Jak legalnie latać dronem w 2021 roku? Sprawdź nowe przepisy obowiązujące na terenie Polski

Popularność i dostępność dronów stale rośnie. Biorąc pod uwagę możliwości tych urządzeń i wynikające z nich obawy i zagrożenia, latanie bezzałogowcami obłożone jest stosownymi przepisami. A te zmieniły się wraz z początkiem 2021 roku. Zebraliśmy dla Was najważniejsze nowe przepisy i procedury, których musicie przestrzegać, aby móc legalnie latać dronami w Polsce w 2021 roku.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące dronów?

Nowe przepisy dronowe w Polsce obowiązują od 31 stycznia 2020 roku. Związane są z przepisami ujednolicającymi prawo lotnicze w całej Unii Europejskiej, dotyczącymi latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Najważniejsza zmianą, jaką wprowadzają nowe dronowe przepisy, jest…

…fakt, że obejmują one także małe, niedrogie drony, według prawa traktowane jeszcze do niedawna jako zabawki. Nieważne więc, czy latacie profesjonalnie, czy czysto amatorsko lub hobbystycznie, nowe przepisy – szczególnie konieczność odbycia specjalnego kursu – dotyczą niemal wszystkich użytkowników bezzałogowców.

Wyjątkiem są drony bez kamer i ważące mniej niż 250 gramów (klasa C0). Te dalej traktowane są w charakterze zabawek.

Rejestracja urządzeń. Czy drona należy zarejestrować?

Nie, rejestrować muszą się wszyscy operatorzy dronów, wykonujący loty w kategorii „otwartej” i „szczególnej”. Wyjątkiem są „zabawki”, czyli urządzenia ważące mniej niż 250 gramów, pozbawione obiektywu rejestrującego obraz.

Numer rejestracyjny operatora musi być umieszczony na każdym bezzałogowcu, który wznosi się w powietrze.

Drony - nowe przepisy obowiązujące w Polsce 2021

Gdzie operator drona musi się zarejestrować?

Do rejestracji operatorów bezzałogowych statków powietrznych służy powstała niedawno strona Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego dedykowana dronom. Chcąc się zarejestrować, będziemy musieli podać takie dane jak:

  • imię i nazwisko operatora;
  • adres e-mail operatora lub firmy (osoby prawnej), w której imieniu operator ma być zarejestrowany;

Jeśli rejestracja się powiedzie, operator otrzymuje indywidualny numer. Jest to o tyle istotna rzecz, że numer ten musi być umieszczony na dronie, zanim ten rozpocznie lot.

Ile lat musi mieć operator, żeby mógł się zarejestrować?

Minimum 16, choć wtedy konieczna jest zgoda opiekuna prawnego. Plik ze stosownym formularzem znajdziecie na przywoływanej już stronie MLC

Osoby poniżej 16 roku życia w myśl prawa nie mogą zostać operatorami dronów, a więc sterować takimi urządzeniami, jak chociażby Mavic Air 2 czy Mavic Mini 2.

DJI Mavic Air 2 konstrukcja

Obowiązkowe darmowe szkolenie i egzamin dla każdego operatora

Szkolenie jest w pełni darmowe, dostępne online, a sam egzamin dość prosty, mimo 40 pytań wielokrotnego wyboru (i egzaminatora). Niemniej jest to warunek, który musi spełnić każdy, kto chce latać dronami innymi niż zabawki.

Szkolenie i egzamin online dostępne są z poziomu strony Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego poświęconej dronom.

Na jaką wysokość, według prawa, można wznieść się dronem?

W kategorii otwartej maksymalna wysokość, na jaką możemy wznieść się dronem, to 120 metrów.

Jak sprawdzić, czy w danym miejscu można latać dronem?

Wyjścia są dwa. Pierwsze to odwiedzenie strony Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i sprawdzenie interesujących nas danych na mapie przestrzeni powietrznej. Łatwiejszym rozwiązaniem jest pobranie aplikacji DroneRadar. Jest ona zintegrowana z systemem PansaUTM – platformą, która realizuje koordynację ruchu dronów w polskiej przestrzeni powietrznej.

Za pośrednictwem DroneRadar można również na przykład zgłosić rozbicie bezzałogowca w określonej lokalizacji.

Źródło: drony.ulc.gov.pl