A Knight of the Seven Kingdoms na pierwszych ujęciach. Zobacz w akcji nowy prequel Gry o tron

Rozczarowujący finał równie rozczarowującego 2. sezonu Rodu smoku to nie koniec serialowych przygód ze światem Gry o tron. W drodze są kolejne prequele, a jeden z nich, A Knight of the Seven Kingdoms (Rycerz Siedmiu Królestw), wyjdzie już w przyszłym roku. Przygody Dunka i Jaja to poboczna historia, która również rozgrywa się w czasach rządów rodu Targaryenów. Czego spodziewać się po spin-offie Gry o tron?

Serial Rycerz Siedmiu Królestw. O czym opowie spin-off Gry o tron?

A Knight of the Seven Kingdoms to kolejny serialowy prequel Gry o tron i kolejny, który bazuje na… niedokończonej historii opisanej w zbiorze opowiadań o tym samym tytule. Całość składa się zaledwie z trzech opowiadań (Wędrowny rycerz, Zaprzysiężony miecz i Tajemniczy rycerz), choć George R.R. Martin planował ich nawet dwanaście. Końca raczej nie ujrzymy, biorąc pod uwagę to, co dzieje się z Wichrami zimy, a właściwie to, co się z nimi nie dzieje.


a knight of the seven kingdoms postać dunka
Źródło: Warner Bros. Discovery

Akcja serialu rozegra się 100 lat po wydarzeniach z Rodu smoka oraz prawie 100 lat przed wydarzeniami z Gry o tron. To czasy rządów Targaryenów bez smoków, choć pamięć o tych bestiach jest ciągle żywa. Głównymi bohaterami opowieści będą Dunk i jego giermek – Jajo. Prawdziwa tożsamość tego drugiego jest skrzętnie ukrywana przed niczego nieświadomym Dunkiem z Zapchlonego Tyłka, który w momencie wspólnej podróży nie jest nawet pasowanym rycerzem.

Czego można spodziewać się po serialu? To nieco luźniejsza przygoda od Gry o tron i Rodu smoka, choć nadal obfitująca w pełne dramatyzmu sceny. Na początku pierwszego sezonu poznasz ser Arlana z Pennytree, rycerza, któremu giermkował Duncan. Po jego śmierci główny bohater staje się wędrownym rycerzem, który na trakcie spotyka chłopca imieniem Jajo i przygarnia go dość niechętnie jako swojego towarzysza,  a potem – giermka.

Dowiedz się więcej o Grze o tron i serialu Ród smoka:

a knight of the seven kingdoms postać jajo
Źródło: Max

Bohaterowie wpakują się w różne kłopoty, wezmą udział w turnieju rycerskim, a ser Duncan Wysoki stoczy nawet pojedynki ze szlachetnie urodzonymi, pokazując pełnię swoich możliwości. Nie zabraknie też, jak to u George’a R.R. Martina, niespodziewanych zwrotów akcji. Jednak historia w tym serialu będzie bardziej „przyziemna”, a wydarzenia nie będą miały skali charakterystycznej dla Gry o tron i Rodu smoka. Choć fabuła w dalszych sezonach Rycerza Siedmiu Królestw może przynieść kilka niespodzianek.

Kto odpowiada za serial A Knight of the Seven Kingdoms?

Showrunnerem serialu i scenarzystą wszystkich odcinków 1. sezonu jest Ira Parker (Ród smoka, Lepsze życie), który współpracuje z George’em R.R. Martinem (pełnią też funkcję producentów). Producentami wykonawczymi są także: Ryan Condal (showrunner Rodu smoka), Vince Gerardis (Ród smoka, Gra o tron), Owen Harris (Nowy wspaniały świat, Pani Davis) i Sarah Bradshaw (filmy Miami Vice i Czarownica). Owen Harris wyreżyseruje również trzy odcinki, a pozostałe – Sarah Adina Smith (Lekcje chemii, Legion).

Kiedy będzie premiera serialu A Knight of the Seven Kingdoms?

Firma Warner Bros. Discovery ujawniła, że Rycerz Siedmiu Królestw zadebiutuje na platformie Max w bliżej nieokreślonym okresie 2025 roku. Dokładna data premiery serialu kręconego w Irlandii Północnej nie jest jeszcze znana.

a knight of the seven kingdoms z terminem premiery
Źródło: Max

Ile będzie odcinków A Knight of the Seven Kingdoms, a ile sezonów?

Pierwszy sezon Rycerza Siedmiu Królestw ma mieć sześć odcinków, a całość będzie bazować na pierwszym opowiadaniu – Wędrowny rycerz.

Produkcja HBO nie ma zbyt wiele materiału źródłowego, a to oznacza, że serial Rycerz Siedmiu Królestw będzie miał mało sezonów. Mniej jeszcze niż Ród smoka, nawet jeśli twórcy z Martinem pokuszą się o rozbudowanie niektórych wątków z opowiadań. Twórcy nie zdradzili liczby sezonów, ale jeśli jeden będzie przypadał na jedno opowiadanie, można spodziewać się ich trzech. Każdy powinien mieć podobną długość do pierwszego (czyli maksymalnie 6-odcinkowe).

Zwiastun A Knight of the Seven Kingdoms. Na osłodę po Rodzie smoka

HBO udostępniło pierwsze sceny z Rycerza Siedmiu Królestw po premierze finału 2. sezonu Rodu smoka. Są one częścią większego zwiastuna promującego seriale planowane na 2024 i 2025 rok w serwisie Max. Pierwszy teaser przedstawia ser Duncana Wysokiego, którego widzimy w czasie treningu i pojedynku, ale pojawia się w nim także na krótko Jajo – drugi z głównych bohaterów opowieści.

