Tani dron – jak kupować?
Poznaj przepisy prawne
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy zweryfikować przez kupnem drona dla siebie są obowiązujące przepisy prawne, które regulują poruszanie się tego typu sprzętem po przestrzeni powietrznej.
Znajdziesz je w artykule:
Sprawdź najważniejsze cechy i parametry drona
Następnie, kupując budżetową wersję drona, upewnij się co do oferowanych przez nią opcji – zupełnie tak, jak w przypadku każdego innego wariantu.
Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że możliwości tańszego sprzętu nie będą aż tak rozbudowane, jak w przypadku topowych modeli (za coś się jednak płaci), ale jest faktem, że tanie drony potrafią nie raz i nie dwa zaskoczyć na plus swoimi możliwościami, genialnie sprawdzając się przy tym jako sprzęty dla osób początkujących lub potrzebujących solidnych bezzałogowców o przyzwoitych parametrach.
Jakość rejestrowanych materiałów foto i wideo
Naturalnie im oferowana rozdzielczość będzie większa, tym lepsze efekty uzyskamy. Zdecydowana większość najtańszych, kosztujących kilkaset złotych, dronów nagrywa w jakości SD lub HD, liczonej w kilku pikselach – wszystko ze względu na to, że urządzenia te są traktowane bardziej jako sprzęty do nauki pilotażu i rozrywki, niż profesjonalne maszyny fotograficzne.
Bliżej 2000 zł znajdziesz jednak modele, oferujące o wiele więcej, np. 12 Mpix i nagrywanie wideo w jakości 2.7K HD. Mowa m.in. o egzemplarzu DJI Mavic Mini SE.
Dla porównania warto wiedzieć, że w najbardziej rozbudowanych modelach dostępnych do zakupu komercyjnego parametry te potrafią sięgać nawet ponad 5K i 20 Mpix.
Koniecznie przeczytaj też:
Czas pracy na baterii i zasięg taniego drona
Kolejna ważna rzecz, która zadecyduje o późniejszym komforcie korzystania z drona to jego zasięg, który jest równoznaczny z czasem pracy po jednorazowym naładowaniu akumulatora. W przypadku urządzeń z niższej półki trzeba mieć świadomość, że nie będzie on imponujący i zwykle potrwa od kilku minut do maksymalnie około pół godziny.
Pamiętajmy też, że na długość pojedynczego lotu mają wpływ czynniki zewnętrzne, np. warunki pogodowe – przy większym wietrze urządzenie musi pracować na większych obrotach, przez co czerpie o wiele więcej baterii. Każda dodatkowa nakładka, np. na wirniki, także zwiększy zapotrzebowanie na energię. Warto się więc ich pozbyć, jeśli chcemy cieszyć się pracą sprzętu dłużej. Koniec końców, przestrzegajmy czasu pracy drona i dla własnego komfortu starajmy się nie wzbijać zbyt wysoko, gdy kończy się energia.
Przy modelach do 2000 zł oraz w zależności od rodzaju i pojemności baterii, rekomendujemy zarezerwować sporo czasu na naładowanie takiego sprzętu. Najlepiej zrobić to w nocy, tak aby mieć pewność, że akumulator został uzupełniony do pełna i od rana będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością taniego drona.