Jaki tani dron wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Nie wiesz na jaki dron postawić na początek – tak, aby przy okazji nie zbankrutować? Jeśli marzy Ci się własny bezzałogowy statek powietrzny, którym będzie można „chwytać” chwile z perspektywy lotu ptaka, to mamy dobrą wiadomość – zakup taniego i dobrego drona jest możliwy. Dowiedz się, co oferują budżetowe egzemplarze dronów i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Czym jest dron?

Drony to zdalnie sterowane mini-statki powietrzne, których największym atutem jest możliwość rejestrowania materiałów foto i wideo z perspektywy lotu ptaka. Te wyjątkowe maszyny są sterowane zdalnie, przy użyciu specjalnego, dedykowanego im kontrolera. Najnowszymi dronami można też kierować za pomocą sparowanego z konkretnym egzemplarzem smartfona. 

Kiedyś drony zarezerwowane były wyłącznie dla specjalistów. Korzystano z nich np. w celach wywiadowczych w wojsku. Dzisiaj ich zalety dostrzega się również na innych polach, w tym np. w sektorze komercyjnym i rekreacyjnym. 

Doceniają je w szczególności osoby chcące tworzyć zdjęcia i filmy, które pokazane są w nietuzinkowy sposób. Poprzez szeroki zakres filmowania, ciekawe ujęcia i wiele opcji dodatkowych, drony świetnie sprawdzają się zatem np. do kompleksowego i oryginalnego pokazania dużych eventów, w tym koncertów, wesel, zorganizowanych marszy itd.

Więcej na temat zastosowania dronów i ich możliwości dowiesz się z naszego poradnika:

dron

Ceny dronów

Drony to jedne z najciekawszych odkryć technologicznych ostatnich lat. Póki co, większość ich modeli pozostaje nadal urządzeniami z górnej półki cenowej – niektóre z nich zostały wycenione nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Zobacz:


Skoro najdroższe modele kosztują kilkadziesiąt tysięcy, to umówmy się, że mianem taniego drona możemy nazwać sprzęt do 2000 zł. Takie urządzenie jest już w stanie zaoferować solidne wykonanie, stabilne latanie i intuicyjną obsługę. Oprócz tego, potrafi przyzwoicie rejestrować zdjęcia i filmy wideo. Idealnie nada się więc dla początkujących entuzjastów zdalnego pilotażu.

mavic 3 cine dji dron

Tani dron – jak kupować?

Poznaj przepisy prawne 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy zweryfikować przez kupnem drona dla siebie są obowiązujące przepisy prawne, które regulują poruszanie się tego typu sprzętem po przestrzeni powietrznej. 

Znajdziesz je w artykule:

Sprawdź najważniejsze cechy i parametry drona 

Następnie, kupując budżetową wersję drona, upewnij się co do oferowanych przez nią opcji – zupełnie tak, jak w przypadku każdego innego wariantu. 

Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że możliwości tańszego sprzętu nie będą aż tak rozbudowane, jak w przypadku topowych modeli (za coś się jednak płaci), ale jest faktem, że tanie drony potrafią nie raz i nie dwa zaskoczyć na plus swoimi możliwościami, genialnie sprawdzając się przy tym jako sprzęty dla osób początkujących lub potrzebujących solidnych bezzałogowców o przyzwoitych parametrach.

Jakość rejestrowanych materiałów foto i wideo

Naturalnie im oferowana rozdzielczość będzie większa, tym lepsze efekty uzyskamy. Zdecydowana większość najtańszych, kosztujących kilkaset złotych, dronów nagrywa w jakości SD lub HD, liczonej w kilku pikselach – wszystko ze względu na to, że urządzenia te są traktowane bardziej jako sprzęty do nauki pilotażu i rozrywki, niż profesjonalne maszyny fotograficzne. 

Bliżej 2000 zł znajdziesz jednak modele, oferujące o wiele więcej, np. 12 Mpix i nagrywanie wideo w jakości 2.7K HD. Mowa m.in. o egzemplarzu DJI Mavic Mini SE

Dla porównania warto wiedzieć, że w najbardziej rozbudowanych modelach dostępnych do zakupu komercyjnego parametry te potrafią sięgać nawet ponad 5K i 20 Mpix.

Koniecznie przeczytaj też: 

Czas pracy na baterii i zasięg taniego drona

Kolejna ważna rzecz, która zadecyduje o późniejszym komforcie korzystania z drona to jego zasięg, który jest równoznaczny z czasem pracy po jednorazowym naładowaniu akumulatora. W przypadku urządzeń z niższej półki trzeba mieć świadomość, że nie będzie on imponujący i zwykle potrwa od kilku minut do maksymalnie około pół godziny.

Pamiętajmy też, że na długość pojedynczego lotu mają wpływ czynniki zewnętrzne, np. warunki pogodowe – przy większym wietrze urządzenie musi pracować na większych obrotach, przez co czerpie o wiele więcej baterii. Każda dodatkowa nakładka, np. na wirniki, także zwiększy zapotrzebowanie na energię. Warto się więc ich pozbyć, jeśli chcemy cieszyć się pracą sprzętu dłużej. Koniec końców, przestrzegajmy czasu pracy drona i dla własnego komfortu starajmy się nie wzbijać zbyt wysoko, gdy kończy się energia. 

Przy modelach do 2000 zł oraz w zależności od rodzaju i pojemności baterii, rekomendujemy zarezerwować sporo czasu na naładowanie takiego sprzętu. Najlepiej zrobić to w nocy, tak aby mieć pewność, że akumulator został uzupełniony do pełna i od rana będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością taniego drona.

dron zdalne sterowanie

Czujniki, które mają znaczenie w dronach

Nad stabilnym i bezpiecznym lotem dronów czuwają specjalne czujniki. Jednym z najbardziej oczywistych jest oczywiście moduł GPS, który pozwala zaprogramować trasę przelotu, ale niestety jest rzadkością w przedziale cenowym do 2000 zł – oferują go pojedyncze egzemplarze. Za omijanie przeszkód odpowiadają tu raczej sensory zbliżeniowe, elektroniczny kompas oraz np. kamera umieszczona na spodzie obudowy, zapewniająca system mapowania obrazu VPS.

Sterowanie dronem 

Dronem można sterować za pomocą dedykowanego kontrolera lub sparowanego z nim smartfona i przeznaczonej ku temu aplikacji producenta. Wybrane modele oferują również jednoczesne śledzenie obrazu na smartfonie, tablecie albo w specjalnych goglach. Aplikacje współpracujące z dronami dostępne są przede wszystkim dla urządzeń z systemem Android oraz iOS. Przed zakupem sprawdź zatem, czy wybrane urządzenie jest kompatybilne z telefonem, który posiadasz.

Opcje, które mogą się przydać

Tanie drony potrafią też weryfikować poziom wysokości nad ziemią oraz kierunki, w których mają latać. Niektóre modele pozwalają też na tzw. tryb zwisu, polegający na zatrzymaniu się urządzenia w jednym miejscu na stałej wysokości – rzecz doceniana podczas filmowania konkretnej sytuacji, bo zapewnia dodatkową stabilizację obrazu. 

Poszczególne modele do 2000 zł potrafią też awaryjnie wylądować w bezpiecznym miejscu, kiedy poziom baterii drastycznie spadnie. Oprócz tego, dla uzyskania jeszcze lepszych wrażeń, można nimi robić salta, flipy i inne ciekawe akrobacje powietrzne.

Polecane drony do 2000 zł