Na pełnoprawny trailer A Knight of the Seven Kingdoms trzeba jeszcze poczekać – być może nawet do 2025 roku. To jednak będzie zależne od tego, kiedy serial dokładnie trafi na platformę Max.

Obsada A Knight of the Seven Kingdoms

Obsada serialu Rycerz Siedmiu Królestw nie jest szczególnie imponująca – to głównie mniej znane nazwiska. Oto najważniejsze postacie w 1. sezonie:

  • Peter Claffey – ser Duncan Wysoki, wędrowny rycerz.
  • Dexter Sol Ansell – Jajo, giermek Duncana.
  • Finn Bennet – Aerion Targaryen zwany Jasnym Płomieniem albo Aerionem Potwornym. Jeden z synów Maekara I Targaryena.
  • Bertie Carvel – Baelor Targaryen zwanym Złamaną Włócznią. To pierwszy syn króla Daerona II.
  • Tanzyn Crawdford – Tanselle, Dornijka.
  • Daniel Ings – Lyonel Baratheon zwany Śmiejącą się Burzą. To głowa rodu Baratheonów podczas rządów króla Daerona II Targaryena.
  • Sam Spruell – Maekar Targaryen, syn króla Daerona II.
obsada a knight of the seven kingdoms
Od lewej: Daniel Ings, Finn Bennet, Bertie Carvel, Tanzyn Crawdford i Sam Spruell. Źródło: Wiki of Thrones

Wszystkie seriale w świecie Gry o tron. Jakie prequele powstają?

George R.R. Martin ujawnił, że oprócz Rodu smoka i Rycerza Siedmiu Królestw trwają prace nad aż siedmioma serialami w uniwersum Gry o tron. Trzy z nich będą aktorskie, a cztery – animowane. 

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że światło dzienne ujrzą wszystkie z nich. Mogą zostać skasowane, zanim w ogóle włodarze Warner Bros. Discovery przyznają im zielone światło (np. jak Snow, serial o przygodach Jona po zakończeniu Gry o tron) albo nawet już po zamówieniu pilota (jak Bloodmoon z Naomi Wattss, którego akcja miała rozgrywać się tysiące lat przed Grą o tron).

Aktorskie prequele Gry o tron

Oto wszystkie emitowane, realizowane i planowane seriale ze świata Gry o tron:

  • Ród smoka (House of the Dragons) – emitowany; ma mieć 4 sezony; premiera 3. sezonu w 2026 roku.
  • Rycerz siedmiu królestw (A Knight of the Seven Kingdoms) – w produkcji; premiera 1. sezonu w 2025 roku.
  • Podbój Aegona (Aegon’s Conquest) – historia o Podboju Aegona I Zdobywcy, który zasiadł na Żelaznym Tronie jako pierwszy z Targaryenów, rozpoczynając wieloletnie rządy swojego rodu. Akcja serialu rozegra się ok. 300 lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Projekt na wczesnym etapie – za scenariusz odpowiada Mattson Tomlin (Project Power, Little Fish) we współpracy z George’em Martinem.
  • 10 tysięcy statków (10,000 Ships) – opowieść o księżniczce Nymerii, która popłynęła ze swoim ludem Rhoyanarów z Essos do Westeros, osiadając w Dorne i poślubiając Morsa Martella. Projekt na wczesnym etapie – za scenariusz odpowiada Eboni Booth (serial Julia i film My mieliśmy szczęście) we współpracy z George’em Martinem.
  • Niezatytułowany serial aktorski – nie jest jasne, o czym opowie trzeci aktorski serial. Na pewno wiemy, że nie będą to te o Jonie Snowie ani o Aryi Stark. Jednym z najbardziej pożądanych przez fanów to Rebelia Roberta, czyli jego droga do władzy nad Westeros u boku młodego Eddarda Starka (serial ten mógłby pokazać też kres rządu Aegona II Targaryenów, czyli Szalonego Króla i ojca Daenerys).
a knight of the seven kingdoms ser duncan wysoki
Źródło: Max

Animacje w świecie Gry o tron

Obok aktorskich spin-offów powstają także animowane. Warner Bros. Discovery obiera tym samym drogę między innymi Netfliksa (np. Wiedźmin: Zmora Wilka) czy Marvel (np. What If…?). Znamy jedynie dwa tytuły, a dwa kolejne nie zostały ujawnione – wiemy o nich jedno wielkie… nic.

  • Nine Voyages – serial animowany o Corlysie Velaryonie, znanym także jako Wąż Morski (postać ta występuje w Rodzie smoka). Fabuła animacji miałaby skupiać się na jego wielkich morskich wyprawach, podczas których odwiedził krainy nieodwiedzane przez zwykłych śmiertelników i zdobył bogactwo, o jakim wcześniej nie śnił. Pierwotnie projekt planowany był jako serial aktorski, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu ze względu na budżet.
  • Golden Empire – historia Złotego Cesarstwa Yi Ti, czyli wielkiego, bogatego i orientalnego rejonu na dalekim wschodzie Essos. Sam George R.R. Martin porównuje go do Azji, a za inspirację stanowiło cesarstwo chińskie. Kraina niezbyt eksploatowana nawet w utworach George’a R.R. Martina (nie tylko w sadze Pieśń lodu i ognia, ale i w książkach o historii Westeros i dalekich ziem).

Przeczytaj także:

Sprawdź rankingi TV i recenzje telewizorów

Odkryj również pełną ofertę telewizorów i urządzeń audio w x-komie