrany trafił pierwszy spin-off Harry’ego Pottera pt. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Zainspirowany jest książką J.K. Rowling o tym samym tytule i opowiada historię, mającą miejsce jeszcze przed wydarzeniami pokazanymi w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Mimo że akcja spin-offu rozgrywa się wcześniej, nie jest konieczne oglądanie go w pierwszej kolejności, ponieważ fabuła jest niezależna od serii o Harrym Potterze.

Dwa lata później swoją premierę miały: Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda, produkcja będąca kontynuacją historii. W 2022 roku ma się ukazać trzecia część, a cała seria ma zamknąć się w pięciu filmach.

Powstałe do tej pory produkcje z cyklu Fantastyczne zwierzęta wyreżyserował David Yates. Główną rolę gra Eddie Redmayne, który wciela się w postać Newta Scamandera, czarnym charakterem jest zaś Johny Deep, grający Gellerta Grindelwalda. W filmach pojawiają się też Jude Law (Albus Dumbledore), Katherine Waterston (Tina Goldstein) czy Dan Fogler (Jacob Kowalski).